- Liittynyt
- 11.12.2005
- Viestejä
- 7 102
Opiskelijana syön kaksi suurta ateriaa päivässä koululla á 2,50e/kpl. Muuten sitten puuroa, rahkaa, riisiä, makaroonia, jauhelihaa, tonnikalaa, kananmunia ja palkkaria sitten jatkeeksi. Noin 10e päivä pystyy helposti siihen 3600kcal/250g proteiinia per vuorokausi. Ruoka on kyllä pirun kallista Suomessa :(
Ilmeisesti syöt lounaan ja aamupalan koululla? Meillä on rahankulutus ja tuo kalori/protskumäärä about samassa.
Tätä kannattaa ehdottomasti hyödyntää. Ja huom. vaikka oman oppilaitoksen ruokalat eivät auki olisikaan, on isoissa kaupungeissa mahdollista syödä myös minkä tahansa muun oppilaitoksen ruokaloissa, ja esimerkiksi Helsingissä ja Turussa on Unicafe'ita pitkin kaupunkia. Viikonlopuksi teen sitten usein esimerkiksi massiivisen makaroonilaatikon jota voi syödä kaksi päivää, kun yliopistolla ei ehdi syödä kuin kerran lauantaina sen ollessa auki vain johonkin kahteen. Tällä mennään, myönnän kyllä, että en juuri venytä penniä ruoassa mutta pyrin pitämään menot tuossa 300e kuukaudessa, joskus menee toki yli kun haluaa hieman monipuolisempaa / herkullisempaa välillä.