- Liittynyt
- 27.2.2004
- Viestejä
- 4 649
Toi budjetti tekee 3.3e/pvä. Eli jos ostat yhden 400g kanapaketin niin se on siinä.
Toi on kyllä helvetin vähän. Tosin olet laskenut hieman väärin eli oikea summa on 6.6€/päivä.
Meidän taloudessa menee ruokatilille molemmilta 200€/kk ja sillä ostetaan kaikki pesuaineet sun muut. Lisäksi molemmat syövät koulussa/töissä arkipäivisin riippuen lukujärjestyksestä onko ruokala auki vai ei. Paremmalla puoliskolla työpaikkaruokailu on ilmainen joka päivä sis. välipalat sun muut hässäkät. Itsellä kouluruoka maksaa 2.35€/kerta. Toi 400€ riittää useimiten aika hyvin ja toisinaan ei riitä mihinkään (riippuen onko tehty ostoslistaa vai ei :D). Sen kyllä huomaa, jos ostelee jotain riisifrutteja, vissyjä, nachoja jne. miten sattu.
Ruokatili johon molemmilla on kortit on muuten tosi hyvä keino säästää hermoja. Ei tarvitse mitään kuitteja laskeskella vaan kaikki menee automaattisesti puoliksi. Tosin kyllähän se vituttaa maksella kaikennäköisiä tampponeja, vanutuppoja, kasvovesiä jne. mutta toisaalta itse ostan sitten partateriä ja ehramia jota toinen ei käyttele. +/- 0.

