- Liittynyt
- 7.9.2009
- Viestejä
- 340
Pelkällä maidolla ja maitorahkalla verrattuna paikalliseen k-supermarkettiin 2 henkeä säästää kuussa:
30 kiloo rahkaa: ehrmann 3€/kg ja milbona 2,26€/kg = 22,2 €
30 litraa maitoa: lidl 0,75€/l ja k-supermarket 0,95€/l = 6€
=26,6 €
Ehkä sun pitäis kuitenki kattoo näitä sun hintojas vielä. Kertoo ihan yleisesti jotain että annat esim ehrmannin hinnan euron tarkkuudella, mutta milbonan hinnan taas sentin tarkkuudella. Tiedon vai taidon puutetta...
Valikoima oli tosi suppee kokoisekseenkin ja liha-, kala- sekä kanavalikoima todella suppee ja suurin osa kamasta pakastettua tai einestä. Ehkäpä jos syö perussettejä, eineksiä tai tekee sellaista ruokaa jota syö kaksikin päivää putkeen, on lidl ihan kelpo valikoimiltaan. Meillä kun ei mikään näistä toteudu niin jää lidl taas paitsioon. Annetaan taas sit muutaman vuoden päästä uus mahdollisuus
ihmettelen, minkä takia niin iso osa opiskelijoista kammoksuu opintolainan ottamista. Työelämään kun joutuu niin ei sen lainan pois maksamisen paljon pitäisi taloutta horjuttaa jos ei kymmeniä tuhansia ole sitten sitä nostellut tai valmistu Siwan kassalle