• Rekisteröidy ja osallistu keskusteluun. SHABOOM

Paljonko taloudessasi menee ruokaan rahaa

Liittynyt
25.10.2014
Viestejä
4 734
Ruokakauppaan rahaa menee 600-800€/kk. 2 aikuista ja pari tenavaa (3- ja 5-vuotiaat). Ihan perusruokaa safkataan ja jos pysytään LIDL valikoimissa niin ollaa lähempänä tuota 6:lla alkavaa summaa ja jos käydään enempi S-kaupassa niin 8:lla...
Näistä summista olisi kyllä hauska saada luettelo mitä sillä on oikeasti saatu, helposti monen laskelmista jää pois ne maidonhaku matkalla ostetut ruokatarvikkeet jotka nostaa kokonaissummaa isosti kuukaudessa.
Voihan joku elää perunalla ja makaronilla mutta 4 henkisen täysipainoinen ruokavalio kaupasta ostettuna ei voi olla 600e/kk, toki jos pääosin punaisilla lapuilla ostetuista tuotteista niin sitten voinkin uskoa. (punaisissa lapuissa ei ole mitään pahaa, itsekkin käytän)
Meillä on kaksi aikuista ja 1 kouluikäinen ja aivan normaalia perusruokaa syödään niin tonnin verran kuussa ruokiin, en pysty käsittämään miten joku voi pystyä samaan puolet halvemmalla kun mekään emme pahemmin hfistele.

Tänään kun on aikaa ja pitäisi käydä kaupassa niin taidan tehdä iskun natsimarkettiin ja oikein katsomalla katsoa paljonko päivän ruokaostoksilla on eroa sen ja prisman välillä.
 
Liittynyt
19.11.2013
Viestejä
345
Näistä summista olisi kyllä hauska saada luettelo mitä sillä on oikeasti saatu, helposti monen laskelmista jää pois ne maidonhaku matkalla ostetut ruokatarvikkeet jotka nostaa kokonaissummaa isosti kuukaudessa.
Voihan joku elää perunalla ja makaronilla mutta 4 henkisen täysipainoinen ruokavalio kaupasta ostettuna ei voi olla 600e/kk, toki jos pääosin punaisilla lapuilla ostetuista tuotteista niin sitten voinkin uskoa. (punaisissa lapuissa ei ole mitään pahaa, itsekkin käytän)
Meillä on kaksi aikuista ja 1 kouluikäinen ja aivan normaalia perusruokaa syödään niin tonnin verran kuussa ruokiin, en pysty käsittämään miten joku voi pystyä samaan puolet halvemmalla kun mekään emme pahemmin hfistele.

Tänään kun on aikaa ja pitäisi käydä kaupassa niin taidan tehdä iskun natsimarkettiin ja oikein katsomalla katsoa paljonko päivän ruokaostoksilla on eroa sen ja prisman välillä.
Noi erot selittyy jo hyvin pitkälti sillä kun eri perheissä on niin erilaiset ruokailutottumukset. Näkyyhän se yksi lämmin ateria päivässä vs kolme jo hemmetin isona erona ruokalaskussa.
 
Liittynyt
25.10.2014
Viestejä
4 734
Noi erot selittyy jo hyvin pitkälti sillä kun eri perheissä on niin erilaiset ruokailutottumukset. Näkyyhän se yksi lämmin ateria päivässä vs kolme jo hemmetin isona erona ruokalaskussa.
Toki on eroja, toiset saa lisäksi koulun/työpaikan tms. piikkiin esim. lounaan joka pienentää heti rajusti laskua. Jos ja kun itse joutuu maksamaan päivällä ruuan niin se helposti unohtuu laskelmasta ja äkkiä siitäkin tulee parisataa per lärvi/kk.
Meillä syö pääsääntöisesti molemmat aikuiset itsetehdyn lounaan sekä päivällisen, kouluikäinen lounaan koulussa.
Itsellä ruuat on päivästä toiseen määrältään ja laadultaan lähes identtiset ja muulle perheelle koitan lisäksi tehdä eri ruokia eli meillä on käytännössä useinkin 3 eri ateriaa päivässä. Tähän on puhtaasti syynä että toiset kyllästyy jatkuvaan j-lihaa ja kanansuikaleeseen joko makaronin tai riisin kanssa.
Kävin pyörähtämässä Aatun marketissa enkä lihaosastolla ainakaan huomannut kovinkaan kummoisia hintaeroja ääs kauppaan, pitäisi tosin kirjata hintoja ylös tarkemmin ja sitten mennä toiseen kauppaan vertailemaan.
 
Liittynyt
9.11.2014
Viestejä
39
2 aikuista pk-seudulla, varmaan menee jotain ~EUR 1000 / kk yhteensä ruokiin. Tämä sisältää ravintolakäynnit jne. Vaimoke ei syö juuri ollenkaan lihaa, mutta kaiken maailman idut ja luomuhärpäkkeet on helvetin kalliita, joten vaikka määrällisesti allekirjoittanut vetää 2x ruokaa, liikutaan varmaan euromääräisesti kuukausitasolla aika samoissa.
 
Liittynyt
6.3.2007
Viestejä
754
Viimekuussa meni 800e, yleensä s-marketissa käydään. 4hlö.perhe Keski-Suomi. Vaihtelevasti tosin menee 800-1000e/kk. Paljon ei tuu hintoja kateltua jne. Varmasti järkevillä muutoksilla ja valinnoilla saisi tosta ainakin 200e pois.
 
Liittynyt
23.1.2016
Viestejä
91
Meillä 7 hengen talous (lapset 16v poika, 14v poika, 12v tyttö, 10v poika ja 6v poika), kaksi aikuista. Kuopusta lukuunottamatta kaikki harrastavat urheilua. Meillä menee aika tarkka 1000-1100 ekuussa ruokaan. Teen itse kaiken ruuan, leivon vaalean leivän (sämpylöitä lähes päivittäin) ja ostan esim. kasvikset ja jauhelihat suoraan tuottajilta. Lihaa haetaan sellaiset 20 kg luomupaistijauhelihaa (12 e/kg) kerrallaan, maito haetaan myös maitotilalta, maksetaan n. 100 e/kuussa, siitä hapatan itse jugurtin (n. 7 litraa viikossa menee maustamatonta). Kaikki marjat kerään metsistä (mustikkaa ja puolukkaa reilu 100 l kumpaakin tuli talveksi, nippanappa riittää meidän kulutuksella). Perusruokaa syödään, alle 5 litran kattilalla harvoin mitään teen ja kauden vaihtelut huomioden eli nyt talvella vähemmän salaatteja ja enemmän juureksia. Tänään juuri Lidlistä poikkesin ostamaan 2 muovikassillista -30 % jauhelihaa/kanaa pakkaseen alkavan viikon ruokiin, ruisleipää muutama kilo ja 3 kg turkkilaista jugurttia. Maksoi vähän alle 50 e koko satsi. Nuo oikeat jauhelihat nyt siis pakastimesta loppu ja seuraava hakupäivä vasta perjantaina, niin täytyy ostaa kaupasta :D Yleensä käydään pari kertaa kuussa kaupassa isommat ostokset (n. 300 e/kerta) ja täydennetään tarpeen mukaan.
 
Liittynyt
5.4.2009
Viestejä
200
Mitä sitä nyt kehtaisi valehdella, 200-250€/kk. Yksin asustelen enkä syö kuin kotona, ja töissä omia eväitä. Päivässä tulee vähän vajaa 3000kcal. :)
 
Liittynyt
23.1.2016
Viestejä
91
Hattu pois
:rock:
Heh, ei tähän kuitenkaan olla yht´äkkiä tultu joten on ollut aikaa sopeutua :D Kieltämättä välillä miettii ajatusleikkinä että jos vaikka olisi vaan yksi lapsi tai jopa sinkku... :rolleyes: Mutta tämä on nyt tätä elämänvaihetta kun aamulla paistetuista kahdesta pellillisestä sämpylöitä on iltapäivällä jäljellä vain muruset:D
 
Liittynyt
26.7.2015
Viestejä
1 317
Kaupunki
Helsinki
Uuden ruokavalion myötä kauppalasku tainnu jopa pikkusen suurentua. Perjantaisin tulee duunin jälkeen käytyä ostamassa pari kassillista ruokaa, about semmonen 30€ menee joka perjantai. Pitkin viikkoa tulee sitten haettua kaupasta täydentävää satsia.. about 10-15€/käynti. Karkea arvio on semmonen 250€/kk.
 

jfx

Liittynyt
29.1.2012
Viestejä
531
Itsellä menee n. 400 euroa kuukaudessa enkä muuta syö kuin kaurapuuroa, marjoja, oliiviöljyä, kanaa, pakastevihanneksia ja aurinkosalaattia.
 
Liittynyt
19.11.2007
Viestejä
254
Näistä summista olisi kyllä hauska saada luettelo mitä sillä on oikeasti saatu, helposti monen laskelmista jää pois ne maidonhaku matkalla ostetut ruokatarvikkeet jotka nostaa kokonaissummaa isosti kuukaudessa.
Voihan joku elää perunalla ja makaronilla mutta 4 henkisen täysipainoinen ruokavalio kaupasta ostettuna ei voi olla 600e/kk...
Muksuthan syö puolet päivän safkoista päiväkodissa. Miten voi mennä yli 600e? Ruokakustannuksiin pitää toki mielestäni laittaa kaikki duunisafkat ym. mitä vain on mahdollista erotella.

Kun törmäsin tähän hesarin kirjoitukseen " Riittääkö 70 euroa viikossa terveelliseen ruokaan?" http://www.hs.fi/ruoka/a1452659477634 aloin itsekin vähän katsomaan mitä sinne kauppaan menee. Itseäni ärsytti suunnattomasti, että jotain 70e viikossa pidettiin tosi tiukkana budjettina ja arvelin selviäväni sillä kuukauden. Ennakkolaskelmien perusteella luovuin kuitenkin projektista, koska se tarkoitti 2,5e päivä ja oma jo ostettu ruokakassini maksoi 2,61e päivä, joskin selvillä ylikaloreilla, mutten halunnut alkaa tinkimään mistään. Mieluummin piti lisätä eurolla kuluja, niin saa varmasti kaiken ja voi elää rennosti.

Ostoslistassani olisi ollut mm. kanan reisikoipia, riisiä, jauhelihaa/porsaan ulkofilettä tms, perunat, lanttuja, palsternakkaa, paprikoja/munakoiso, ananas, oliiviöljyä, salaattia/kurkkua, tattaria ja avokadoja, eli ei todellakaan mikään halpa valikoima.

Varmaan jotain reilu satanen menee kuukaudessa.
 
Liittynyt
10.11.2005
Viestejä
1 874
Ehkä 200-250€ edestä ostan safkaa himaan kuukaudessa. 27-vuotias treenaava mies ja stadissa asustelen. Syön lounaan ravintolassa 2-4x viikossa ja ehkä 1-2 kertaa viikossa ravintolassa muulloin kuin lounasaikaan. Noita summia en uskalla laskea tulee vaan helvetin paha mieli.
 

Ntr

Liittynyt
27.1.2014
Viestejä
57
Viime kuussa meni meiltä kahdelta opiskelijalta 350e.

Suurin osa ostoksista Lidlistä, mutta jokunen lähikauppaostoskin tuli ton kuukauden aikana tehtyä. Itse syön kohtuu koruttomasti, mutta kuitenkin sen n.3300kcal/päivä. Vaimo vetää pääasiassa kasvissafkaa + maidoton ja gluteeniton.
 
Liittynyt
28.9.2007
Viestejä
1 232
Noin 900-1000€ meni kahdelta treenaavalta ihmiseltä helmikuun aikana. "Superfoodit", laadukas kahvi, jotkin luomutuotteet (avokado, banaani, kaurahiutaleet, kananmunat) nostaa hintaa mukavasti. Ulkonasyömisiä tuossa ei ollut mukana, parit kahvittelut mahdollisesti.
 
Liittynyt
26.2.2016
Viestejä
86
Kahdelta aikuiselta 1000€/kk. Tehdään kaikki ruoka itse. Meillä sellainen sydeemi että 1. Punaista lihaa 2. Kalaa 3. Valkoista lihaa 4. Kasvisruokaa ja netistä aina kaikenlaisia reseptejä ja toki vakiintunut suosikit myös. Kummatkin vetää reilut aamaisiet, vähän kevyemmän lounaan, tukeva päivällinen ja suht runsan iltapala. Välipaloja tulee vaihtelevasti kummankin syötyä jos tekee mieli. Ostetaan ruoaksi mahdollisuuksien mukaan aina luomua, vältetään light, vähärasvainen, sokeriton jne. tuotteita joka tosin vähän ruoan hintaa nostaa mutta on niin paljon parempi laatuista että kannattaa maksaakkin vähän enemmän. Esim. kevytmaito on hirveätä litkua meidän mielestä ja siksi juodaan valion luomu täysmaitoa, juustossakaan mitään järkeä kevyt versiona saati metukassa.
 
Liittynyt
17.4.2009
Viestejä
2 949
Kaupunki
Grani
Varmaan noin 250€/kk +/- muutama kymppi. Yhden hengen talous pk-seutu. En ymmärrä miten täällä menee joillain yhden hengen talouksilla 700e/kk. Taitaa mennä aika roimat määrät jauhoja ja sit käydää joka viikko useempaa otteesee raflassa.
 
Ylös