Maitorahka - Edullinen proteiinipommi

Meta title: MAITORAHKA – EDULLINEN PROTEIINIPOMMI

Meta description: Parhaat maut, lisukkeet ja tipsit treenaajan arkeen.


Koska Ehrmannin ravintosisältö on muuttunut? Muistelisin, että vielä muutama kk sitten proteiinia oli 9,8g/100g ja hiilaria jotain 4,8g/100g, kun nyt sisältö on 9,0g/100g ja 5,0g/100g.

Fffffffffffffffffffffffuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
 
Nykyään kannetkin niin tiukasti liimattu pakkaukseen ettei saa ehjänä enää auki purkkeja.

Nii, mikä tääkin juttu on? Koostumukset edelleen vaihtelee, mutta selvästi useemmin jogurttia ku ennen. Johtuuko tää jogurttimaisuuden lisääntyminen lisätyistä hiilareista ja vähennetyistä proteiineista? Toi purkin avaaminen ärsyttää kyllä kun aina repee se kansi ja si saa sormet rahkaan ku joutuu kikkailee kannen irti...
 
Ajattelin mielenkiinnolla kysellä että miten laktoosi-intolerantikot on ratkassu "ongelman" maitorahkan syömisen kanssa? Vaihtoehtojahan on monia ja kiinnostaa nimenomaan muiden ratkasut.

Tein tosiaan sellasen mielenkiintosen huomion kaupassa että ehrmann purkin maksaessa sen reilu 60 senttiä, laktoositon maitorahka maksaa pitkälti 1,8e joka on aika radikaali hinta jos purkkeja menee edes 1 päivittäin.. 14 purkkia viikossa tekee siis vähintään 35e/viikossa. Ite en ole viittinyt ruveta laktoosinpilkkojapillereitä päivittäin syömään. Söin aiemmin siis abouttiarallaa 2 purkkia ehrmannia päivässä kunnes todettiin laktoosi-intoleranssi.

Tällä hetkellä oon ite vetäny maitorahkan korvikkeena maustamatonta jogurttia ja maustamatonta herajauhoa esim 2,5 dl jogurtti, 0,5dl hera, 100g vadelmia ja pari teelusikallista sokeria peittämään heran maun. Tuo sokeri pitäis vielä vaihtaa. Pistäkää lisää esimerkkejä niin voi vaihdella kun alkaa maistumaan puulta!

edit. Kertokaahan myös jos olette löytäneet jotaki sopivan hintaluokan "halpatuotteita" jotka tekee latkoosittomia tai hylamaitorahkoja suht siedettävään hintaan :)
 
Tämä kiinnostaisi minuakin, kas kun sopivasti tuli topikki aiheeseen!

Olen sen verran uusi rahkansyöjä, että aloittelin ihan vasta, mutta itselläni vatsa ei kestänytkään Ehrmannia päivittäin edes laktoosinapin kanssa, joten jotain muuta pitää keksiä. (Tämän jälkeen pakko uskoa, että laktoosi-intoleranssi on todellinen asia) Lähikaupasta ei edes saa laktoositonta rahkaa, hylaa ja vähälaktoosista olisi kyllä tarjolla (ne taas ei auta, ainakin tällä hetkellä on maha liian herkässä tilassa). Toki sitä voi mennä kauemmaksikin kauppaan, mut ehdotuksia kuuntelen kyllä mielelläni.:)
 
Azurik: käytätkö laktoositonta heraa (isolaattia)? Veikkaisin, että isolaatilla ja 100 g vadelmilla korvikerahkan hinta kipuaa helposti tonne laktoosittoman rahkan luokkaan.
 
Azurik: käytätkö laktoositonta heraa (isolaattia)? Veikkaisin, että isolaatilla ja 100 g vadelmilla korvikerahkan hinta kipuaa helposti tonne laktoosittoman rahkan luokkaan.

Käytän FAST:in Hera80. Siinä on 7,5g/100g laktoosia, 0,5dl on noin 15g jollon yhteen annokseen tulee alle 1g laktoosia. Tämä siis toimii mikäli vatsa kestää hylaa tai vähälaktoosista. Hylan/vähälaktoosisen raja taitaapi olla <3g/100g mutta annoskoko jota käytän herassa on niin pieni ettei tuo ainakaan itsellä vedä pakkia sekasin.

Jos söisin siis 2 purkkia rahkaa päivässä (laktoositonta) se tulisi maksamaan n. 140e/kk. Laktoositon maustamaton jogurtti maksaa n. 2,5e/litra, kuukaudessa purkkeja menee (kahdella päiväannoksella) 15kpl=37,5e, FAST Hera80:stä 0,5dl annoksina riittää noin 60 annosta eli yhdeksi kuukaudeksi ja hinta on about 17e, Rainbown 200g pakastevadelmat maksaa sen 1,2e/pussi josta siis irtoaa 2 annosta/pussi jonka hinnaksi tulee siis kuukaudessa 36e. Kaikenkaikkiaan 30:lle päivälle tuolle yllämainitsemalleni pirtelölle tulee hintaa n. 90e..

Laktoositonta maitorahkaakaan en saisi alas pelkiltään (ehrmann menee pelkiltään hyvän makunsa vuoksi mutta esim. valion rahkat ei) joten siihen pitäisi lisätä myös vadelmien hinta eli about 36e/kk..

Yksi vaihtoehto olisi tietysti vetää jokaisen sheikin yhteydessä laktoosinpilkkomispilleri joiden hinta on kuulemma halvimmillaan 0,33e/kpl.. Sillon hinta olis kaikenkaikkiaan ehrmannilla 2 annosta/päivä n. 60e kuukaudessa ja siihen vielä vadelmat päälle..:) Muita vaihtoehtoja?
 
Hei,

Foorumilla moni käyttää maitorahkaa proteiinilähteenä. Itselleni raejuusto maistuu huomattavasti paremmin. Käytän Arlan 1,5% Keso Miniä:

100 grammassa on:
-Energiaa 300kj/70 kcal
-Proteinia 11g
-Hiilihydraatteja 2,5g
-Rasvaa 1,5g
-Kuitua <0,1g
-Natriumia 0,35g

Raejuusto on kylläkin kalliimpaa, mutta ainakaan maustamaton Lidlin maitorahka ei oikein maistu.
Onko käytännössä sama kumpaa käyttää? Kommentteja muilta treenaajilta

-Heikki
 
Ite kyllä käytän molempia :rolleyes: Raejuustoa on hyvä heitellä ruuan sekaan lisäprotskuksi ja maitorahka menee taas väli-/iltapalana kätevästi, proteiiniahan on molemmissa että sinänsä ei dramaattista eroa kumpaa käyttää jos jompi kumpi pitääs valita ;)
 
On käytännössä sama kumpaa käyttää. Erot makroravinteissa ovat kuitenkin melko pienet. Itse lähinnä syön molempia vaihtelun takia ja rahka uppoaa paremmin varsinkin aamulla.

Nyt en muista mitä rahkaa liiterissä myydään, mutta itse vannon vanhan kunnon Ehrmannin nimeen.
 
Molempia vaan nassuun jos maistuu. Hyviä ja halpoja proteiininlähteitä. Itse käytän nykyään maitorahkaa varsinkin aamu-ja iltapaloilla kun tuntuu toimivan koostumuksensa takia paremmin tehosekoittimella tehtäviin mössöihin.
 
Tuohon raejuustoon voi tulla himo. Joskus menee kaksikin purkkia (2*500g) iltapalaksi erilaisilla mausteversioilla (esim. Kaneli + funlight).
Joskus olen välipalaksi sekoittanut puolikkaaseen raejuustopurkkiin pilkotun kananmunan ja murretun näkkileivän. Sekoitus paranee kun antaa olla purkissa muutaman tunnin ennen syöntiä.

Juuri tänä aamuna vein roskat. Muovipussissa oli komea pino tyhjiä raejuustopaketteja. Kaikkiaan 12:sta kappaletta.
Ihan tässä hävettää....

Täytyy korvata osa rahkalla ettei käy liian yksitoikkoiseksi.
 
Itellä tyssää raejuuston osto siihen, että se on tuplasti maitorahkaa kalliimpaa. On se raejuusto kyllä hieman parempaa kunhan kaataa ne nesteet pois ;) Kannattaa koittaa sekoittaa raejuustoa ja tonnikalaa, ihan hyvää :)
 
Tuohon raejuustoon voi tulla himo. Joskus menee kaksikin purkkia (2*500g) iltapalaksi erilaisilla mausteversioilla (esim. Kaneli + funlight).
Joskus olen välipalaksi sekoittanut puolikkaaseen raejuustopurkkiin pilkotun kananmunan ja murretun näkkileivän. Sekoitus paranee kun antaa olla purkissa muutaman tunnin ennen syöntiä.

Juuri tänä aamuna vein roskat. Muovipussissa oli komea pino tyhjiä raejuustopaketteja. Kaikkiaan 12:sta kappaletta.
Ihan tässä hävettää....

Täytyy korvata osa rahkalla ettei käy liian yksitoikkoiseksi.

Eihän toi vielä mitään, itse kannoin vastikään rodeen liki piripintaan rahkapurkkeja täynnä olevan mustan jätesäkin. Ois pitäny napata kuva, ja lähettää Valiolle, ehkä ois saanu vähän sponssia.
 
Itsellä menee molempia todella paljon päivän mittaan. Rahkaa menee arkipäivisin 3 purkkia, 2 kahivitunneilla töissä ja 1 ennen nukkumaanmenoa. Raejuustoa menee päivästä riippuen 400-800g.
 
Ite vedin ennen ainoastaan raejuustoa mutta vaihdoin kokonaan rahkaan kun tajusin että se tulee paljon halvemmaks silleen. Eihän se ero oo ku jonkun 0,50 - 1 € merkistä riippuen, mutta ku laskee että itellä menee noin puol kiloa eli yks rasia päivässä, niin viikossa voi säästää jo 7 €, kuukaudessa 30 € ja vuodessa 365 €. Xtra 500 gramman pönttö S-marketista on 1,10 € kun taas halvin samankokonen raejuusto samassa kaupassa on muistaakseni 2,00.
 
:david:kyllä raejuusto on mun valinta,sopii oikeastaan minkä tahansa ruuan kanssa ja on mukavan kallista
 
kumpiakin täälläkin. Ingmanin raejuusto halpaa ainakin täällä s-marketissa ja sitten rainbown maitorahka menee ihan ilman lisukkeitakin kun lusikalla pistelee kahvin kera :) Kyllästyin maustaan rahkaa ja äkkiä siihen tottu, tosin lidlin rahkaa en pysty kyllä raakana vetään...ehrman nyt menee kevyesti kun on kuin jogurttia
 
Back
Ylös Bottom