- Liittynyt
- 26.5.2005
- Viestejä
- 34
voiko 250g rasvaa olla vaarallista jos syö päivässä sen verran
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Schwarzenegger sanoi:mä syön noin 100 g proteiinia päivässä ja noin 400 g hiilihydraatia eli siinä on 2000 kaloria mul ei oo varaa päivässä syödä enempää ..ja muutenkin jos ostan pähkinäpussin päivässä siinä on 154 g proteiinia 65 g hiilihydraatteja ja 255 g rasvaa sen takia kysyin et jos syön pussin päivässä noin vuoden onko siitä haittoja
PJR sanoi:Tot... puolikiloa pähkinöitä maksaa aika tavalla, jos käytät sen rahan oikean ravinnon hankkimiseen, tonnikala, pasta, riisi, vihannekset, jauheliha niin saat varmasti aikaan hiukan monipuolisempaa apetta samalla hintatasolla.

on se, että pähkinöistä halvimmalla kaloreita saisit. Vedät vaan suoraan pullosta halpiskasviöljyä (100% rasvaa!
), niin jopa kaloreita kertyy. Mitään järkeähän ei ole siinä, että syö pirusti hiilareita ja rasvaa. Usko nyt, myös protua saat todella halvalla syötyä, kun vain syöt markkinoiden halvimpia jauhoja, ehkä joskus maidolla tai kananmunilla täydentäen (ovat tod. halpoja). Mausta en mene takeeseen (itelle kyllä ainakin halpishera ja soija uppoaa, riisiprotua en ole maistanut), mutta hinta on matala.iivili sanoi:Jos et ole niistä valmis leikkaamaan rajusti, ehkä jopa poistamaan niitä kokonaan, niin kato peiliin ja sano kuuluvalla äänellä "Tollo!". :D
iivili sanoi:Jos kaipaat halpoja ruoka-aineita, niin tässäpä:
1) proteiini: halpishera, soijaisolaatti tai riisiproteiini, kilohinta jää soijalla ja halpisheralla halvimmillaan tuonne 10-11€ paikkeille, riisiprotulla alle 10€, reilustikin
2) hiilarit: peruna, riisi, halpismakaroni ja itse leivottu leipä/sämpylät (viimeinen vaihtoehto todella suositeltava, tulee hyvää eikä maksa juuri mitään!)
3) rasva: halvin mahdollinen ruokaöljy, tulee varmasti halvemmaksi per rasvagramma, kuin pähkinät.
iivili sanoi:Jos et noista saa noin 150€/kk koostettua ainakin makroravinteiltaan riittävää ruokavaliota itsellesi (toki myös Googlen ja finelin avustuksella), niin sitten ei auta, kuin tienata enemmän. Myöskin kulutuksen pienentämistä voi harkita, alkaen alkoholi- ja tupakkakustannuksista. Jos et ole niistä valmis leikkaamaan rajusti, ehkä jopa poistamaan niitä kokonaan, niin kato peiliin ja sano kuuluvalla äänellä "Tollo!". :D .
Schwarzenegger sanoi:ostat kilon jauhelihaa seon 2 euroo ja siinä on 90% vähemmän kaloreita ..ei todellakaa oo halvempaa suomessa ruoka on todella kallista en usko et mistään saa halvempaa kaloreit ja yhtä monipuolisesti ku pähkinöillä ainoo huono puoli on rasva

wbb sanoi:Kerro mullekin mistä saa noin halpaa ja kevyttä jauhelihaa![]()