Halvin ruokalista viikoksi

Liittynyt
27.1.2004
Viestejä
8
Nyt olisi hakusessa eräästä syystä halvinta mahdollista safkaa mikä sais saavutetun lihasmassan pysymään ja kasvamaan.

Heitän tähän esimerkin.

Joka päivä esim. 2 purkkia tonnikalaa. + proteiini lisää
Pastaa kohtuullisesti

Ei paljon maksa/päivä 1,50€/annos. :rolleyes:

Lisää esimerkkejä!!

Terv. Persauki ja pitkään! :curs:
 
Maito on halpaa ja hyvää. Purkissa kevytmaitoa on 33 g proteiinia, 50 g hiilareita ja 15 g rasvaa. Halvinta proteiinia on perushera. Pussillinen (400g) Myllyn Paras makaroonia maksaa jotain 15 snt. Ehrmannin rahka ja tonnikalahiutaleet öljyssä ovat kanssa halpaa protskupuolta.

Edit: Tavallinen rypsiöljy on hyvä ja halpa rasvan lähde. Kilon pussi maapähkinöitä maksaa jotakin 2-2,5E ja sisältää hyvän rasvan lisäksi proteiinia. Kannattaa myös käydä kaupassa aamupäivästä, kun silloin "parasta-ennen-samapäivä" liha- ja kalatuotteita löytää yleensä puoleen hintaan.
 
Lidlistä Milbonan maitorahkaa 500 gramman pukki 99 centillä. Protskua muistaakseni jotain 12 grammaa sadassa grammassa. Siihen mausteeksi vaikka FunLightia ja sitten kaurahiutaleita sekaan ja rypsäriä. Tulee halpa, hyvä ja tukeva ateria ja helppo säätää ravinteiden suhteita.
 
Overlord sanoi:
Nyt olisi hakusessa eräästä syystä halvinta mahdollista safkaa mikä sais saavutetun lihasmassan pysymään ja kasvamaan.

Heitän tähän esimerkin.

Joka päivä esim. 2 purkkia tonnikalaa. + proteiini lisää
Pastaa kohtuullisesti

Ei paljon maksa/päivä 1,50€/annos. :rolleyes:

Lisää esimerkkejä!!

Terv. Persauki ja pitkään! :curs:

juu tuttu tilanne tuo 'persauki ja pitkään', mut kyl se siitä:

ei muuta kuin siwaan hakee rainbow tonnikalaa 0,60€/prk ja vetokansi(!), ja lidliin hakee maitorahka+raejuustolavat niin siinä sulle viikon sapuskat.

myös puuroja+hernekeittoa saa halvalla.

hedelmistä esim omena ja appelsiini ei pyöri missään kauheissa hinnoissa

mehuista funlight on aika riittoisaa ja makuja löytyy useita.

amen ja hauskaa kuuria :thumbs:
 
Laske vain mistä saa halvinta protskua ja syö sitä. Tonnikala, raejuusto ja rahka on listan kärkipäässä.

Hiilarit taas on puoli-ilmaisia. Tumma pastaa ja kaurahiutaleet on halpaa ja myös laadukasta ruokaa.
 
Jees... Noillahan sitä varmaan alkaa pakki täytyy ja halvalla. Kiitos ja kumarrus. Nyt Lidliin ja cittariin ostaa sapuskat. Mahtaa Lidlin kassa miettii ku haen levyn rahkaa ja raejuustoo :lol2:
 
Kannattaa kattoo Cittarista EuroShopper raejuustoo!Ei ollut muistaakseni pahan hintaista ja tosi hyvää ainakin kun mielest!

Purkin (200g) arvoja!

100g sisältää:
Energiaa 340 kJ
Proteiinia 18g
Hiilihydraattia 1,8g
Rasvaa 0g :confused:
 
Jeme sanoi:
Kannattaa kattoo Cittarista EuroShopper raejuustoo!Ei ollut muistaakseni pahan hintaista ja tosi hyvää ainakin kun mielest!

Purkin (200g) arvoja!

100g sisältää:
Energiaa 340 kJ
Proteiinia 18g
Hiilihydraattia 1,8g
Rasvaa 0g :confused:

Suosittelen kans tota raejuustoo, tosin aika kuivaa se on (johtunee tost rasvaa 0g jutust ?) jos pelkästää sitä mässytät mut kyl se alas menee hyvin silti. Euroshopperin tuotteil on aika halvat hinnat kyl.. Rainbowin tuotteet kans taitaa olla aika halpoi
 
Jos halvalla haluaa päästä, kannattaa ottaa iso osa päivän protskuista jostain edullisesta herakonsentraatista. Esimerkiksi Pakkikselta Ultra Wheyta tai Wrangelta Prime Wheyta. Tulee proteiinigrammaa kohden halvemmaksi kuin mikään "oikea" ruoka.
 
Hulkki sanoi:
Jos halvalla haluaa päästä, kannattaa ottaa iso osa päivän protskuista jostain edullisesta herakonsentraatista. Esimerkiksi Pakkikselta Ultra Wheyta tai Wrangelta Prime Wheyta. Tulee proteiinigrammaa kohden halvemmaksi kuin mikään "oikea" ruoka.

Jos tunapurkin tuoteselosteeseen on uskomista ni rainbow hiutaleissa on 37,8g prot/purkki. Siinä on halvin grammahinta proteiinille mitä oon löytäny.

Ultra Whey maustamaton 1,85c/prot gramma
Rainbow tuna 1,56c/prot gramma

njoo, wrangen riisiproteiinille näyttää tulevan 1c/prot gramma mutta sitä ei lasketa :)
 
IJK sanoi:
Ultra Whey maustamaton 1,85c/prot gramma
Rainbow tuna 1,56c/prot gramma
No ok, itse saan paljon halvemmalla Prime Wheyta kun ostetaan monen kaverin kanssa tosi iso satsi ja saadaan yhteensä 32.5 prossaa alennusta normihinnoista ja ilmaiset kuljetukset. Eli pienempiä satseja ostaville toi jäännöstuna on halvempaa.
 
Lisätään listaan vielä peruna ja porkkana, ne ei myöskään maksa juuri mitään...

(hmm...tulipa kirjotettua mun eka viesti...)
 
*Offtopic*

Piti kerran hakee kaks perunaa kaupasta ni ei saanu ostettua ku oli niin halpoja ... makso yhteensä joku 2,2 senttiä :hyper:
joten piti ostaa purkkaa kans ..
 
Eikös Milbona rahkassa ollut proteiinia 12 g/100g.

No sitten, 500g=1e -> 1e/(12g*5) -> 0,0166667 e/proteiini gramma

Eli eipä kovin kallista tuo rahka ole.. ;)

:kuola:
 
Ehrmannin rahka on kyllä aika gutaa ja halpaa(Prismassa täällä Oulussa 49centtiä purkki) siihen sekaan valion sokeroimatonta mehukeittoa niin jopas tuli hyvää!
 
harde20 sanoi:
Ehrmannin rahka on kyllä aika gutaa ja halpaa(Prismassa täällä Oulussa 49centtiä purkki) siihen sekaan valion sokeroimatonta mehukeittoa niin jopas tuli hyvää!

Jos haluaa säästää vielä, niin mehukeiton sijasta FunLightia, tulee vähintään yhtä hyvää ja rintaa murto-osa ton mehukeiton hinnasta, joka on aika kallista.
 
Oma dieetti taitaa olla todella edullinen: vehnäleseitä, rypsiöljyä, tummaa riisiä, porkkanaa, koulunäkkiä, kananmunaa, raejuustoa ja kanan rintaleikkeitä. Mausteena curryjauhetta. Rintaleikkeet ei noista ole hirveän halpoja mutta syön niitä yhden päivässä joten tuskin on esteenä.

En kyllä hinnan takia ole noita aineksia valinnut (vaan maun :hyper:), mutta syön tosiaan samaa satsia joka päivä. Syön omasta mielestä optimisafkaa koko päivän yhden duunipaikan lounaan hinnalla.
 
Back
Ylös Bottom