• Rekisteröidy ja osallistu keskusteluun. SHABOOM

Painonnoston SM-kilpailut 22.-23.2.2014 Parkanossa

Liittynyt
18.2.2012
Viestejä
139
Ilmoittautuneet ja sarjakohtaiset veikkaukset:

Naiset:

Sarja 48 kg:
Ilmoittautuneet:
Sytelä Siri Alavuden Urheilijat
Koski Jenna Raution Kisailijat
Mukkala Kirsi-Marja Rovaniemen Reipas
Tammela Johanna Tampereen Pyrintö
Veikkaus:
Naisten alimman painoluokan mestariksi nostaa 53-kiloisiin ilmoittautunut Tea Suojanen. Niin ikään sarjaa ylemmäs ilmoittautunut Laura Niemelä on hopealla, mikäli vain onnistuu tempauksissaan. Kirsi-Marja Mukkala tyylittelee pronssille.

Sarja 53 kg:
Ilmoittautuneet:

Niemelä Laura Lohja Lifting
Kukkonen Sini Parkanon Puntti
Itäpelto Taru Herakles
Multanen Hanna JoPuPo
Suojanen Tea Tampereen Pyrintö
Peltola Iida Alavuden Urheilijat
Veikkaus:
Sini Kukkonen ottaa vakiotuloksellaan omansa.

Sarja 58 kg:
Ilmoittautuneet:

Keskitalo Asta Turun Atleettiklubi
Niemelä Fanni Kalajoen Junkkarit
Mattila Roosa Kurikan Punttiklubi
Talasterä Suvi Puntti-Karhut
Korhonen Aura Puntti-Karhut
Määttä Saija OAK
Suoraniemi Pirita OAK
Kalmari Iida Alavuden Urheilijat
Aho Päivi Tampereen Pyrintö
Utoslahti Pauliina Tampereen Pyrintö
Puputti Jenni Tampereen Pyrintö
Veikkaus:
Tampereen Pyrinnön naiset ottavat kolmoisvoiton. Veikkaan voittajaksi Päivi Ahoa, joka peittoaa tiukassa kisassa Jenni Puputin. Pauliina Utoslahti pokkaa (vielä tällä) pronssin. Tulevina vuosina sarjan haltijattareksi tulee nousemaan hyvin kehittynyt Pauliina.

Sarja 63 kg :
Ilmoittautuneet:

Tuomola Amanda Turun Atleettiklubi
Leskinen Saara Keljon Viesti
Mäkelä Emilia Puntti-Karhut
Hirttiö Tiina Puntti-Karhu
Harju Heidi Kankaanpään Voimailijat
Mustasaari Eija Raution Kisailijat
Savolainen Sanna Oulun Pyrintö
Koskinen Essi CFO Barbell Club
Koski Piia Kurikan Punttiklubi
Pöyhtäri Mataleena Oulun Pyrintö
Veikkaus:
Jaa-a. Anna Everi on ilmoittautunut (kenties taktisista syistä) kuusysiin. Heidi Harju tekee SM-lavalla sen varsinaisen kambäkin (merkkautti piirinmestaruuskisoissa pöytäkirjaan tulossarjan, joka tuskin on hänen todellinen kuntonsa). Vaikea sanoa, todella vaikea sanoa, mikäli nämä kaksi naista nostavat kumpikin kuuskolmosessa, kumpi on väkevämpi. Veikkaan, että kumpikin nostaa samassa sarjassa ja … no, se nähdään . Upea ja urheilullinen Sanna Savolainen on pronssilla.

Sarja 69 kg:
Ilmoittautuneet:

Nauha Minna Kalajoen Junkkarit
Eklund Emilia Turun Atleettiklubi
Vierelä Terhi Turun Atleettiklubi
Männistö Noora Riihimäen Kisko
Everi Anna Puntti-Karhut
Ylinen Johanna Lahden Atomi
Palosaari Pirjo Raution Kisailijat
Mäkelä Anniina Alavuden Urheilijat
Vähäsantanen Marjaana Kankaanpään Voimailijat
Saarikoski Alina Puntti-Karhut
Vaittinen Salla Parikkalan Urheilijat
Vuohijoki Anni Tampereen Pyrintö
Veikkaus:
Vuohijoen Anni vie ja muut vikisee. Mikäli Anna E päättää kisaillakin ilmoittautumissarjassansa, nähdään äärimmäisen herkullinen yhteenotto Annin ja Annan välillä. Anni tekee vähintään 190 kilon yt:n, mutta 190 kilon nurkilla on myös Annankin kunto.

Sarja 75 kg:
Ilmoittautuneet:

Ilmarinen Meri Lohja Lifting
Lönnholtz Tiia OAK
Nisander Annina Puntti-Karhut
Siurua Marianne Puntti-Karhut
Paananen Mari Äänekosken Huima
Kortesmäki Heli Kurikan Punttiklubi
Myllykoski Elle Tampereen Pyrintö
Veikkaus:
Suomen tämän hetken paras naispainonnostaja Meri Ilmarinen on selkeä sarjan mestari. Nähdäänkö Parkanossa seuraava 100 kilon kotimainen naistempaus? Uskon, että nähdään. Ja työntö on jo 115+-tasolla.

Sarja yli 75 kg:
Ilmoittautuneet:

Viitamäki Mirka Töysän Veto
Viitikko Essi Herakles
Samuelsson Susanna Riihimäen Kisko
Roukala Rebekka Raution Kisailijat
Horelli Heidi Puntti-Karhut
Veikkaus:
Susanna Samuelsson ja uran 21:s yleisen sarjan Suomen mestaruus.:wtf:

Miehet:

Sarja 56 kg:
Ilmoittautuneet:

Toivonen Timo Kuusankosken Kisa
Kankaanpää Joonas Puntti-Karhut
Rinne Tommi Turun Atleettiklubi
Kaikkonen Samuel Parkanon Puntti
Veikkaus:
Mitä pitäisi sanoa? Sanotaan, että Rinteen Tomppa laittaa kovasti kampoihin itseään 31 vuotta nuoremmalle Joonas Kankaanpäälle. Vai pystyykö vanha sotaratsu kaivamaan jostain tarvittavat lisäkilot poikasen peittoamiseen? Huomionarvoista on, että 31 vuotta sitten (16-vuotiaana), vuoden 1983 SM-kisoissa Tommi Rinne nosti silloisessa alimmassa 52 kilon sarjassa ja teki hopeatuloksekseen 185 (82½+102½) kiloa. Sarjan voittotulos jää selvästi tämän alle, jos ei sitten Arto Lähdekorpi innostu laihduttamaan tähän divisioonaan. Paljon sekin on mahdollista. Harmi, että paluun lavoille vastikään tehnyt Samuli Pirkkiö ei viitsinyt haihduttaa itsestään runsasta neljää kiloa, sillä tarjolla olisi ollut varma mestaruus.

Sarja 62 kg:
Ilmoittautuneet:

Pirkkiö Samuli Rovaniemen Reipas
Kosonen Jasper Puntti-Karhut
Lähdekorpi Arto Parkanon Puntti
Niemi Heikki Kalajoen Junkkarit
Helin Harri Nummelan Voimailijat
Lintula Toni Rovaniemen Reipas
Veikkaus:
Lintulan Toni junttaa tiskiin tuloksen, jolla ollaan lähellä EM-kisamatkaa. Olisiko 240 kilon yt:n kunto? Voipa ollakin, ylivoimainen voitto joka tapauksessa. Samuli Pirkkiö nappaisee hopean, mikäli nyt ei sitten muuta suunnitelmiaan ja laihduta viiskutoseen hakemaan sen SM-kullan Rovaniemen Pöykkölään. Mikäli sekä Pirkkiö että Lähdekorpi päättävät jäädä kuuskakkoseen, järjestys on Pirkkiö-Lähdekorpi.

Sarja 69 kg:
Ilmoittautuneet:

Mukkala Matias Rovaniemen Reipas
Lappalainen Toni Oulun Pyrintö
Lintulaakso Akseli Tampereen Pyrintö
Jonninen Valtteri OAK
Norberg Harri OAK
Seipäjärvi Juho OAK
Nurmi Simo Tampereen Pyrintö
Hirttiö Pasi Puntti-Karhut
Welling Jyrki Tampereen Pyrintö
Vento Jere Lappeenrannan Painonnostajat
Brännare Eero Helsingin Tarmo
Lähteenmäki Jaakko Merikarvian Voimailijat
Taskinen Lassi Tampereen Pyrintö
Koponen Aatu Tampereen Pyrintö
Torvi Sami Raution Kisailijat
Veikkaus:
Aijaijai mikä sarja! Mestari- ja samalla mitalikandidaatteja (pelkästään ilmoittautumislistan mukaisessa järjestyksessä) Mukkala, Seipäjärvi, Nurmi, Hirttiö ja Vento. No, analysoidaanpa vähän. Voittotulos on (mikäli nyt Kuusiston Mikko ei sitten tule tähän sarjaan) 250 kilon paikkeilla, ehkä +/- 3 kiloa. Mukkala: tempaisee 113-115 ja työntää 134-136. Laihdutuksen tekevä Seipäjärvi: tempaisee 105-107 ja työntää 140-142. Hieman painoaan pudottava Nurmi: tempaisee 105-107 ja työntää 140-145. Niin ikään pari kiloa pudottava, 15 vuoden tauon jälkeen SM-kisoihin palaava Hirttiö: tempaisee noin 115 ja työntää 130-135. Vento on suurin kysymysmerkki ja aiemmin toimintaote kisalavoilla on ollut luvalla sanoen epävarmaa. Nurmella on hienoinen etulyöntiasema hyvänä työntäjänä. Mukkala ja Hirttiö ovat hyviä tempaajia ja voivat repäistä tässä nostomuodossa isonkin kaulan, jota on vaikea kuroa työnnössä umpeen. Kahdesta edellä mainitusta Mukkala on kuitenkin vahvempi työntäjä. Seipäjärvi on lahjakas ja kovalla asenteella nostava kaveri, mutta laihdutus herättää kysymyksiä. Lopullinen mitalijärjestys: 1) Mukkala, 2) Seipäjärvi, 3) Nurmi.

Sarja 77 kg:
Ilmoittautuneet:

Laapotti Kristian Tampereen Pyrintö
Kaikkonen Henri Parkanon Puntti
Kuusisto Mikko Parkanon Puntti
Päiväniemi Mikael Tampereen Pyrintö
Leppiaho Juhana OAK
Nieminen Jarkko Herakles
Tokola Miika Rovaniemen Reipas
Johansson Jere Tampereen Pyrintö
Mäki Jermu Tampereen Pyrintö
Koivuniemi Joonas Tampereen Pyrintö
Nykänen Jesse Lahden Atomi
Duangprom Suthat Lohtajan Veikot
Veikkaus:
Kova vääntö Johanssonin Jeren ja Kuusiston Mikon välillä mestaruudesta, mikäli Mikko jää seiskaseiskaan. Meinasipa unohtua Henri Kaikkonen tästä mestarikandidaattien listasta. Näiden kolmen takana lymyävät Jesse Nykänen (voi kyllä onnistuessa lyödä aivan realistisesti kampoihin jo ainakin Kaikkoselle, miksei myös Johanssonille ja Kuusistollekin) ja Miika Tokola.

Sarja 85 kg:
Ilmoittautuneet:

Kallioniemi Ilkka Alavuden Urheilijat
Sundberg Peter Nummelan Voimailijat
Savolainen Jussi Konneveden Urheilijat
Tokola Milko Rovaniemen Reipas
Grönman Toni Puntti-Karhut
Hietanen Otto Puntti-Karhut
Suojanen Joona Tampereen Pyrintö
Hyry Antti Tampereen Pyrintö
Keisala Kimmo Lohtajan Veikot
Veikkaus:
Pitääkö kasivitosen mestaria veikata? No kirjoitetaan nyt kuitenkin, että Milko Tokola, Rovaniemen Reipas, sen vie. Tällä hetkellä mies on aivan hirmuisessa sarjakunnossa, ykköskunto on oletettavasti tähdätty kaikilta osin EM-lavalle. Voittotulos on normitulos 142/175, tai jotain sinnepäin. Jos Mile innostuu, voi se olla 145/180. Eipä väliä, EM:ssä kirjoitetaan aivan toisenlaiset numerot. 94-kiloisiin ilmoitettu Iiro Hartikainen sujuttelee kasivitosen hopealle. Pronssin vie kuka vie, Grönmanin Tonihan siihen on vahvimmin tyrkyllä.

Sarja 94 kg:
Ilmoittautuneet:

Hartikainen Iiro JoPuPo
Lindberg Jani Lahden Atomi
Lehtikangas Kimmo Puntti-Karhut
Haanpää Heikki Oulun Pyrintö
Levomäki Ville Puntti-Karhut
Keskitalo Hannes OAK
Korvenoja Kimmo Porlammin Pamaus
Heikkinen Jani Kalajoen Junkkarit
Retulainen Eero Lohja Lifting
Mäkitalo Tuomas Tampereen Pyrintö
Pirkkiö Rikhard Rovaniemen Reipas
Lajunen Juhani Parikkalan Urheilijat
Veikkaus:
Mestarin nimestä ei syntyne vastaväitteitä, jos sanon sen olevan Eero Retulainen. Miehessä on valtavasti ainesta ja potentiaalia. SM-kisojen 94-kiloisten voittotulos vuonna 2014 kirjoitetaan kutakuinkin lukemin 143/183/326. Joka voi esittää hurjempiakin lukemia. Mutta hopeasta ja pronssista sitä vastoin käydään yllättävä, mutta sitäkin tiukempi vääntö. Kimmo Lehtikangas toki tekee siinä 295-300 kilon haarukassa olevan yt:n, varma hän ei hopeastaan voi silti olla. Sarjan todellinen musta hevonen on Rikhard Pirkkiö. Ja tämä kolmikko muodostaakin palkintojenjaossa mitalitrion. Hopea ja pronssi? Lehtikangas-Pirkkiö vai Pirkkiö-Lehtikangas? Se nähdään Parkanossa. Harmi, että Rikhardin isoveli Robert astui tammikuun alussa Puolustusvoimien muonitusvahvuuteen ja on viimeisen reilun kuukauden kolisuttanut kaikkein tiiviimmin metsäleireillä puolijoukkueteltan kaminan luukkua eikä näin ollen osallistu SM:iin. Vielä spektaakkelimaisempaahan olisi ollut nähdä Retulaisen takana ottelu Pirkkiö vs. Pirkkiö vs. Lehtikangas :D 

Sarja 105 kg:
Ilmoittautuneet:

Roukala Markku Raution Kisailijat
Lindfors Petri Kurikan PunttiKlubi
Halunen Eero Pyhäjoen Pauhu
Hirvonen Jari Lohja Lifting
Haanpää Tuomas Oulun Pyrintö
Antti-Roiko Miika Kalajoen Junkkarit
Vesterinen Juho Rovaniemen Reipas
Iisakkila Ville Tampereen Pyrintö
Veikkaus:
Roiko tekee 152/205 ja vie tietenkin mestaruuden. Eipä siitä sen enempää tarvitse kirjoittaakaan tässä vaiheessa, mutta muista satavitosen karpaaseista nyt sentään jotain. Hopealle asemoituu viime perjantaina kansallisissa 300 (136+164) kilon yt:n tekaissut Juho Vesterinen. Pronssille jyrää Tuomas Haanpää, jos vähääkään pysyy tekniikka kasassa.

Sarja yli 105 kg:
Ilmoittautuneet:

Tuulinen Juuso Puntti-Karhut
Oja Eero OAK
Roininen Teemu Lempäälän Kisa
Niiranen Antti Bodonos
Veikkaus:
SM-kisat saavat arvoisensa päätöksen ja Parkanon lavalla nähdään 200 kilon onnistuneita työntöjä enemmän kuin yhden nostajan toimesta. Roininen ja Oja kammoittelevat superin piikkipaikasta. Ennakkosuosikin viittaa kantaa harteillaan viime kuukausina aivan uuden ilmeen treeneihinsä löytänyt Teemu Roininen. Hallitseva mestari Eero Oja on kaksikosta aavistuksen parempi tempaaja ja omaa eittämättä kovan kisapään, mutta nimenomaan viime aikojen esitysten valossa Teemu on kuitenkin ennakkosuosikki. Eerokin voi täysin onnistuessaan työntää pari markkaa, rinnalle se joka tapauksessa tulee. Niirasen Antti voimailee pronssille ja kohahduttaa yleisöä vetämällä 180 kilon paikkeilla olevat romut raakana rinnalle, jonka jälkeen ylöstyöntö suuntautuu eteen. Vitsi vitsi, tällä kertaa Antti saattaa hyvinkin pitää raudat suorilla käsillä.:)
 
Liittynyt
22.2.2012
Viestejä
117
Mielenkiintoista spekulointia ja saipa oman kiinnostuksen moninkertaistumaan kisoja kohtaan! Isketään sekaan oma osittain vähän pessimistisempi veikkaus.
Naisten 69kg: Anni Vuohijoki jää tällä kertaa tempauksessa ilman tulosta, ja Everi tekee 83+105 korkeimmalle korokkeelle.
Miesten 77kg: Hannes Keskitalo tulee uusilla voimatasoilla rannevammasta toipuneena hopealle Johanssonin jälkeen. Kaikkonen jää työnnössä ilman tulosta.
Miesten 105kg: Miika A-R lataa tangon päihin keltaista ja tekee 155+205.
Miesten +105kg: Roininen jää työnnössä aloituspainoon 195kg ja Oja vie samalla raudalla tempauksen ollessa korkeampi.
 
Liittynyt
2.1.2012
Viestejä
265
Mielenkiintoista spekulointia ja saipa oman kiinnostuksen moninkertaistumaan kisoja kohtaan! Isketään sekaan oma osittain vähän pessimistisempi veikkaus.
Naisten 69kg: Anni Vuohijoki jää tällä kertaa tempauksessa ilman tulosta, ja Everi tekee 83+105 korkeimmalle korokkeelle.
Miesten 77kg: Hannes Keskitalo tulee uusilla voimatasoilla rannevammasta toipuneena hopealle Johanssonin jälkeen. Kaikkonen jää työnnössä ilman tulosta.
Miesten 105kg: Miika A-R lataa tangon päihin keltaista ja tekee 155+205.
Miesten +105kg: Roininen jää työnnössä aloituspainoon 195kg ja Oja vie samalla raudalla tempauksen ollessa korkeampi.
Väittäisin että Hannesta tuskin tullaan näkemään 77 sarjassa!:)
 
Liittynyt
21.8.2013
Viestejä
16
Onko 69kg sarjaan ilmoittautunut Pasi Hirttiö sama tyyppi, joka tempaisi 120kg nurkilla samaan sarjaan joskus 2000-luvun alussa? Törkeen kimmosa kaveri, muistan lukeneeni josku miehen hyppy/loikka ennätyksiä ja ne olivat aivan karmean kovia. Muistaako joku?
 
Liittynyt
18.2.2012
Viestejä
139
Onko 69kg sarjaan ilmoittautunut Pasi Hirttiö sama tyyppi, joka tempaisi 120kg nurkilla samaan sarjaan joskus 2000-luvun alussa? Törkeen kimmosa kaveri, muistan lukeneeni josku miehen hyppy/loikka ennätyksiä ja ne olivat aivan karmean kovia. Muistaako joku?
Sama mies. Pantse on syntynyt -77. Nosti nuorten SM-kisoissa 1997 silloiseen 70-kiloisiin 265 (120+145) kilon yt:n ja sijoittui samana vuonna 20-vuotiaiden EM-kisoissa 7:nneksi 255 (120+135) kilon yt:llä. Taisteli muuten siinä kisassa junioreiden EM-lajimitalista, 127½ kilon tempaus oli lähellä ja sillä olisi siinä vaiheessa menty pronssipaikalle. Samat 127½ kilon puntit tosin selvitti hetkeä myöhemmin Espanjan Miguel Gomez, joka sai sitten lopulta sen lajipronssin. Gomez oli tosin Pasia kevyempi, joten lopullinen tempaussijoitus olisi ollut joka tapauksessa onnistuneenkin suorituksen jälkeen neljäs.

Pasi teki comebackin vuoden 2002 SM-kisoihin ja teki 270 kilon lähellä olleen yt:n 69-kiloisiin, jos en väärin muista (en jaksa kaivaa vanhoja Tempaus-lehtiä varastosta tähän hätiin, joku voi sitten oikaista).

Treeneissä Pantse tekaisi 90-luvun lopulla (olisiko ollut vuonna 1998) ehkä 71-72 kilon painoisena 140/170, jos nyt en aivan väärin ole kuullut juttua.

Todella lahjakas ja kimmoissa kaveri oli kyseessä, ja on tietenkin vieläkin. Mielenkiintoista seurata, mitä Parkanossa tulee tapahtumaan.
 
Liittynyt
18.2.2012
Viestejä
139
Laitetaanpa vanhoja yleisen sarjan SM-kisojen tuloksia kehiin, mitä nyt tikulta löytyi:

1937

4.4. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 217½ (62½+62½+92½)
2) L. Koskenkari Helsingin Atleettiklubi 192½ (55+62½+75)

Sarja 60 kg:
1) Gösta Österlund Helsingin Atleettiklubi 245 (70+75+100)
2) I.Rodionov Helsingin Start 227½ (72½+67½+87½)
3) Aarne Eskola Viipurin Painonnostajat 220 (62½+65+92½)
4) Birger Lundström Hangö Idrottsklubb 210 (60+62½+87½)
5) T.Luoma Helsingin Atleettiklubi 207½ (57½+65+85)

Sarja 67½ kg:
1) Lars Strömberg Helsingin Atleettiklubi 282½ (80+85+117½)
2) Bror Leivo Hangö Idrottsklubb 260 (82½+77½+100)
3) R.Holmström Helsingin Atleettiklubi 245 (75+72½+97½)
4) Theodor Tauni Viipurin Painonnostajat 242½ (80+70+92½)
5) T.Lundström Hangö Idrottsklubb 240 (70+75+95)
6) Pentti Väänänen Viipurin Painonnostajat 227½ (72½+65+90)
7) Viljo Rättö Viipurin Painonnostajat 225 (70+62½+92½)
Jakob Tokazier Helsingin Atleettiklubi --- (77½+90+0)

Sarja 75 kg:
1) Moses Tokazier Helsingin Atleettiklubi 285 (80+95+110)
2) Eero Vuorensola Viipurin Painonnostajat 275 (90+80+105)
3) Jouko Turunen Viipurin Painonnostajat 270 (80+75+115)
4) Sven Lundström Hangö Idrottsklubb 240 (70+72½+97½)

Sarja 82½ kg:
1) Fjalar Grandell Hangö Idrottsklubb 280 (75+85+120)
2) T.Avellan Helsingin Atleettiklubi 270 (75+85+110)
3) A.Luoma Helsingin Atleettiklubi 265 (82½+77½+105)

Sarja yli 82½ kg:
1) Hans Forström Hangö Idrottsklubb 347½ (102½+107½+137½)
2) Bruno Nyberg Helsingin Atleettiklubi 297½ (87½+90+120)
3) Väinö Virtanen Helsingin Atleettiklubi 255 (75+75+100)

1938

3.4. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 225 (65+65+95)
2) I.Rodionov Helsingin Start 220 (70+67½+82½)
3) A.Ihander Helsingin Atleettiklubi 200 (57½+62½+80)

Sarja 60 kg:
1) Gösta Österlund Helsingin Atleettiklubi 253¾ (76¼+75+102½)
2) Herman Kruck Helsingin Makkabi 225 (70+67½+87½)
3) T.Luoma Helsingin Atleettiklubi 212½ (60+67½+85)
4) L.Koskenkari Helsingin Atleettiklubi 197½ (60+60+77½)

Sarja 67½ kg:
1) Jakob Tokazier Helsingin Makkabi 280 (80+92½+107½)
2) Tuure Tanni Viipurin Painonnostajat 272½ (85+82½+105)

Sarja 75 kg:
1) Moses Tokazier Helsingin Makkabi 295 (85+95+115)
2) Viljo Rättö Viipurin Painonnostajat 282½ (80+90+112½)
3) Frank Teräskari Helsingin Atleettiklubi 272½ (80+85+107½)

Sarja 82½ kg:
1) Eero Vuorensola Viipurin Painonnostajat 305 (95+95+115)
2) R.Mikalunas Helsingin Atleettiklubi 270 (77½+82½+110)
3) Bror Leivo Hangö Idrottsklubb 250 (72½+77½+100)

Sarja yli 82½ kg:
1) Hans Forström Hangö Idrottsklubb 310 (90+95+125)
2) B.Florström Helsingin Atleettiklubi 302½ (90+92½+120)
3) E. Tenhenius Helsingin Atleettiklubi 260 (75+77½+107½)

1939

8.5 Tampere

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 241¼ (65+75+101¼)
2) E.Lintunen Tampereen Kisaveikot 202½ (62½+60+80)

Sarja 60 kg:
1) Herman Kruck Helsingin Makkabi 235 (75+70+90)
2) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 225 (62½+67½+95)
3) Birger Lundström Hangö Idrottsklubb 222½ (65+67½+90)
4) V.Parviainen Viipurin Painonnostajat 220 (65+70+85)
5) K.Tuominen Tampereen Kisaveikot 190 (55+60+75)

Sarja 67½ kg:
1) Jakob Tokazier Helsingin Makkabi 277½ (77½+85+115)
2) Jouko Turunen Viipurin Painonnostajat 277½ (85+82½+110)
3) Tuure Tanni Viipurin Painonnostajat 272½ (82½+85+105)
4) Veikko Timonen Viipurin Painonnostajat 262½ (77½+85+100)
5) Olavi Rikamo Tampereen Kisaveikot 237½ (67½+75+95)

Sarja 75 kg:
1) Moses Tokazier Helsingin Makkabi 305 (85+95+125)
2) Eero Vuorensola Viipurin Painonnostajat 297½ (92½+90+115) 3) Frank Teräskari Helsingin Atleettiklubi 295 (82½+95+117½)
4) Viljo Rättö Viipurin Painonnostajat 292½ (82½+92½+117½)
5) J.Harju Tampereen Kisaveikot 245 (67½+80+97½)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 322½ (90+102½+130)
2) Max Rosberg Helsingin Atleettiklubi 287½ (75+95+117½)
3) R.Steinbock Viipurin Painonnostajat 275 (77½+90+107½)
4) Unto Laakkonen Viipurin Painonnostajat 275 (75+85+115)
5) O.Paljakka Hiitolan Urheilijat 262½ (75+82½+105)

Sarja yli 82½ kg:
1) Hans Forström Hangö Idrottsklubb 345 (105+105+135)
2) Paavo Lehtinen Tampereen Kisaveikot 335 (102½+100+132½)
3) B.Floström Helsingin Paini-Miehet 310 (90+97½+122½)

1940

7.12 Oulu

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 230 (65+67½+97½)
2) P. Karvonen Oulun Pyrintö 125 (45+35+45)
M.Lyttinen Oulun Pyrintö --- (0+47½+65)

Sarja 60 kg:
1) Gösta Österlund Helsingin Atleettiklubi 242½ (72½+72½+97½)
2) Aimo Jäderholm Helsingin Paini-Miehet 235 (67½+72½+95)
3) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 232½ (62½+72½+97½)
4) V.Toivonen Helsingin Paini-Miehet 232½ (67½+72½+92½)
5) V.Tuhkalainen Oulun Pyrintö 215 (60+70+85)

Sarja 67½ kg:
1) Jouko Turunen Tampereen Kisaveikot 277½ (87½+77½+112½)
2) Veikko Timonen Kuopion Voimailijat 257½ (82½+75+100)
3) R.Kolehmainen Oulun Pyrintö 247½ (75+72½+100)

Sarja 75 kg:
1) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 315 (97½+97½+120)
2) Viljo Rättö Oulun Pyrintö 305 (85+95+125)
3) Unto Laakkonen Viipurin Painonnostajat 257½ (67½+80+110)
4) A.Turkki Oulun Pyrintö 250 (75+77½+97½)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 335 (97½+107½+130)
2) Kalervo Franzén KP 300 (92½+90+115)
3) O.Paljakka Oulun Pyrintö 270 (72½+85+112½)
4) H.Tamminen Helsingin Paini-Miehet 270 (85+80+105)
5) P.Heikkuri Oulun Pyrintö 262½ (70+85+107½)

Sarja yli 82½ kg:
1) Paavo Lehtinen Tampereen Kisaveikot 335 (100+105+130)
2) B.Florström Helsingin Paini-Miehet 305 (87½+97½+120)
3) J.Ihander Kårböle UD 280 (72½+92½+115)

1943

28.3. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 232½ (60+77½+95)
2) Eino Jumppanen Viipurin Painonnostajat 207½ (65+62½+80)
3) #.Seppä Viipurin Painonnostajat 205 (55+62½+87½)
4) L. Koskenkari Helsingin Paini-Miehet 202½ (57½+65+80)
5) Sulo Isokangas Viipurin Toverit 200 (62½+57½+80)
6) O. Laurila Tampereen Kisaveikot 195 (55+60+80)
7) E.Lintunen Tampereen Kisaveikot 192½ (57½+60+75)
8) M. Torikka Helsingin Voima-Veikot 175 (55+50+70)
Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi --- (57½+62½+0)

Sarja 60 kg:
1) Yrjö Lehtinen Helsingin Työväen Painonnostajat 245 (75+75+95)
2) E.Tiainen Tampereen Kisaveikot 230 (67½+72½+90)
3) Eino Määttänen Tampereen Kisaveikot 222½ (65+67½+90)
4) A.Kelonen Viipurin Toverit 220 (67½+62½+90)
5) H.Kirch Helsingin Makkabi 210 (65+65+80)

Sarja 67½ kg:
1) Veikko Timonen Kuopion Voimailijat 267½ (82½+80+105)
2) Aksel Klenberg Helsingin Työväen Painonnostajat 265 (85+75+105)
3) Lauri Laiho Helsingin Työväen Painonnostajat 260 (77½+80+102½)
4) Jakob Tokazier Helsingin Makkabi 257½ (72½+80+105)
5) Jouko Turunen Tampereen Kisaveikot 255 (75+75+105)
6) Jouko Sarkima Viipurin Painonnostajat 232½ (67½+75+90)
M.Huotari Jyväskylän Veikot --- (75+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 337½ (95+107½+135)
2) Olavi Sievers Viipurin Toverit 292½ (85+87½+120)
3) Viljo Rättö Oulun Pyrintö 285 (85+90+110)
4) J.Saarinen Tampereen Kisaveikot 262½ (80+77½+105)
5) R.Steinbock Tampereen Kisaveikot 252½ (70+80+102½)
6) T.Salo Tampereen Kisaveikot 245 (80+70+95)

Sarja 82½ kg:
1) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 302½ (92½+95+115)
2) Vilho Virtanen Tampereen Kisaveikot 265 (80+80+105)
3) #.Heikkilä Viipurin Toverit 254¼ (72½+75+106¾)
4) O.Paljakka Viipurin Painonnostajat 252½ (65+82½+105)

Sarja yli 82½ kg:
1) Kalervo Franzén Tampereen Kisaveikot 285 (90+85+110)
2) Unto Laakkonen Viipurin Painonnostajat 275 (75+85+115)
3) H.Tamminen Helsingin Paini-Miehet 267½ (82½+80+105)
4) E.Tenlonius Helsingin Atleettiklubi 250 (70+75+105)

1944
30.4. Tampere

Sarja 56 kg:
1) Eino Jumppanen Viipurin Painonnostajat 210 (60+65+85)

Sarja 60 kg:
1) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 248¾ (65+81¼+102½)

Sarja 67½ kg:
1) A.Hämäläinen Helsingin Paini-Miehet 265 (82½+77½+105)

Sarja 75 kg:
1) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 310 (95+95+120)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 361¼(102½+112½+146¼)

Sarja yli 82½ kg:
1) Unto Laakkonen Viipurin Painonnostajat 275 (75+85+115)

1945

9.4 Tampere

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 230 (65+70+95)
2) E.Väärre Helsingin Paini-Miehet 215 (67½+65+82½)
3) A.Ihander Helsingin Atleettiklubi 195 (57½+57½+80)

Sarja 60 kg:
1) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 255 (65+80+110)
2) Unto Lehtonen Helsingin Työväen Painonnostajat 255 (77½+72½+105)
3) Yrjö Lehtinen Helsingin Työväen Painonnostajat 242½ (77½+75+92½)
4) Einar Sundström Helsingin Paini-Miehet 240 (70+75+95)

Sarja 67½ kg:
1) Rolf Turkka Helsingin Paini-Miehet 290 (87½+90+112½)
2) Veikko Timonen Kuopion Voimailijat 275 (85+85+105)
3) Jouko Turunen Tampereen Kisaveikot 267½ (82½+77½+107½)
4) A.Lekander (Helsingfors) Idrottsklubben-32 250 (70+80+100)
5) M.Huotari Porin Pyrintö 250 (75+75+100)

Sarja 75 kg:
1) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 310 (95+95+120)
2) Frank Teräskari Helsingin Paini-Miehet 285 (85+90+110)
3) Olavi Sievers Viipurin Toverit 277½ (77½+87½+112½)
4) Toivo Salo Viipurin Painonnostajat 272½ (87½+82½+102½)
5) E.Toivonen Herajoen Yritys 227½ (70+67½+90)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 360 (102½+115+142½)
2) Viljo Rättö Viipurin Painonnostajat 292½ (85+90+117½)
3) Max Rosberg Helsingin Atleettiklubi 285 (80+90+115)
4) V.Virta Helsingin Työväen Painonnostajat 270 (82½+80+107½)
5) R.Steinbock Tampereen Kisaveikot 265 (77½+82½+105)
6) Viljo Rantanen Uudenkaupungin Voimailijat 245 (72½+72½+100)

Sarja yli 82½ kg:
1) Markus Kersch Helsingin Paini-Miehet 287½ (87½+90+110)
2) Unto Laakkonen Helsingin Paini-Miehet 285 (77½+90+117½)
3) V.Lemberg Helsingin Työväen Painonnostajat 285 (82½+87½+115)
4) Paavo Lehtinen Tampereen Kisaveikot 275 (80+85+110)
5) Pauli Salo Viipurin Painonnostajat 260 (77½+80+102½)

1947

2.3 Nokia

Sarja 56 kg:
1) Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi 232½ (65+70+97½)
2) Lauri Sirén Helsingin Paini-Miehet 230 (67½+72½+90)
3) Harry Strand Helsingin Paini-Miehet 225 (62½+70+92½)
4) M.Väre Nokian Toverit 222½ (67½+65+90)
E.Määttänen Tampereen Kisaveikot --- (67½+67½+0)

Sarja 60 kg:
1) Einar Sundström Helsingin Paini-Miehet 267½ (77½+82½+107½)
2) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 250 (75+75+100)
3) P.Mäkelä Nokian Urheilijat 230 (65+70+95)

Sarja 67½ kg:
1) Pentti Väänänen Helsingin Paini-Miehet 277½ (77½+85+115)
2) Jouko Turunen Tampereen Kisaveikot 270 (82½+77½+110)
3) Olavi Rikamo Tampereen Kisaveikot 245 (72½+75+97½)
4) V.Vilenius Nokian Urheilijat 245 (80+70+95)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Helsingin Paini-Miehet 315 (90+100+125)
2) H.Berndtsson (Helsingfors) Idrottsklubben-32 270 (75+85+110)
3) J.Saarinen Tampereen Kisaveikot 267½ (80+82½+105)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 345 (97½+110+137½)
2) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 315 (100+95+120)
3) P.Salanterä Helsingin Atleettiklubi 275 (75+85+115)
4) P.Hjelt Nokian Urheilijat 255 (80+75+100)
O.Korhonen Helsingin Atleettiklubi --- (85+90+0)

Sarja yli 82½ kg:
1) Markus Kersch Helsingin Paini-Miehet 310 (92½+97½+120)
2) Unto Laakkonen Helsingin Paini-Miehet 305 (82½+95+127½)
3) E.Lahti Tampereen Kisaveikot 302½ (87½+92½+122½)

1948

4.4 Savonlinna

Sarja 56 kg:
1) Lauri Sirén Helsingin Paini-Miehet 235 (67½+75+92½)
2) H.Kylmälä Helsingin Jyry 225 (65+70+90)
3) Veikko Hirvonen Riihimäen Voima-Veljet 217½ (65+62½+90)
4) M.Väre Kuoreveden Kärki 217½ (62½+65+90)
5) E.Määttänen Tampereen Kisaveikot 207½ (62½+60+85)

Sarja 60 kg:
1) Einar Sundström Helsingin Paini-Miehet 277½ (77½+87½+112½)
2) Veikko Uskali Tampereen Kisaveikot 245 (70+77½+97½)
3) T.Turunen Savonlinnan Voimailijat 237½ (67½+70+100)
4) V.Lilja Savonlinnan Voimailijat 230 (67½+67½+95)

Sarja 67½ kg:
1) Unto Lehtonen Helsingin Työväen Painonnostajat 285 (85+85+115)
2) Vilho Nikkonen Savonlinnan Voimailijat 277½ (75+87½+115)
3) Tapani Lund Oulun Pyrintö 272½ (77½+87½+107½)
4) Veikko Timonen Varkauden Urheilijat 272½ (82½+85+105)
5) Matti Liira Turun Voimamiehet 267½ (75+87½+105)
6) M.Jääskeläinen Helsingin Paini-Miehet 260 (85+75+100)
7) M.Huotari Porin Pyrintö 250 (77½+72½+100)
Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot --- (85+80+0)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Helsingin Paini-Miehet 327½ (95+100+132½)
2) Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot 327½ (100+100+127½)
3) V.Vilenius Nokian Urheilijat 262½ (85+75+102½)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 360 (102½+115+142½)
2) Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö 300 (95+90+115)
3) Unto Laakkonen Helsingin Paini-Miehet 285 (75+90+120)

Sarja yli 82½ kg:
1) Markus Kersch Helsingin Paini-Miehet 307½ (95+97½+115)
2) L.Larsson Helsingin Paini-Miehet 292½ (77½+92½+122½)
3) P.Ranki Savonlinnan Voimailijat 282½ (85+85+112½)
4) M.Pirttiluoma Tampereen Kisaveikot 282½ (85+87½+110)
5) Aulis Antikainen Rovaniemen Voimailijat 280 (80+87½+112½)

1949

24.-25.3. Tampere

Sarja 56 kg:
1) Veikko Hirvonen Riihimäen Voima-Veljet 240 (70+72½+97½)
2) Lauri Sirén Helsingin Herakles 240 (70+75+95)
3) H.Kylmälä Helsingin Jyry 232½ (65+72½+95)
4) O.Harju Tampereen Kilpa-Veljet 227½ (65+75+87½)

Sarja 60 kg:
1) Einar Sundström Helsingin Herakles 277½ (77½+90+110)
2) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 245 (70+80+95)

Sarja 67½ kg:
1) Åke Ek (Helsingfors) Idrottsklubben-32 305 (92½+92½+120)
2) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 300 (90+90+120)
3) Veikko Uskali Tampereen Kisaveikot 295 (85+92½+117½)
4) Pentti Kotvio Tampereen Kilpa-Veljet 282½ (77½+90+115)
5) M.Nokkala Riihimäen Voima-Veljet 247½ (72½+75+100)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Porin Tarmo 327½ (92½+105+130)
2) Paavo Maanoja Tampereen Kisaveikot 300 (85+92½+122½)
3) Tapani Lund Oulun Pyrintö 297½ (90+90+117½)
4) A.Valtanen Helsingin Herakles 292½ (87½+90+115)
5) L.Koskinen Tampereen Kilpa-Veljet 290 (75+95+120)
6) Väinö Lautamo Ruotsinpyhtään Kisailijat 280 (82½+85+112½)
7) H.Varlund Tampereen Kilpa-Veljet 275 (80+90+105)
8) K.Kallio Tampereen Kisaveikot 272½ (75+85+112½)
H.Berndtsson (Helsingfors) Idrottsklubben-32 --- (80+85+0)
Eero Vuorensola Tampereen Kisaveikot --- (90+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 352½ (102½+110+140)
2) Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö 300 (95+90+115)
3) E.Sundberg (Helsingfors) Idrottsklubben-32 297½ (90+90+117½)
4) E.Lehtinen Helsingin Herakles 287½ (87½+85+115)
5) Esa Mäntylä Jyväskylän Veikot 287½ (85+85+117½)
6) E.Toivonen Riihimäen Voima-Veljet 260 (77½+82½+100)
Usko Laihanen Tampereen Kisaveikot --- (80+0+0)

Sarja yli 82½ kg:
1) Jaakko Ekström Lohjan Louhi 320 (97½+95+127½)
2) E.Lahti Tampereen Kisaveikot 315 (92½+95+127½)
3) P.Ranki Savonlinnan Voimailijat 305 (92½+90+122½)
4) R.Aaltonen Tampereen Kilpa-Veljet 295 (87½+92½+115)
5) A.Nordström (Helsingfors) Idrottsklubben-32 292½ (85+90+117½)
6) H.Tuominen Turun Voimamiehet 292½ (92½+85+115)
7) Unto Laakkonen Helsingin Herakles 280 (75+90+115)
8) Aulis Antikainen Rovaniemen Voimailijat 280 (85+82½+112½)
9) M.Pirttiluoma Tampereen Kisaveikot 272½ (82½+85+105)

- - - Updated - - -

1950

26.3. Lappeenranta

Sarja 56 kg:
1) Veikko Hirvonen Riihimäen Voima-Veljet 245 (67½+77½+100)
2) Lauri Sirén Helsingin Herakles 242½ (70+72½+100)
3) Väinö Kaipiainen Tampereen Kisaveikot 237½ (67½+72½+97½)
4) Aarne Vehkonen Jyväskylän Veikot 232½ (65+72½+95)
5) Onni Salonen Imatran Voima 202½ (55+60+87½)
6) P.Karjula Imatran Voima 195 (55+60+80)
A.Mattila Oulun Pyrintö --- (75+75+0)

Sarja 60 kg:
1) Einar Sundström Helsingin Herakles 280 (80+90+110)
2) Veikko Uskali Tampereen Kisaveikot 267½ (75+85+107½)
3) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 255 (70+82½+102½)
4) #.Wetterstrand Mikkelin Voimailijat 240 (65+75+100)
5) Mikko Hokka Savonlinnan Voimailijat 232½ (70+70+92½)

Sarja 67½ kg:
1) Åke Ek (Helsingfors) Idrottsklubben-32 310 (92½+92½+125)
2) Leo Brommels Helsingin Herakles 292½ (85+87½+120)
3) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 290 (85+85+120)
4) Pentti Kotvio Tampereen Kilpa-Veljet 285 (75+90+120)
5) Unto Lehtonen Helsingin Jyry 285 (85+85+115)
6) E.Mäkinen Imatran Voima 265 (75+82½+107½)
Olavi Hämäläinen Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Porin Tarmo 335 (95+105+135)
2) A.Valtanen Helsingin Herakles 317½ (92½+100+125)
3) Väinö Lautamo Ruotsinpyhtään Kisailijat 305 (90+90+125)


Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 345 (95+112½+137½)
2) Vilho Nikkonen Savonlinnan Voimailijat 310 (87½+95+127½)
3) K.Lahtinen Helsingin Herakles 310 (90+95+125)
4) A.Näveri Imatran Voima 275 (75+85+115)
Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö --- (95+90+0)
Tapani Lund Oulun Pyrintö --- (87½+90+0)

Sarja yli 82½ kg:
1) Jaakko Ekström Lohjan Louhi 335 (100+102½+132½)
2) Kai Outa Oulun Pyrintö 332½ (92½+107½+132½)
P.Ranki Savonlinnan Voimailijat --- (100+97½+0)
P.Hjelt Nokian Urheilijat --- (90+95+0)

1951

26.-27.3. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Aarne Vehkonen Jyväskylän Veikot 247½ (70+80+97½)
2) Lauri Sirén Jyväskylän Atomi 240 (65+75+100)
3) Pauli Lapinsalo Kauklahden Pyrintö 230 (70+70+90)
4) Jaakko Lepistö Ilmoilan Voimistelu- ja Urheiluseura 225 (67½+65+92½)
5) Alf Forsman (Helsingfors) Idrottsklubben-32 225 (70+65+90)
6) A.Heilimo Helsingin Atleettiklubi 225 (60+70+95)
Otto Kuntsi Helsingin Atleettiklubi --- (0+70+0)
E.Suominen Seinäjoen Sisu --- (0+0+0)

Sarja 60 kg:
1) Yrjänä Luja Helsingin Työväen Painonnostajat 260 (80+80+100)
2) Mikko Hokka Savonlinnan Voimailijat 255 (75+80+100)

Sarja 67½ kg:
1) Lauri Soini Helsingin Herakles 310 (90+95+125)
2) Veikko Uskali Tampereen Kisaveikot 305 (87½+95+122½)
3) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 300 (90+90+120)
4) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 295 (85+92½+117½)
5) Matti Liira Turun Voimamiehet 290 (85+90+115)
6) L.Lintunen Helsingin Atleettiklubi 285 (80+87½+117½)
Unto Lehtonen Helsingin Jyry --- (85+85+0)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Porin Tarmo 350 (100+110+140)
2) Paavo Mäkelä Lahden Kaleva 330 (95+102½+132½)
3) Tapani Lund Oulun Pyrintö 322½ (95+100+127½)
4) Leo Brommels Helsingin Herakles 300 (90+90+120)
5) Väinö Lautamo Ruotsinpyhtään Kisailijat 295 (85+90+120)
Vilho Nikkonen Savonlinnan Voimailijat --- (82½+90+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 355 (102½+117½+135)
2) Paavo Maanoja Tampereen Kisaveikot 322½ (92½+105+125)
3) K.Lahtinen Helsingin Herakles 312½ (92½+95+125)
Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö --- (0+0+0)

Sarja yli 82½ kg:
1) Kai Outa Oulun Pyrintö 372½ (110+117½+145)
2) Taito Stolt Riihimäen Pyrkivä 325 (90+105+130)
3) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 322½ (92½+95+135)
4) S.Pihlajamaa Helsingin Herakles 287½ (85+87½+115)

1952

13.-14.4. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Aarne Vehkonen Jyväskylän Veikot 265 (72½+87½+105)
2) Väinö Kaipiainen Tampereen Kisaveikot 252½ (75+80+97½)
3) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 240 (75+70+95)
4) Alf Forsman (Helsingfors) Idrottsklubben-32 230 (70+70+90)
5) Olavi Alander Tikkurilan Kajastus 230 (72½+67½+90)
6) Onni Salonen Imatran Voima 222½ (60+72½+90)

Sarja 60 kg:
1) Yrjänä Luja Helsingin Työväen Painonnostajat 277½ (85+85+107½)
2) Mikko Hokka Savonlinnan Voimailijat 277½ (82½+85+110)
3) Eino Kaipainen Helsingin Työväen Painonnostajat 265 (70+80+115)
4) Lauri Sirén Jyväskylän Atomi 255 (70+80+105)
5) Åke Peränen Jyväskylän Veikot 250 (70+80+100)

Sarja 67½ kg:
1) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 300 (85+95+120)
2) Veikko Uskali Tampereen Kisaveikot 297½ (85+95+117½)
3) M.Mustonen Oulun Jyry 295 (90+90+115)
4) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 295 (85+90+120)
5) K.Lipponen Turun Voimamiehet 277½ (77½+85+115)
Unto Lehtonen Helsingin Jyry --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Porin Pyrintö 327½ (92½+100+135)
2) Paavo Mäkelä Lahden Kaleva 320 (92½+95+127½)
3) Matti Liira Turun Voimamiehet 320 (90+100+130)
4) Leo Brommels Helsingin Herakles 317½ (92½+100+125)
5) Erkki Kankfelt Helsingin Työväen Painonnostajat 310 (85+100+125)
6) Vilho Nikkonen Savonlinnan Voimailijat 307½ (87½+97½+122½)
7) Börje Lind Helsingin Herakles 307½ (90+92½+125)
8) Tapani Lund Oulun Pyrintö 295 (87½+92½+115)
P.Paavilainen Turun Weikot --- (85+85+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Vellamo Tampereen Kisaveikot 345 (100+112½+132½)
2) A.Valtanen Helsingin Herakles 332½ (97½+105+130)
3) K.Lahtinen Helsingin Herakles 320 (90+95+135)
4) Paavo Maanoja Tampereen Kisaveikot 320 (92½+100+127½)
5) Martti Hilska Helsingin Työväen Painonnostajat 317½ (90+97½+130)
6) Esa Mäntylä Jyväskylän Veikot 317½ (95+92½+130)
7) Pekka Nieminen Tampereen Kisaveikot 312½ (95+92½+125)
8) Bengt Salonius Turun Voimamiehet 297½ (87½+90+120)
Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö --- (100+95+0)

Sarja 90 kg:
1) Risto Österman Porin Pyrintö 345 (105+100+140)
2) Taito Stolt Riihimäen Pyrkivä 342½ (97½+110+135)
3) Lauri Kinanen Turun Voimamiehet 310 (95+95+120)
K.Lindholm Helsingin Herakles --- (95+0+0)
Henry Hyypiö Porin Pyrintö --- (0+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 357½ (107½+105+145)
2) Henry Harka Turun Toverit 317½ (97½+100+120)
U.Koskinen Tampereen Kilpa-Veljet --- (90+0+0)

1953

28.3. Pori

Sarja 56 kg:
1) Aarne Vehkonen Jyväskylän Veikot 272½ (75+87½+110)
2) Väinö Kaipiainen Tampereen Kisaveikot 260 (75+80+105)
3) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 247½ (75+77½+95)
4) Jorma Puhakka Oulun Pyrintö 242½ (65+75+102½)

Sarja 60 kg:
1) Yrjänä Luja Leppävaaran Sisu 290 (90+90+110)
2) Mikko Hokka Savonlinnan Voimailijat 282½ (85+87½+110)
3) Eino Kaipainen Helsingin Työväen Painonnostajat 275 (77½+87½+110)
4) A.Mattila Oulun Pyrintö 270 (85+85+100)
5) Teuvo Salonen Turun Toverit 265 (77½+82½+105)

Sarja 67½ kg:
1) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 310 (87½+100+122½)
2) Tauno Suoniemi Tampereen Kisaveikot 305 (95+90+120)
3) Lauri Soini Helsingin Herakles 290 (87½+87½+115)
4) #.Leander Turun Toverit 285 (82½+92½+110)
5) V.Tuomanen Helsingin Atleettiklubi 275 (80+85+110)
6) Toivo Törmi Oulun Pyrintö 270 (85+77½+107½)
7) V.Lehtonen Porin Pyrintö 267½ (75+85+107½)
8) T.Kojo Toejoen Veikot 262½ (87½+75+100)
9) Åke Peränen Jyväskylän Veikot 260 (72½+82½+105)
T.Kare Tampereen Kisaveikot --- (62½+72½+0)

Sarja 75 kg:
1) Frank Teräskari Porin Pyrintö 335 (92½+107½+135)
2) Paavo Mäkelä Lahden Kaleva 330 (97½+102½+130)
3) Tapani Lund Oulun Pyrintö 312½ (100+92½+120)
4) Heimo Jaakkola Kuhmalahden Kisa 310 (97½+92½+120)
5) Matti Liira Turun Voimamiehet 307½ (90+95+122½)
6) Martti Immonen Turun Voimamiehet 302½ (87½+97½+117½)
Väinö Lautamo Ruotsinpyhtään Kisailijat --- (92½+90+0)

Sarja 82½ kg:
1) Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö 337½ (110+100+127½)
2) Bengt Lindh Helsingin Herakles 327½ (100+97½+130)
3) Paavo Maanoja Tampereen Kisaveikot 322½ (95+102½+125)
4) Paavo Mäkinen Tampereen Kisaveikot 317½ (92½+100+125)
5) Kari Outa Oulun Pyrintö 317½ (90+95+132½)
6) S.Jalonen Porin Pyrintö 315 (95+97½+122½)
7) H.Jääskeläinen Kauklahden Pyrintö 315 (92½+97½+125)
8) Sakari Risuniemi Riihimäen Pyrkivä 305 (92½+97½+115)

Sarja 90 kg:
1) Taito Stolt Riihimäen Pyrkivä 367½ (102½+120+145)
2) Lauri Kinanen Turun Voimamiehet 365 (112½+112½+140)
3) Kai Outa (Helsingfors) Idrottsklubben-32 357½ (102½+115+140)
4) Henry Hyypiö Porin Pyrintö 335 (90+110+135)
5) Pentti Nieminen Tampereen Kisaveikot 322½ (100+100+122½)

Sarja yli 82½ kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 400 (117½+120+162½)
M.Fagerroos Porin Pyrintö --- (80+0+120)

1954

27.3. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Aarne Vehkonen Jyväskylän Veikot 272½ (75+87½+110)
2) Väinö Kaipiainen Valkeakosken Painonnostokerho 257½ (77½+75+105)
3) T.Savolainen Eräjärven Urheilijat 252½ (75+75+102½)
4) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 245 (70+77½+97½)
5) Pauli Lapinsalo Kauklahden Pyrintö 242½ (72½+75+95)
6) P.Heinonen Imatran Veikot 232½ (62½+75+95)
S.Virtanen Helsingin Työväen Painonnostajat --- (65+0+90)

Sarja 60 kg:
1) Mikko Hokka Helsingin Herakles 290 (85+87½+117½)
4) Toivo Törmi Oulun Pyrintö 260
5) A.Leppänen Turun Atleettiklubi 235

Sarja 67½ kg:
1) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 317½ (87½+100+130)
2) M.Mustonen Oulun Jyry 307½ (92½+95+120)
3) Lauri Soini Helsingin Herakles 297½ (90+92½+115)
4) J.Murtonen Idänpään Toive 280 (75+90+115)
5) V.Nurminen Helsingin Herakles 272½ (82½+85+105)
6) R.Anteroinen Kauklahden Pyrintö 260 (75+80+105)

Sarja 75 kg:
1) Paavo Mäkelä Lahden Kaleva 340 (100+105+135)
2) Tapani Lund Oulun Pyrintö 322½ (100+95+127½)
3) M.Immonen Turun Atleettiklubi 322½ (95+105+122½)
P.Santapukki Helsingin Työväen Painonnostajat --- (95+0+0)
Leo Brommels Helsingin Työväen Painonnostajat --- (92½+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Bengt Lindh Helsingin Herakles 337½ (100+102½+135)
2) Paavo Maanoja Tampereen Kisaveikot 330 (92½+107½+130)
3) Eero Perkiömäki Oulun Pyrintö 325 (105+95+125)
4) Bengt Salonius Turun Atleettiklubi 312½ (92½+95+125)
Paavo Mäkinen Tampereen Kisaveikot --- (105+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Kai Outa (Helsingfors) Idrottsklubben-32 380 (107½+117½+155)
2) Lauri Kinanen Turun Atleettiklubi 370 (115+115+140)
3) Taito Stolt Riihimäen Pyrkivä 345 (100+110+135)
4) H.Jääskeläinen Kauklahden Pyrintö 330 (100+102½+127½)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 385 (112½+122½+150)

1955
20.3. Turku

1956

1.-2.4. Tampere

Sarja 56 kg:
1) Väinö Kaipiainen Valkeakosken Painonnostokerho 260 (80+77½+102½)
2) Yrjö Haatanen Jyväskylän Veikot 255
3) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 250

Sarja 60 kg:
1) Aarne Vehkonen Tikkakosken Into 290 (85+90+115)
2) Yrjänä Luja Leppävaaran Sisu 280
3) L. Heiskanen Oulun Pyrintö 215

Sarja 67½ kg:
1) Teuvo Salonen Turun Toverit 322½ (100+97½+125)
2) Mikko Hokka Helsingin Herakles 312½
3) Toivo Törmi Oulun Pyrintö 300

Sarja 75 kg:
1) Matti Siltanen Mäntän Valo 345 (105+107½+132½)
2) Pekka Nieminen Tampereen Kisaveikot 330
3) Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 327½

Sarja 82½ kg:
1) Raimo Tuononen (Helsingfors) Idrottsklubben-32 375 (120+110+145)
2) Bengt Lindh Helsingin Herakles 365
3) Antti Anttila Porin Pyrintö 355

Sarja 90 kg:
1) Lauri Kinanen Turun Voimamiehet 380 (120+115+145)
2) Paavo Mäkinen Tampereen Kisaveikot 375
3) Rolf Tötterman (Helsingfors) Idrottsklubben-32 375

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 400 (120+120+160)
2) Jouni Saarela Lapin Lukko 357½
3) Vento Toivonen Turun Atleettiklubi 350

1957

13.-14.4. Oulu

Sarja 56 kg:
1) Väinö Kaipiainen Valkeakosken Painonnostokerho 262½ (82½+77½+102½)
2) Pentti Lapinsalo Kauklahden Pyrintö 257½ (77½+80+100)
3) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 255 (77½+77½+100)
4) Erkki Rosendahl Porin Pyrintö 252½ (75+75+102½)
5) Pentti Heinonen Turun Atleettiklubi 247½ (72½+75+100)
6) Yrjö Haatanen Jyväskylän Veikot 245 (77½+72½+100)

Sarja 60 kg:
1) Aarne Vehkonen Tikkakosken Into 297½ (82½+95+120)
2) Yrjänä Luja Leppävaaran Sisu 275 (85+85+105)
3) L.Heiskanen Oulun Pyrintö 262½ (72½+82½+107½)
4) T.Karppinen Karihaaran Tenho 217½ (65+67½+85)

Sarja 67½ kg:
1) Mikko Hokka Helsingin Herakles 320 (100+95+125)
2) Olavi Maunula Tampereen Kisaveikot 310 (90+95+125)
3) Mikko Karppinen Karihaaran Tenho 305 (90+95+120)
4) O.Rosnell Porin Pyrintö 302½ (92½+90+120)
5) Eero Pimiä Valkeakosken Painonnostokerho 300 (90+90+120)
6) R.Anteroinen Kauklahden Pyrintö 290

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 350 (100+105+145)
2) Toivo Törmi Oulun Pyrintö 297½ (97½+85+115)
3) V.Räsänen Oulun Pyrintö 292½ (85+92½+115)

Sarja 82½ kg:
1) Raimo Tuononen (Helsingfors) Idrottsklubben-32 382½ (125+112½+145)
2) Antti Anttila Porin Pyrintö 347½ (107½+105+135)
3) Pekka Nieminen Tampereen Kisaveikot 345 (110+100+135)

Sarja 90 kg:
1) Reino Suominen Turun Atleettiklubi 385 (120+115+150)
2) Rolf Tötterman (Helsingfors) Idrottsklubben-32 385 (125+115+145)
3) S.Nieminen Oulun Pyrintö 325 (100+100+125)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 440 (130+135+175)
2) Kai Outa (Helsingfors) Idrottsklubben-32 405 (125+120+160)
3) Jouni Saarela Lapin Lukko 400 (125+120+155)
4) Vento Toivonen Turun Atleettiklubi 380 (115+112½+152½)

1958

29.-30.3. Kouvola

Sarja 56 kg:
1) Pentti Lapinsalo Kauklahden Pyrintö 262½ (82½+80+95)
2) Yrjö Haatanen Jyväskylän Veikot 255 (80+75+100)
3) Erkki Rosendahl Porin Herkules 255 (75+80+100)
4) R. Nord Porin Pyrintö 250 (77½+72½+100)
5) Väinö Kaipiainen Valkeakosken Painonnostokerho 250 (77½+72½+100)
6) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 250 (75+75+100)

Sarja 60 kg:
1) Aarne Vehkonen Tikkakosken Into 305 (90+95+120)
2) Pekka Laine Tampereen Weikot 277½ (87½+80+110)
3) Yrjänä Luja Leppävaaran Sisu 275 (85+82½+107½)
4) Reino Penttinen Kouvolan Atles 270 (80+80+110)

Sarja 67½ kg:
1) Olavi Maunula Tampereen Kisaveikot 320 (97½+97½+125)
2) Mikko Karppinen Karihaaran Tenho 317½ (97½+95+125)
3) Mikko Hokka Helsingin Herakles 312½ (100+92½+120)
4) Jaakko Vesijärvi Lahden Kaleva 312½ (100+95+117½)
5) Pentti Hana (Helsingfors) Idrottsklubben-32 310 (105+85+120)
6) Eero Pimiä Valkeakosken Painonnostokerho 295 (90+90+115)
7) V.Liukkonen Riihimäen Pyrkivä 295 (85+95+115)
M.Hypén Kouvolan Atles --- (85+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 367½ (112½+110+145)
2) Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 355 (112½+102½+140)
3) Jorma Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 342½ (105+105+132½)
4) Tarmo Tamminen Loimaan Leisku 332½ (102½+100+130)
5) Paavo Saarinen Kaipolan Vire 330 (90+100+140)
6) Matti Grönroos Turun Atleettiklubi 322½ (97½+95+130)
Olavi Mahlman Helsingin Työväen Painonnostajat --- (107½+105+0)

Sarja 82½ kg:
1) Oiva Ilonen Tampereen Kisaveikot 380 (120+120+140)
2) Matti Siltanen Mäntän Valo 372½ (115+112½+145)
3) Pekka Nieminen Tampereen Kisaveikot 367½ (120+105+142½)
4) Veli Karhu Kuopion Riento 350 (100+110+140)
Raimo Tuononen (Helsingfors) Idrottsklubben-32 --- (125+0+155)

Sarja 90 kg:
1) Reino Suominen Turun Atleettiklubi 407½ (127½+120+160)
2) Rolf Tötterman (Helsingfors) Idrottsklubben-32 400 (130+120+150)
3) Bengt Lindh Helsingin Herakles 365 (120+105+140)
4) Pentti Nieminen Tampereen Kisaveikot 360 (115+102½+142½)
5) Sakari Risuniemi Riihimäen Pyrkivä 357½ (112½+105+140)
6) Lasse Temberg Turun Weikot 350 (110+105+135)
Sakari Puujalka Kouvolan Atles --- (110+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Lauri Kinanen Turun Voimamiehet 440 (152½+125+162½)
2) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 420 (130+130+160)
3) Bengt Salonius Turun Atleettiklubi 340 (110+100+130)
Veikko Valkjärvi Lahden Taimi --- (107½+0+0)

1959

22.3. Helsinki

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Jyväskylän Veikot 262½ (80+77½+105)
2) Pentti Heinonen Turun Atleettiklubi 260 (72½+82½+105)
3) Veijo Lehto Turun Atleettiklubi 257½ (82½+72½+102½)
4) Martti Rajaluoto Porin Pyrintö 247½ (70+77½+100)
5) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 247½ (75+75+97½)

Sarja 60 kg:
1) Aarne Vehkonen Tikkakosken Into 305 (90+95+120)
2) Yrjänä Luja Helsingin Tarmo 292½ (90+87½+115)
3) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 287½ (80+92½+115)
4) Pekka Laine Tampereen Weikot 282½ (87½+80+115)

Sarja 67½ kg:
1) Mikko Karppinen Karihaaran Tenho 327½ (100+100+127½)
2) Tuure Tanni Tampereen Kilpa-Veljet 317½ (92½+100+125)
3) Pentti Ahlamaa Helsingin Herakles 312½ (95+95+122½)
4) Erkki Häyrinen Valkon Visa 297½ (95+85+117½)
5) Juhani Heikuksela Kouvolan Atles 295 (80+95+120)
6) Leo Luukkonen Tampereen Kilpa-Veljet 292½ (85+92½+115)
7) Kalevi Pärtty Helsingin Herakles 272½ (75+80+117½)
Viljo Nieminen Tampereen Weikot --- (95+90+0)
Seppo Ruusunen Kotkan Voimailijat --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Olavi Mahlman Helsingin Työväen Painonnostajat 352½ (102½+110+140)
2) Seppo Ahlamaa Helsingin Herakles 350 (110+105+135)
3) Heikki Niininen (Helsingfors) Idrottsklubben-32 332½ (105+102½+125)
4) Kai Stormbom Helsingin Atleettiklubi 332½ (97½+105+130)
5) Pentti Sainomaa Helsingin Työväen Painonnostajat 332½ (100+107½+125)
6) Bernhard Norrgård Kokkolan Voima-Miehet 327½ (97½+100+130)
7) Tarmo Tamminen Loimaan Leisku 322½ (100+97½+125)

Sarja 82½ kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 375 (107½+115+152½)
2) Veli Karhu Kuopion Riento 370 (110+115+145)
3) Pekka Kare Helsingin Herakles 317½ (92½+95+130)

Sarja 90 kg:
1) Reino Suominen Turun Voimamiehet 407½ (120+127½+160)
2) Raimo Tuononen Helsingin Herakles 395 (127½+115+152½)
3) Pentti Nieminen Tampereen Kisaveikot 372½ (122½+107½+142½)
4) Bengt Lind Helsingin Herakles 360 (115+105+140)
5) Tor-Johan Ranko Helsingin Atleettiklubi 352½ (105+102½+145)
6) Bengt Salonius Turun Atleettiklubi 332½ (105+95+132½)
Aarne Kauneela Helsingin Työväen Painonnostajat --- (105+102½+0)
Sakari Puujalka Kouvolan Atles --- (0+0+0)
Kauko Meskanen Lohjan Louhi --- (0+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 455 (137½+140+177½)
2) Lauri Kinanen Turun Atleettiklubi 442½ (152½+120+170)
3) Vento Toivonen Turun Atleettiklubi 400 (130+115+155)

- - - Updated - - -

1960

Pori 26.-27.3.

Sarja 56 kg:
1) Matti Rajaluoto Pyrinnön Painonnostajat-59 270 (80+85+105)
2) Antti Patrakka Kiikoisten Urheilijat 252½ (75+77½+100)
3) Erkki Rosendahl Porin Herkules 250 (75+80+95)
4) Antti Vatka Tampereen Kisaveikot 242½ (70+77½+95)
5) R. Parkkonen Lapin Salama 237½ (70+72½+100)

Sarja 60 kg:
1) Kalevi Notkonen Helsingin Herakles 285 (87½+85+112½)
2) Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat 280 (85+87½+107½)
3) Pentti Heinonen Turun Atleettiklubi 260 (70+85+105)
4) Väinö Kaipainen Valkeakosken Painonnostokerho 260 (80+77½+102½)

Sarja 67½ kg:
1) Olavi Maunula Tampereen Kisaveikot 320 (100+95+125)
2) Jaakko Vesijärvi Lapin Salama 317½ (95+95+127½)
3) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 312½ (95+95+122½)
4) Juhani Heikuksela Kouvolan Atles 295 (80+95+120)
5) Arvi Mäkelä Tampereen Kisaveikot 270 (70+92½+107½)

Sarja 75 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 360 (100+117½+142½)
2) Jorma Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 355 (102½+115+137½)
3) Paavo Saarinen Kaipolan Vire 350 (97½+112½+140)
4) Kaarlo Kangasniemi Pyrinnön Painonnostajat-59 340 (105+105+130)
5) Pentti Rissanen Kuopion Voimailijat 340 (107½+100+132½)
6) Hannu Siltala Porin Herkules 332½ (100+102½+130)

Sarja 82½ kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 407½ (127½+120+160)
2) Veli Karhu Pyrinnön Painonnostajat-59 370 (115+110+145)
3) Pekka Nieminen Tampereen Kisaveikot 342½ (115+97½+130)
4) Seppo Ahlamaa Helsingin Herakles 330 (105+100+125)

Sarja 90 kg:
1) Reino Suominen Turun Voimamiehet 407½ (120+130+157½)
2) Raimo Tuononen Helsingin Herakles 375 (125+110+140)
3) Pentti Nieminen Tampereen Kisaveikot 370 (122½+110+137½)
4) Raimo Rajaniemi Oulun Pyrintö 360 (110+110+140)
5) Yrjö Määttänen Valkeakosken Painonnostokerho 342½ (105+105+132½)
6) Bengt Salonius Turun Atleettiklubi 332½ (105+95+132½)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 455 (140+142½+172½)
2) Lauri Kinanen Turun Atleettiklubi 440 (145+120+175)
3) Taisto Uusivirta Pyrinnön Painonnostajat-59 365 (120+105+140)

1961

Tampere 25.-26.3.

Sarja 56 kg:
1) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 260 (80+77½+102½)
2) Matti Eskelinen Lieksan Urheilijat 250 (70+82½+97½)
3) Erkki Rosendahl Porin Herkules 247½ (77½+75+95)
4) Esko Ollikainen Mikkelin Voimailijat 245
5) Esko Pohjanoksa Helsingin Herakles 232½
6) L. Heikkinen Valkeakosken Painonnostokerho 232½

Sarja 60 kg:
1) Matti Rajaluoto Pyrinnön Painonnostajat-59 285 (82½+90+112½)
2) Pentti Heinonen Turun Atleettiklubi 270 (75+87½+107½)
3) Veijo Lehto Turun Atleettiklubi 267½ (90+72½+105)
4) Eero Leppänen Oulun Pyrintö 250
Yrjänä Luja Helsingin Tarmo --- (80+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 327½ (97½+100+130)
2) Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat 317½ (95+97½+125)
3) Olavi Maunula Helsingin Herakles 315 (95+95+125)
4) Veikko Levander Ypäjän Yllätys 305

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 385 (112½+120+152½)
2) Pentti Rissanen Helsingin Herakles 357½ (112½+102½+142½)
3) Matti Grönroos Turun Atleettiklubi 347½ (105+102½+140)
4) Torsti Kaukolahti Helsingin Atleettiklubi 347½
5) Paavo Saarinen Kaipolan Vire 340
6) Simo Hartikkala Pälkäneen Lukko 315

Sarja 82½ kg:
1) Kari Nuotio Helsingin Herakles 390 (115+122½+152½)
2) Kaarlo Kangasniemi Pyrinnön Painonnostajat-59 380 (120+117½+142½)
3) Jaakko Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 380 (105+125+150)
4) Jorma Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 367½
5) Seppo Ahlamaa Helsingin Herakles 342½
Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Veli Karhu Pyrinnön Painonnostajat-59 400 (120+125+155)
2) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 385 (107½+120+157½)
3) Pentti Nieminen Tampereen Kisaveikot 377½ (125+110+142½)
4) Risto Ahlamaa Helsingin Herakles 362½
5) Yrjö Määttänen Valkeakosken Painonnostokerho 360
6) E. Sundberg Helsingin Herakles 360
Sakari Puuras Kouvolan Atles --- (0+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 460 (140+145+175)
2) Kai Outa (Helsingfors) Idrottsklubben-32 387½ (120+117½+150)
3) Mauno Lindroos Pyrinnön Painonnostajat-59 377½ (115+117½+145)
4) P. Päiväläinen Tampereen Kisaveikot 365
Taisto Uusivirta Pyrinnön Painonnostajat-59 --- (0+0+0)
Reino Syrjä Pälkäneen Lukko --- (0+0+0)
#. Helenius Helsingin Atleettiklubi --- (0+0+0)
Tor-Johan Ranko Helsingin Atleettiklubi --- (0+0+0)

1962

Helsinki 24.-25.3.

Sarja 56 kg:
1) Antti Patrakka Kiikalan Urheilijat 262½ (80+80+102½)
2) Esko Pohjanoksa Helsingin Herakles 260 (75+80+105)
3) Matti Eskelinen Lieksan Urheilijat 257½ (70+85+102½)

Sarja 60 kg:
1) Veikko Ruhanen Hirvensalmen Urheilijat 287½ (87½+85+115)
2) Matti Rajaluoto Pyrinnön Painonnostajat-59 277½ (80+85+112½)
3) Antti Vatka Tampereen Kisaveikot 275 (85+85+105)
4) Oiva Pulla Kellokosken Alku 272½ (80+87½+105)

Sarja 67½ kg:
1) Kalevi Notkonen Helsingin Herakles 320 (105+90+125)
2) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 317½ (95+100+122½)
3) Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat 315 (95+97½+122½)
4) Matti Kirjokivi Hyvinkään Voima-Veikot 315 (90+100+125)
5) Väinö Hurskainen Kestilän Kisa-Veikot 312½ (95+92½+125)’
Pekka Salo Riihimäen Kisko --- (90+90+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 390 (120+120+150)
2) Matti Grönroos Turun Atleettiklubi 350 (107½+102½+140)
3) Berndt Norrgård Vaasan Kiisto 342½ (100+105+137½)
4) Pentti Ahlamaa Helsingin Herakles 337½ (100+105+132½)
5) Torsti Kaukolahti Helsingin Atleettiklubi 335 (100+105+130)
Jaakko Vesijärvi Lahden Sampo --- (102½+97½+0)
Eero Pimiä Valkeakosken Painonnostokerho --- (100+95+0)
Kalevi Rantanen Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 412½ (112½+135+165)
2) Kaarlo Kangasniemi Pyrinnön Painonnostajat-59 397½ (127½+125+145)
3) Antti Anttila Pyrinnön Painonnostajat-59 370 (115+112½+142½)
4) Jorma Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 367½ (112½+110+145)

Sarja 90 kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Kisaveikot 432½ (135+127½+170)
2) Veli Karhu Pyrinnön Painonnostajat-59 405 (125+125+155)
3) Sakari Puuras Kouvolan Atles 380 (115+115+150)
4) Pekka Oinonen Kuopion Voimailijat 370 (115+105+150)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Kisaveikot 450 (135+140+175)
2) Mauno Lindroos Pyrinnön Painonnostajat-59 392½ (122½+122½+147½)

1963

Valkeakoski 23-24.3.

Sarja 56 kg:
1) Aarne Vehkonen Tikkakosken Into 292½ (85+92½+115)
2) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 280 (87½+82½+110)
3) Timo Kristo Tampereen Pyrintö 275 (77½+85+112½)
4) Esko Pohjanoksa Helsingin Herakles 267½ (80+85+102½)

Sarja 60 kg:
1) Martti Muukka Pieksämäen Pyrintö 312½ (95+95+122½)
2) Pentti Salonen Tampereen Sisu 300 (87½+95+117½)
3) Matti Eskelinen Joensuun Voimailukerho 290 (80+92½+117½)
4) Hannes Karppinen Helsingin Jyry 275 (85+80+110)
5) Kalevi Haapala Seinäjoen Sisu 270 (80+85+105)
Antti Vatka Tampereen Pyrintö --- (85+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Martti Kirjokivi Hyvinkään Voima-Veikot 340 (100+110+130)
2) Pekka Laine Tampereen Weikot 335 (112½+92½+130)
3) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 330 (105+100+125)
4) Kalevi Notkonen Helsingin Herakles 330 (110+95+125)
5) Ari Santala Tampereen Weikot 325 (97½+97½+130)
6) Tapio Leppänen Helsingin Jyry 312½ (95+95+122½)
Veikko Ruhanen Helsingin Herakles --- (107½+100+0)
Pekka Salo Riihimäen Kisko --- (107½+95+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 395 (120+122½+152½)
2) Viljo Nieminen Tampereen Weikot 372½ (112½+115+145)
3) Paavo Saarinen Valkeakosken Painonnostokerho 365 (112½+112½+140)
4) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 360 (110+107½+142½)
5) Arvi Mäkelä Tampereen Pyrintö 360 (102½+117½+140)
6) Vesa Seikkula Helsingin Herakles 352½ (107½+110+135)
7) Raimo Hyvönen Tampereen Sisu 347½ (107½+110+130)
8) Arvo Tapio Karihaaran Tenho 340 (110+100+130)
Lasse Rajamäki Sunilan Sisu --- (102½+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 425 (125+140+160)
2) Kaarlo Kangasniemi Pyrinnön Painonnostajat-59 420 (135+127½+157½)
3) Antti Anttila Pyrinnön Painonnostajat-59 382½ (122½+115+145)
4) Matti Grönroos Turun Atleettiklubi 380 (120+112½+147½)
5) Tarmo Tamminen Loimaan Leisku 367½ (115+110+142½)

Sarja 90 kg:
1) Jouni Kailajärvi Valkeakosken Painonnostokerho 425 (135+120+170)
2) Veli Karhu Pyrinnön Painonnostajat-59 422½ (130+132½+160)
3) Kari Nuotio Helsingin Herakles 412½ (130+125+157½)
4) Veikko Paloriutta Savonlinnan Voimailijat 405 (120+125+160)
Kauko Kangasniemi Pyrinnön Painonnostajat-59 --- (122½+0+0)
Yrjö Määttänen Valkeakosken Painonnostokerho --- (115+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Reino Suominen Turun Weikot 477½ (155+140+182½)
2) Eino Mäkinen Tampereen Pyrintö 470 (145+145+180)
3) Mauno Lindroos Pyrinnön Painonnostajat-59 417½ (132½+130+155)
4) Aarne Kaunela Helsingin Työväen Painonnostajat 395 (125+115+155)

1964

Jyväskylä 15.3. (sarjat 56 kg, 82,5 kg ja 90 kg)
Turku 22.3. (sarjat 60 kg, 67,5 kg, 75 kg sekä yli 90 kg)

Sarja 56 kg:
1) Timo Kristo Tampereen Pyrintö 282½ (80+92½+110)
2) Aarne Vehkonen Tikkakosken Tikka 282½ (85+90+107½)
3) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 275 (82½+82½+110)
4) Reima Ruokanen Kemin Kunnan Urheilijat 262½ (82½+77½+102½)
5) Raimo Alho Tampereen Sisu 260 (77½+82½+100)
Erkki Hela Jyväskylän Lohi --- (0+0+0)

Sarja 60 kg:
1) Martti Muukka Pieksämäen Pyrintö 320 (97½+95+127½)
2) Matti Eskelinen Joensuun Voimailukerho 302½ (90+95+117½)
3) Timo Nummelin Hyvinkään Voima-Veikot 280 (95+80+105)
Pentti Salonen Tampereen Sisu --- (87½+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat 337½ (110+100+137½)
2) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 330 (100+105+127½)
3) Pekka Laine Tampereen Weikot 325 (105+90+130)
4) Kalevi Notkonen Helsingin Herakles 325 (105+95+120)
Pekka Salo Riihimäen Kisko --- (105+0+0)
Veikko Ruhanen Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Helsingin Herakles 395 (120+125+150)
2) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 375 (120+110+145)
3) Arvi Mäkelä Tampereen Pyrintö 370 (102½+125+142½)
4) Reino Tammelin Turun Weikot 352½ (120+102½+130)
Matti Kirjokivi Hyvinkään Voima-Veikot --- (110+115+0)
Jorma Pikkarainen Turun Atleettiklubi --- (95+105+0)
Paavo Aho Seinäjoen Sisu --- (115+0+0)
Lasse Tuominen Porin Pyrintö --- (105+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 425 (125+130+170)
2) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 402½ (132½+120+150)
3) Jorma Kailajärvi Tampereen Pyrintö 380 (122½+117½+140)
4) Jouko Savolainen Jyväskylän Painonnostajat 362½ (112½+110+140)
Kauko Kangasniemi Porin Herkules --- (117½+125+0)

Sarja 90 kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 440 (140+130+170)
2) Veli Karhu Porin Pyrintö 422½ (135+127½+160)
Kari Nuotio Helsingin Herakles --- (140+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Eino Mäkinen Tampereen Pyrintö 450 (140+137½+172½)
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 437½ (140+132½+165)
3) Veikko Paloriutta Savonlinnan Voimailijat 395 (115+120+160)
Pekka Oinonen Kuopion Voimailijat --- (125+0+0)

1965

Kouvola 7.3 (sarjat 60 kg, 67½ kg, 75 kg sekä yli 90 kg)
Pori 7.3. (56 kg, 82½ kg sekä 90 kg)

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 270 (85+80+105)
2) Veikko Hämäläinen Heinolan Isku 250 (72½+77½+100)
Timo Kristo Tampereen Pyrintö --- (77½+0+0)
Erkki Hela Jyväskylän Lohi --- (72½+0+0)

Sarja 60 kg:
1) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 325 (92½+102½+130)
2) Aarne Vehkonen Jyväskylän Painonnostajat 302½ (90+95+117½)
3) Pentti Salonen Tampereen Sisu 292½ (82½+95+115)
4) Matti Oksanen Tampereen Sisu 285 (82½+85+117½)
5) Veijo Lehto Turun Atleettiklubi 280 (85+85+110)
6) Kalevi Haapala Seinäjoen Työväen Urheilijat 275 (85+82½+107½)
Timo Nummelin Hyvinkään Voima-Veikot --- (90+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Pekka Salo Riihimäen Kisko 335 (100+100+135)
2) Veikko Ruhanen Helsingin Herakles 330 (105+100+125)
3) Aimo Seppänen Savonlinnan Jyry 322½ (102½+100+120)
Hannes Karppinen Helsingin Jyry --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 385 (122½+120+147½)
2) Paavo Aho Seinäjoen Urheilijat 377½ (122½+112½+145)
3) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 375 (115+117½+150)
4) Lasse Tuominen Porin Pyrintö 360 (117½+110+135)
Martti Kirjokivi Hyvinkään Voima-Veikot --- (120+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 425 (140+130+155)
2) Jorma Kailajärvi Tampereen Pyrintö 390 (122½+115+152½)
3) Arvi Mäkelä Tampereen Pyrintö 377½ (107½+122½+147½)
4) Kalervo Kangasniemi Porin Herkules 377½ (115+115+147½)

Sarja 90 kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 435 (135+125+175)
2) Veli Karhu Porin Pyrintö 427½ (135+130+162½)
3) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 420 (117½+135+167½)
4) Kauko Kangasniemi Porin Herkules 410 (130+130+150)
5) Tarmo Tamminen Loimaan Leisku 400 (130+120+150)
6) Jouko Savolainen Jyväskylän Painonnostajat 395 (120+120+155)
7) Matti Murto Oulun Pyrintö 382½ (127½+110+145)

Sarja yli 90 kg:
1) Sakari Puuras Seinäjoen Urheilijat 440 (135+127½+177½)
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 437½ (145+130+162½)
3) Jarmo Kunnas Helsingin Herakles 420 (140+120+160)
4) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 410 (125+125+160)
Kalevi Lahdenranta Porin Herkules --- (0+0+0)
Eino Muhonen Savonlinnan Jyry --- (0+0+0)

1966

2.-3.4. Tampere

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 272½ (87½+80+105)
2) Jouko Haapala Seinäjoen Urheilijat 255 (72½+80+102½)
3) Asko Grönman Porin Pyrintö 252½ (75+77½+100)
4) Hannu Tapio Karihaaran Tenho 237½ (70+72½+95)

Sarja 60 kg:
1) Esa Einola Porin Pyrintö 300 (87½+97½+115)
2) Matti Oksanen Tampereen Sisu 290 (90+82½+117½)
3) Aarne Vehkonen Jyväskylän Painonnostajat 290 (85+90+115)
4) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 282½ (90+82½+110)
Pentti Pelkonen Nurmeksen Tarmo --- (85+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 352½ (110+107½+135)
2) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 347½ (120+97½+130)
3) Martti Hellstén Mäntän Valo 335 (107½+97½+130)
4) Pekka Laine Tampereen Weikot 335 (110+97½+127½)
5) Aimo Seppänen Savonlinnan Jyry 330 (105+102½+122½)
6) Matti Kantola Juvan Urheilijat 330 (100+105+125)
7) Markku Lehtinen Helsingin Jyry 320 (107½+90+122½)
8) Arvo Ala-Pöntiö Oulun Pyrintö 307½ (90+95+122½)
9) Hannes Karppinen Helsingin Jyry 305 (100+87½+117½)
Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat --- (115+102½+0)
Erkki Makkonen Savonlinnan Jyry --- (105+97½+0)

Sarja 75 kg:
1) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 397½ (125+122½+150)
2) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 385 (127½+112½+145)
3) Martti Kirjokivi Hyvinkään Ponteva 385 (120+120+145)
4) Arvo Tapio Karihaaran Tenho 365 (125+105+135)
5) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 362½ (127½+95+140)
Paavo Aho Seinäjoen Urheilijat --- (122½+107½+0)
Pekka Salo Riihimäen Kisko --- (120+0+0)
Lasse Tuominen Porin Pyrintö --- (115+0+0)
Esko Mälkiä Tampereen Pyrintö --- (110+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 445 (147½+135+162½)
2) Jarmo Kähärä Helsingin Herakles 390 (125+115+150)
3) Jorma Kailajärvi Tampereen Pyrintö 390 (125+120+145)
4) Kalervo Kangasniemi Porin Herkules 375 (115+115+145)
5) Jorma Pikkarainen Oulun Pyrintö 367½ (115+112½+140)

Sarja 90 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 455 (135+145+175)
2) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 447½ (145+127½+175)
3) Veli Karhu Porin Pyrintö 410 (125+125+160)
4) Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 395 (127½+117½+150)
5) Tarmo Tamminen Loimaan Leisku 385 (125+115+145)
6) Pertti Immonen Helsingin Jyry 380 (125+110+145)
Kaj Svahn Helsingin Herakles --- (140+125+0)
Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles --- (135+0+0)
Matti Murto Oulun Pyrintö --- (125+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Mauno Lindroos Helsingin Herakles 477½ (155+140+182½)
2) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 460 (147½+147½+165)
3) Yrjö Määttänen Valkeakosken Painonnostokerho 422½ (145+117½+160)
4) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 390 (120+115+155)
Sakari Puuras Seinäjoen Urheilijat --- (0+0+0)
Reino Suominen Turun Weikot --- (0+0+0)

1967

1.-2.4 Lahti

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 267½ (87½+80+100)
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 267½ (82½+77½+107½)
3) Ahti Kinnunen Joensuun Voimailukerho 250 (80+75+95)
4) Asko Grönman Porin Pyrintö 247½ (77½+75+95)
5) Timo Heikkilä Karhulan Katajaiset 245 (80+70+95)
Ari Kurko Kotkan Voimailijat --- (80+82½+0)
Reima Ruokanen Kemin Kunnan Urheilijat --- (85+0+0)

Sarja 60 kg:
1) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 315 (102½+92½+120)
2) Kalevi Haapala Seinäjoen Urheilijat 300 (95+90+115)
3) Reijo Hokkanen Lahden Ahkera 295 (85+95+115)
4) Matti Oksanen Tampereen Sisu 280 (85+82½+112½)
5) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 280 (85+80+115)

Sarja 67½ kg:
1) Mauno Heiskanen Kuopion Voimailijat 360 (115+105+140)
2) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 357½ (110+107½+140)
3) Pauli Ryhänen Helsingin Herakles 345 (105+105+135)
4) Aimo Seppänen Savonlinnan Jyry 337½ (110+100+127½)
5) Tapani Hämäläinen Heinolan Isku 330 (110+95+125)
6) Pekka Laine Tampereen Weikot 327½ (107½+90+130)
7) Hannes Karppinen Helsingin Jyry 325 (100+95+130)
8) Martti Hellstén Mäntän Valo 320 (110+90+120)
9) Erkki Makkonen Savonlinnan Jyry 337½ (110+100+127½)
Raimo Välineva Idrottsföreningen Länken --- (105+0+0)
Arvo Ala-Pöntiö Oulun Pyrintö --- (97½+0+0)
Esa Einola Porin Pyrintö --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 390 (125+115+150)
2) Pekka Salo Riihimäen Kisko 377½ (125+110+142½)
3) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 370 (127½+100+142½)
4) Juhani Hämäläinen Heinolan Isku 362½ (122½+102½+137½)
5) Tapio Leppänen Helsingin Jyry 350 (110+100+140)
6) Markku Härkönen Koskelankylän Riento 350 (110+110+130)
Paavo Aho Seinäjoen Urheilijat --- (120+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 407½ (132½+120+155)
2) Jarmo Kähärä Helsingin Herakles 400 (135+115+150)
3) Hannu Saarelainen Hyvinkään Ponteva 390 (135+110+140)
4) Jorma Pikkarainen Oulun Pyrintö 380 (115+115+150)
5) Taito Haara Lahden Ahkera 370 (110+110+150)
6) Eero Toivanen Lahden Ahkera 357½ (110+110+137½)
Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (120+115+0)
Jorma Kailajärvi Tampereen Pyrintö --- (125+0+0)
Pertti Kähärä Helsingin Herakles --- (120+0+0)
Kari Kangasniemi Porin Herkules --- (115+0+0)
Kalervo Kangasniemi Porin Herkules --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 472½ (157½+142½+172½)
2) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 450 (145+130+175)
3) Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles 437½ (135+140+162½)
4) Kaj Svahn Helsingin Herakles 432½ (145+127½+160)
5) Veli Karhu Porin Pyrintö 420 (135+125+160)
6) Pertti Immonen Helsingin Jyry 405 (135+115+155)

Sarja yli 90 kg:
1) Sakari Puuras Seinäjoen Urheilijat 465 (160+130+175)
2) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 462½ (145+147½+170)
3) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 422½ (140+122½+160)
4) Yrjö Määttänen Valkeakosken Painonnostokerho 412½ (140+120+152½)
5) Unto Taipalmaa Porin Herkules 390 (130+110+150)
Mauno Lindroos Helsingin Herakles --- (155+0+0)
Reino Lammi Helsingin Herakles --- (0+0+0)

1968

6.-7.4. Oulu

Sarja 56 kg:
1) Erkki Anttila Äänekosken Huima 282½ (90+82½+110)
2) Matti Oksanen Tampereen Sisu 275 (85+80+110)
3) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 270 (82½+80+107½)
4) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 265 (85+77½+102½)
5) Simo Peltoniemi Kuusamon Erä-Veikot 260 (77½+77½+105)
6) Erkki Hiissa Pälkäneen Lukko 245 (75+70+100)
7) Ilkka Eränen Porin Pyrintö 242½ (70+72½+100)
8) Timo Heikkilä Kotkan Hektor 237½ (75+70+92½)

Sarja 60 kg:
1) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 320 (100+95+125)
2) Ari Kurko Kotkan Hektor 310 (100+90+120)
3) Reima Ruokanen Keljon Viesti 310 (100+92½+117½)
4) Timo Kristo Tampereen Pyrintö 307½ (87½+100+120)
5) Kalevi Haapala Seinäjoen Sisu 295 (97½+87½+110)
6) Erkki Snoro Kajaanin Kuohu 277½ (80+85+112½)
7) Ahti Kinnunen Joensuun Voimailukerho 270 (90+80+100)
Jarmo Salminen Porin Pyrintö --- (95+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Veikko Ruhanen Helsingin Herakles 362½ (120+107½+135)
2) Aimo Seppänen Savonlinnan Jyry 352½ (117½+105+130)
3) Esa Einola Porin Pyrintö 352½ (110+107½+135)
4) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 345 (105+107½+132½)
5) Reijo Hokkanen Lahden Ahkera 330 (100+100+130)
6) Martti Hellstén Valkeakosken Painonnostokerho 327½ (105+92½+130)
Raimo Välineva Porin Pyrintö --- (100+97½+0)
Pekka Laine Tampereen Weikot --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 397½ (130+120+147½)
2) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 390 (135+110+145)
3) Pekka Salo Helsingin Herakles 380 (120+115+145)
4) Eero Ojala Toejoen Veikot 375 (122½+107½+145)
5) Lasse Tuominen Porin Pyrintö 375 (120+117½+137½)
6) Juhani Hämäläinen Lahden Ahkera 357½ (122½+100+135)
Tapio Leppänen Helsingin Jyry --- (110+105+0)
Paavo Aho Seinäjoen Sisu --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 422½ (130+125+167½)
2) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 420 (140+125+155)
3) Jarmo Kähärä Helsingin Herakles 400 (135+112½+152½)
4) Arvi Mäkelä Tampereen Pyrintö 395 (117½+130+147½)
5) Jorma Pikkarainen Oulun Pyrintö 395 (125+120+150)
6) Raimo Pasanen Keljon Viesti 392½ (130+115+147½)
7) Hannu Saarelainen Hyvinkään Ponteva 390 (135+110+145)
8) Eero Toivanen Lahden Ahkera 377½ (117½+115+145)
9) Markku Härkönen Koskelankylän Riento 370 (115+115+140)
10) Touko Niemelä Salon Viesti 365 (115+115+135)
11) Kimmo af Ursin Tampereen Pyrintö 357½ (120+100+137½)
Taito Haara Lahden Ahkera --- (120+0+0)
Arvo Tapio Karihaaran Tenho --- (0+0+0)
Kari Kangasniemi Porin Herkules --- (0+0+0)

Sarja 90 kg.
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 470 (157½+140+172½)
2) Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles 437½ (140+137½+160)
3) Veli Karhu Porin Pyrintö 417½ (137½+125+155)
4) Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 400 (135+115+150)
5) Matti Murto Oulun Pyrintö 387½ (130+110+147½)
Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö --- (0+0+0)

Sarja yli 90 kg:
1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 502½ (165+150+187½)
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 482½ (162½+140+180)
3) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 435 (155+115+165)
4) Reino Lammi Toejoen Veikot 425 (142½+125+157½)
Sakari Puuras Vaasan Kiisto --- (160+0+0)

1969

12.4. Helsinki (sarjat 52 kg, 56 kg, 82½ kg, 90 kg ja yli 110 kg)
13.4. Savonlinna (sarjat 60 kg, 67½ kg, 75 kg ja 110 kg)

Sarja 52 kg:
1) Erkki Hela Jyväskylän Veikot 250 (80+70+100)
2) Heikki Niemelä Lohtajan Veikot 237½ (70+70+97½)
3) Erkki Hiissa Pälkäneen Lukko 237½ (70+70+97½)
4) Veikko Kontinen Puumalan Viri 235 (70+72½+92½)
5) Viljo Issakainen Misin Urheilijat 230 (70+67½+92½)
6) Ilkka Palmunen Idänpään Toive 220 (72½+62½+85)
Teuvo Hiltunen Kouvolan Atles --- (60+0+0)

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 295 (92½+90+112½)
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 275 (90+82½+102½)
3) Matti Oksanen Tampereen Sisu 270 (82½+82½+105)
4) Pekka Teräväinen Parikkalan Urheilijat 260 (85+70+105)

Sarja 60 kg:
1) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 332½ (110+95+127½)
2) Timo Kristo Tampereen Pyrintö 310 (90+95+125)
3) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 305 (95+90+120)
4) Reima Ruokanen Keljon Viesti 300 (95+90+115)
5) Pentti Pelkonen Nurmeksen Tarmo 295 (95+90+110)
6) Kalevi Haapala Seinäjoen Sisu 290 (95+85+110)
7) Erkki Snoro Kajaanin Kuohu 290 (90+85+115)
Kai Solajärvi Tikkurilan Kajastus --- (0+0+0)
Ahti Kinnunen Joensuun Voimailukerho --- (0+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Veikko Ruhanen Helsingin Herakles 365 (120+112½+132½)
2) Martti Hellstén Valkeakosken Painonnostokerho 355 (120+97½+137½)
3) Ari Kurko Kotkan Hektor 347½ (115+102½+130)
4) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 345 (102½+102½+140)
5) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 342½ (102½+105+135)
6) Aimo Seppänen Savonlinnan Jyry 342½ (110+102½+130)
Tapani Hämäläinen Heinolan Isku --- (0+0+0)
Esa Einola Porin Pyrintö --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Juhani Mursu Oulun Pyrintö 417½ (135+125+157½)
2) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 402½ (140+112½+150)
3) Tapio Leppänen Helsingin Jyry 385 (125+110+150)
4) Paavo Aho Seinäjoen Sisu 380 (125+110+145)
5) Pekka Salo Riihimäen Kisko 375 (120+110+145)
6) Esko Paju Helsingin Työväen Painonnostajat 370 (125+105+140)
7) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 365 (110+115+140)
8) Hannes Karppinen Helsingin Jyry 365 (120+105+140)
Sakari Lempinen Helsingin Työväen Painonnostajat --- (105+110+0)
Eero Ojala Toejoen Veikot --- (0+0+0)
Mauri Hernesaho Hyvinkään Ponteva --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jarmo Kähärä Helsingin Herakles 437½ (142½+130+165)
2) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 430 (140+127½+162½)
3) Juhani Avellan Helsingin Herakles 420 (115+130+175)
4) Hannu Saarelainen Hyvinkään Ponteva 420 (147½+117½+155)
5) Jorma Pikkarainen Oulun Pyrintö 407½ (132½+122½+152½)
6) Pertti Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 395 (125+117½+152½)
7) Kalervo Kangasniemi Porin Herkules 390 (122½+117½+150)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (135+0+0)
Eero Toivanen Lahden Atomi --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Herkules 512½ (172½+150+190)
2) Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles 485 (155+150+180)
3) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 470 (145+145+180)
4) Kari Kangasniemi Porin Pyrintö 450 (145+137½+167½)
5) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 425 (140+120+165)
Viktor Sirkiä Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 110 kg:
1) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 480 (150+150+180)
2) Sakari Puuras Vaasan Kiisto 465 (155+132½+177½)
3) Taito Haara Lahden Atomi 460 (150+137½+172½)
4) Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 445 (145+125+175)
5) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 430 (140+120+170)

Sarja yli 110 kg:
1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 510 (172½+152½+185)
2) Jaakko Katajisto Helsingin Jyry 447½ (145+125+177½)
3) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 447½ (157½+120+170)
4) Reijo Vainio Turun Atleettiklubi 440 (160+125+155)
Heimo Rantala Helsingin Herakles --- (0+0+0)

- - - Updated - - -

1970

4.4. Pori (sarja 56 kg, 67½ kg, 82½ kg, 110 kg ja yli 110 kg)
5.4. Riihimäki (sarjat 52 kg, 60 kg, 75 kg ja 90 kg)

Sarja 52 kg:
1) Heikki Niemelä Lohtajan Veikot 260 (75+80+105)
2) Eero Akolahti Himangan Roima 242½ (77½+75+90)
3) Veikko Kontinen Puumalan Viri 240 (75+70+95)
4) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 237½ (70+72½+95)
5) Erkki Hiissa Pälkäneen Lukko 225 (70+65+90)
6) Markku Himanka Lohtajan Veikot 215 (65+65+85)
7) Timo Vainikka Kouvolan Atles 210 (67½+57½+85)

Sarja 56 kg:
1) Erkki Anttila Äänekosken Huima 297½ (90+90+117½)
2) Matti Oksanen Tampereen Sisu 275 (90+80+105)
3) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 272½ (90+77½+105)
4) Rauli Falck Helsingin Herakles 262½ (85+77½+100)
5) Raimo Virtanen Porin Pyrintö 255 (82½+77½+95)

Sarja 60 kg:
1) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 335 (110+95+130)
2) Kai Solajärvi Tikkurilan Kajastus 325 (110+95+120)
3) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 325 (105+100+120)
4) Reima Ruokanen Keljon Viesti 315 (100+95+120)
5) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 300 (100+85+115)
6) Erkki Snoro Kajaanin Kuohu 295 (87½+87½+120)
7) Antti Borén Himangan Roima 290 (90+85+115)
Hannu Henttonen Helsingin Jyry --- (0+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Arvo Ala-Pöntiö Seinäjoen Sisu 365 (112½+105+147½)
2) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 365 (107½+112½+145)
Martti Hellstén Valkeakosken Painonnostokerho --- (120+100+0)
Heikki Pumperi Keljon Viesti --- (102½+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Ari Kurko Kotkan Hektor 427½ (150+120+157½)
2) Paavo Aho Seinäjoen Sisu 412½ (135+120+157½)
3) Pekka Salo Riihimäen Kisko 410 (137½+117½+155)
4) Tapani Hämäläinen Lahden Atomi 405 (140+115+150)
Esko Paju Helsingin Työväen Painonnostajat --- (122½+0+0)
Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0+0)
Hannes Karppinen Helsingin Jyry --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Helsingin Herakles 447½ (130+135+182½)
2) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 447½ (140+130+177½)
3) Hannu Saarelainen Hyvinkään Ponteva 447½ (155+127½+165)
4) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 420 (135+125+160)
5) Tuomo Palisalo Iisalmen Visa 410 (140+112½+157½)
6) Raimo Pasanen Keljon Viesti 400 (140+110+150)
7) Kalervo Kangasniemi Porin Herkules 395 (125+120+150)
8) Markku Härkönen Koskelankylän Riento 385 (130+115+140)
9) Ulf Vuorenmaa Turun Atleettiklubi 380 (120+110+150)
Tuomas Kivimäki Porin Pyrintö --- (120+0+0)
Pentti Ahlamaa Helsingin Herakles --- (115+0+0)
Tapio Leppänen Helsingin Jyry --- (0+0+0)
Sakari Lempinen Helsingin Työväen Painonnostajat --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Pyrintö 500 (165+150+185)
2) Kari Kangasniemi Porin Pyrintö 450 (145+142½+162½)
3) Touko Niemelä Salon Viesti 412½ (137½+125+150)
4) Heikki Haukila Salon Viesti 402½ (127½+120+155)
5) Pekka Kare Helsingin Herakles 392½ (127½+115+150)
Viktor Sirkiä Helsingin Herakles --- (0+0+0)
Seppo Ahlamaa Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 110 kg:
1) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 500 (165+155+180)
2) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 445 (145+130+170)
3) Pentti Pahlman Kaarinan Ura 432½ (135+132½+165)
Sakari Puuras Vaasan Kiisto --- (170+0+0)
Paul Meriharju Turun Atleettiklubi --- (0+0+0)
Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles --- (0+0+0)
Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Jaakko Katajisto Helsingin Jyry 460 (155+125+180)
2) Reijo Vainio Turun Atleettiklubi 430 (160+120+150)
Kalevi Lahdenranta Porin Herkules --- (192½+0+0)
Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö --- (0+0+0)
Toivo Tsharkov Humppilan Yri --- (0+0+0)

1971

3.-4.4. Tampere

Sarja 52 kg:
1) Veikko Kontinen Puumalan Viri 260 (82½+77½+100)
2) Eero Akolahti Himangan Roima 247½ (80+72½+95)
3) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 237½ (70+72½+95)
4) Markku Himanka Lohtajan Veikot 232½ (67½+72½+92½)
&) Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho 232½ (67½+70+95)
6) Timo Vainikka Kouvolan Atles 232½ (72½+70+90)
7) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 207½ (65+62½+80)
8) Pekka Lindeman Tampereen Sisu 207½ (70+57½+80)
Kari Ojalehto Tikkurilan Kajastus --- (72½+60+0)

Sarja 56 kg:
1) Erkki Anttila Äänekosken Huima 305 (100+90+115)
2) Heikki Niemelä Lohtajan Veikot 285 (90+85+110)
3) Kari Härkönen Haukivuoren Kisailijat 262½ (85+77½+100)
4) Matti Wiik Rovaniemen Reipas 260 (82½+77½+100)

Sarja 60 kg:
1) Kai Solajärvi Tikkurilan Kajastus 320 (107½+92½+120)
2) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 312½ (105+92½+115)
3) Hannu Henttonen Helsingin Jyry 310 (95+95+120)
4) Veikko Aaltonen Helsingin Atleettiklubi 305 (97½+90+117½)
Antti Borén Himangan Roima --- (90+85+0)
Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä --- (0+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Arvo Ala-Pöntiö Seinäjoen Sisu 380 (120+110+150)
2) Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi 352½ (112½+100+140)
Kaarlo Lahti Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Paavo Aho Seinäjoen Sisu 415 (135+120+160)
2) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 405 (122½+127½+155)
3) Tapani Hämäläinen Heinolan Isku 402½ (135+120+147½)
4) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 397½ (120+125+152½)
5) Pentti Ahlamaa Helsingin Herakles 372½ (107½+120+145)
Pekka Salo Riihimäen Kisko --- (130+115+0)
Juhani Yli-Pekkala Alatornion Pirkat --- (130+0+0)
Unto Honkonen Turun Atleettiklubi --- (130+0+0)
Esko Paju Helsingin Työväen Painonnostajat --- (125+0+0)
Mauri Hernesaho Hyvinkään Ponteva --- (122½+0+0)
Keijo Jääskeläinen Heinolan Isku --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Sakari Lempinen Helsingin Työväen Painonnostajat 425 (140+122½+162½)
2) Tapio Leppänen Helsingin Jyry 410 (130+120+160)
3) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 407½ (135+117½+155)
4) Tenho Parviainen Lahden Taimi 407½ (140+110+157½)
5) Tuomas Kivimäki Porin Pyrintö 402½ (125+125+152½)
6) Ulf Vuorenmaa Lappeenrannan Painonnostajat 387½ (122½+112½+152½)
Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (155+115+0)
Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö --- (140+0+0)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (0+0+0)
Juhani Avellan Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Hannu Saarelainen Hyvinkään Ponteva 477½ (172½+135+170)
2) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 457½ (150+140+167½)
3) Touko Niemelä Salon Viesti 440 (150+135+155)
Kari Kangasniemi Porin Pyrintö --- (147½+0+0)
Heikki Haukila Salon Viesti --- (0+0+0)

Sarja 110 kg:
1) Taito Haara Lahden Atomi 527½ (180+155+192½)
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 515 (167½+160+187½)
3) Juhani Nyholm Tampereen Weikot 455 (150+137½+167½)
4) Reijo Vainio Turun Atleettiklubi 447½ (162½+125+160)
5) Viktor Sirkiä Helsingin Herakles 435 (150+120+165)
Kauko Kangasniemi Helsingin Herakles --- (165+160+0)
Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 565 (185+170+210)
2) Jouko Leppä Heinolan Isku 545 (190+155+200)
3) Jarmo Kunnas Helsingin Herakles 500 (172½+142½+185)
4) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 410 (140+110+160)
Jaakko Katajisto Helsingin Jyry --- (165+0+0)

1972

8.-9.4. Kotka

Sarja 52 kg:
1) Veikko Kontinen Puumalan Viri 270 (87½+82½+100)
2) Eero Akolahti Himangan Roima 257½ (85+77½+95)
3) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 250 (80+75+95)
4) Timo Vainikka Kouvolan Atles 245 (82½+70+92½)
5) Markku Himanka Lohtajan Veikot 230 (70+70+90)
6) Aimo Tuomisto Merikarvian Into 227½ (77½+60+90)
7) Pekka Lindeman Tampereen Sisu 225 (75+65+85)
8) Jorma Mattila Himangan Roima 222½ (65+70+87½)
Jorma Welling Tampereen Pyrintö --- (80+65+0)
Ilkka Palmunen Hämeenlinnan Tarmo --- (0+0+0)

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 295 (95+92½+107½)
&) Jimmy Zaman Zadeh Kuusamon Erä-Veikot 295 (90+87½+117½)
3) Pekka Manninen Tampereen Pyrintö 270 (85+80+105)
4) Kari Lampinen Vähärauman Viesti 260 (90+75+95)

Sarja 60kg:
1) Kai Solajärvi Tikkurilan Kajastus 320 (107½+90+122½)
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 315 (100+92½+122½)
3) Juhani Salakka Lahden Atomi 310 (95+95+120)
4) Hannu Henttonen Helsingin Jyry 307½ (102½+90+115)
5) Tapio Kinnunen Lahden Atomi 295 (90+92½+112½)
Heikki Niemelä Lohtajan Veikot --- (92½+95+0)
Herbert Ståhlström Lovisa Tor --- (95+0+0)
Raimo Ulmanen Kouvolan Atles --- (92½+0+0)
Christian Lesch Helsingin Herakles --- (92½+0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi 387½ (125+115+147½)
2) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 365 (107½+112½+145)
3) Kaarlo Lahti Helsingin Herakles 365 (125+105+135)
4) Ahti Kinnunen Joensuun Puntti-Pojat 345 (110+105+130)
5) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 340 (115+95+130)
6) Keijo Marttinen Mikkelin Voimailijat 320 (105+95+120)
Mauno Piira Kotkan Voima-Veikot --- (102½+95+0)
Reima Ruokanen Keljon Viesti --- (0+0+0)

Sarja 75 kg:
1) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 427½ (132½+127½+167½)
2) Paavo Aho Seinäjoen Sisu 422½ (140+125+157½)
3) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 395 (120+125+150)
4) Hannes Karppinen Helsingin Jyry 377½ (127½+110+140)
Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö --- (0+0+0)
Pertti Ahlamaa Helsingin Herakles --- (0+0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Kaarlo Kangasniemi Porin Pyrintö 500 (165+155+180)
2) Juhani Avellan Helsingin Tarmo 460 (132½+145+182½)
3) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 442½ (152½+120+170)
4) Pekka Salo Riihimäen Kisko 415 (140+120+155)
5) Unto Honkonen Turun Atleettiklubi 405 (130+120+155)
6) Raimo Pasanen Keljon Viesti 405 (140+115+150)
7) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 400 (132½+117½+150)
8) Pertti Toropainen Kouvolan Atles 395 (145+105+145)
9) Ulf Vuorenmaa Lappeenrannan Painonnostajat 390 (125+115+150)
Esko Paju Helsingin Työväen Painonnostajat --- (132½+0+0)
Aatos Hirvonen Lohjan Louhi --- (0+0+0)

Sarja 90 kg:
1) Aimo Nieminen Kaipolan Vire 475 (160+140+175)
2) Kari Kangasniemi Porin Pyrintö 460 (152½+142½+165)
3) Touko Niemelä Salon Viesti 442½ (147½+130+165)
4) Kalervo Kangasniemi Porin Herkules 417½ (135+122½+160)
Tapio Leppänen Helsingin Jyry --- (140+0+0)

Sarja 110 kg:
1) Taito Haara Lahden Atomi 542½ (185+160+197½)
2) Kauko Kangasniemi Helsingin Tarmo 530 (170+165+195)
3) Hannu Saarelainen Lohjan Louhi 522½ (190+142½+190)
4) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 492½ (162½+147½+182½)
5) Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 480 (152½+137½+190)
6) Viktor Sirkiä Helsingin Herakles 470 (155+135+180)
7) Heikki Haukila Salon Viesti 455 (152½+130+172½)

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 550 (200+150+200)
2) Jarmo Kunnas Helsingin Herakles 490 (175+135+180)
3) Heikki Kairimo Tampereen Pyrintö 437½ (155+115+167½)
4) Juhani Oksman Mikkelin Voimailijat 425 (142½+127½+155)
Kalevi Lahdenranta Porin Herkules --- (190+0+0)

1973

7.-8.4. Valkeakoski

Sarja 52 kg:
1) Veikko Kontinen Puumalan Viri 197½ (90+107½) I/I
2) Eero Akolahti Himangan Roima 180 (80+100) II/III
3) Markku Himanka Lohtajan Veikot 175 (80+95) III/-
4) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 170 (70+100) -/II
5) Markku Mattila Himangan Roima 165 (75+90)
6) Ilkka Palmunen Hämeenlinnan Tarmo 157½ (70+87½)

Sarja 56 kg:
1) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 202½ (90+112½) I/I
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 195 (85+110) III/II
3) Kari Härkönen Lahden Atomi 195 (85+110) -/III
4) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 192½ (85+107½) II/-
5) Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho 185 (82½+102½)
6) Timo Vainikka Kouvolan Atles 172½ (77½+95)
7) Matti Ruokolainen Imatran Jyske 170 (75+95)
8) Kari Lampinen Vähärauman Viesti 165 (70+95)
9) Reino Kämäläinen Siilinjärven Ponnistus 160 (70+90)
Matti Wiik Rovaniemen Reipas --- (80+0)
Mauri Tolvanen Lahden Atomi --- (0+92½)

Sarja 60 kg:
1) Jimmy Zaman Zadeh Kuusamon Erä-Veikot 225 (100+125) II/II
2) Pekka Manninen Karhulan Työväen Urheilijat 225 (100+125) III/III
3) Uolevi Kahelin Kokkolan Jymy 222½ (97½+125) -/I
4) Christian Lesch Helsingin Tarmo 222½ (102½+120) I/-
5) Hannu Henttonen Helsingin Jyry 207½ (90+117½)
6) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 205 (87½+117½)
7) Jorma Lempinen Hämeenlinnan Tarmo 197½ (90+107½)
Heikki Niemelä Lohtajan Veikot --- (97½+0)

Sarja 67½ kg:
1) Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi 257½ (112½+145) II/I
2) Juhani Salakka Lahden Atomi 250 (115+135) I/-
3) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 242½ (102½+140) -/II
4) Ahti Kinnunen Joensuun Puntti-Pojat 227½ (102½+125) III/-
5) Kalevi Höök Helsingin Jyry 220 (100+120)
6) Markku Walamies Lahden Atomi 217½ (95+122½)
7) Jorma Toivainen Kristiinan Urheilijat 215 (95+120)
Erkki Snoro Kajaanin Kuohu --- (0+135) -/III

Sarja 75 kg:
1) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 295 (130+165) II/I
2) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 290 (130+160) I/II
3) Mauri Hernesaho Hyvinkään Ponteva 290 (130+160) III/III
4) Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 282½ (125+157½)
5) Tapio Kinnunen Lahden Atomi 277½ (122½+155)
6) Pentti Ahlamaa Helsingin Herakles 262½ (117½+145)
7) Ahti Nieminen Kaipolan Vire 250 (110+140)
Esa Rikkonen Imatran Jyske --- (110+0)
Hannes Karppinen Helsingin Jyry --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Helsingin Tarmo 325 (145+180) I/I
2) Tuomo Palisalo Siilinjärven Ponnistus 287½ (120+167½) -/II
3) Pekka Salo Riihimäen Kisko 285 (125+160) III/-
4) Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 282½ (120+162½) -/III
5) Tuomas Kivimäki Toejoen Veikot 280 (130+150) II/-
6) Pekka Niemi Alaviirteen Nuorisoseuran Urheilijat 280 (120+160)
7) Sakari Lempinen Helsingin Työväen Painonnostajat 275 (120+155)
8) Tauno Kare Valkeakosken Painonnostokerho 275 (125+150)
9) Kalervo Kangasniemi Vähärauman Viesti 270 (120+150)
10) Ulf Vuorenmaa Helsingin Tarmo 265 (115+150)
Timo Nora Helsingin Atleettiklubi --- (0+157½)
Kari Kurko Kotkan Hektor --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 350 (157½+192½) II/I
2) Kaarlo Kangasniemi Porin Pyrintö 350 (162½+187½) I/II
3) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 312½ (130+182½) -/III
4) Kari Kangasniemi Porin Pyrintö 312½ (140+172½) III/-
5) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 297½ (125+172½)
6) Kalevi Pakka Vaasan Kiisto 295 (135+160)
Arto Sinisalo Riihimäen Kisko --- (127½+0)

Sarja 110 kg:
1) Kauko Kangasniemi Helsingin Tarmo 357½ (165+192½) I/II
2) Taito Haara Lahden Atomi 347½ (165+182½) II/-
3) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 345 (150+195) III/I
4) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 330 (140+190) -/III
5) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 300 (130+170)
6) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 300 (132½+167½)
7) Matti Everi Lauttakylän Luja 297½ (130+167½)
Hannu Saarelainen Lohjan Louhi --- (140+0)
Rauno Heltimoinen Savonlinnan Jyry --- (0+0)
Heikki Haukila Salon Viesti --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 390 (180+210) I/I
2) Jouko Leppä Heinolan Isku 357½ (157½+200) II/II
3) Urho Saarela Alatornion Pirkat 320 (140+180) III/-
4) Jarmo Kunnas Helsingin Herakles 305 (120+185) -/III

1974

6.-7.4. Joensuu

Sarja 52 kg:
1) Veikko Kontinen Puumalan Viri 197½ (82½+115) I/I
2) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 182½ (80+102½) III/II
3) Jorma Mattila Himangan Roima 175 (80+95) II/-
4) Aimo Tuomisto Porin Pyrintö 170 (70+100) -/III
5) Arvo Ojalehto Raahen Vesa 167½ (77½+90)
6) Markku Mattila Himangan Roima 165 (75+90)
7) Kari Ojalehto Helsingin Jyry 162½ (72½+90)

Sarja 56 kg:
1) Jimmy Zaman Zadeh Kuusamon Erä-Veikot 205 (92½+112½) I/II
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 202½ (90+112½) II/I
3) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 195 (87½+107½) -/III
4) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 190 (85+105)
5) Mauri Tolvanen Lahden Atomi 177½ (77½+100)
6) Reino Kämäläinen Siilinjärven Ponnistus 172½ (72½+100)
7) Kari Lampinen Vähärauman Viesti 170 (75+95)
Eeli Juotasniemi Rovaniemen Reipas --- (87½+0) III/-
Kari Härkönen Lahden Atomi --- (85+0)
Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Kokkolan Jymy 230 (105+125) I/I
2) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 190 (80+110) -/II
Martti Ruokolainen Imatran Jyske --- (95+0) II/-
Pekka Pöllänen Kuvansin Kuohu --- (90+0) III/-

Sarja 67½ kg:
1) Matti Eskelinen Kevätniemen Kehä 250 (107½+142½) II/I
2) Christian Lesch Helsingin Tarmo 250 (117½+132½) I/-
3) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 247½ (107½+140) III/II
4) Erkki Snoro Kajaanin Kuohu 242½ (102½+140) -/III
5) Kalevi Höök Helsingin Jyry 240 (105+135)
6) Jörgen Broman Vörå Idrottsförening 240 (107½+132½)
7) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 230 (100+130)
Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi --- (0+140)
Kalevi Kallionkieli Porin Pyrintö --- (0+0)
Reima Ruokanen Keljon Viesti --- (0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tapio Kinnunen Lahden Atomi 295 (135+160) II/II
2) Ari Mukala Haminan Tarmo 247½ (112½+135) III/III
Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry --- (135+0) I/-
Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö --- (0+167½) -/I
Reijo Hokkanen Lahden Atomi --- (0+0)
Ahti Nieminen Kaipolan Vire --- (0+0)
Esa Rikkonen Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 290 (125+165) II/I
2) Pekka Niemi Alaviirteen Nuorisoseuran Urheilijat 287½ (127½+160) I/III
3) Pekka Salo Riihimäen Kisko 280 (120+160) -/II
4) Timo Nora Helsingin Atleettiklubi 272½ (117½+155)
Unto Honkonen Vaasan Kiisto --- (120+0) III/-
Paavo Aho Seinäjoen Sisu --- (120+0)
Aaro Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho --- (112½+0)
Reijo Parviainen Siilinjärven Ponnistus --- (0+0)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (0+0)
Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka --- (0+0)
Tuomas Kivimäki Toejoen Veikot --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 340 (150+190) I/II
2) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 300 (125+175) III/III
3) Kalervo Kangasniemi Vähärauman Viesti 290 (125+165) II/-
Juhani Avellan Rovaniemen Reipas --- (0+190) -/I

Sarja 110 kg:
1) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 352½ (150+202½) III/I
2) Aimo Nieminen Kaipolan Vire 350 (160+190) I/-
3) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 347½ (155+192½) II/III
4) Hannu Saarelainen Lohjan Louhi 342½ (147½+195) -/II
5) Veli Viitikko Valkeakosken Painonnostokerho 317½ (132½+185)
6) Pekka Oinonen Siilinjärven Ponnistus 312½ (132½+180)
7) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 310 (140+170)

Sarja yli 110kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 367½ (155+212½) I/I
2) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 300 (130+170) II/II
Kalevi Lahdenranta Porin Herkules --- (0+0)

1975

4.-6.4. Lahti

Sarja 52 kg:
1) Veikko Kontinen Tampereen Pyrintö 200 (87½+112½) I/I
2) Aimo Tuomisto Porin Pyrintö 182½ (77½+105) -/II
3) Arvo Ojalehto Raahen Vesa 177½ (80+97½) II/III
4) Jorma Mattila Himangan Roima 175 (80+95) III/-
5) Juhani Niemi Helsingin Jyry 160 (70+90)
6) Jarmo Hyvärinen Siilinjärven Ponnistus 150 (65+85)

Sarja 56 kg:
1) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 197½ (87½+110) II/I
2) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 192½ (85+107½) III/II
3) Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho 192½ (90+102½) I/-
4) Mauri Tolvanen Lahden Atomi 185 (80+105) -/III
5) Reino Kämäläinen Siilinjärven Ponnistus 180 (77½+102½)
6) Markku Mattila Himangan Roima 175 (80+95)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 227½ (102½+125) I/I
2) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 217½ (100+117½) II/III
3) Erkki Anttila Äänekosken Huima 210 (90+120) -/II
4) Yrjö Haatanen Helsingin Jyry 210 (95+115) III/-
5) Ilkka Eränen Idrottsföreningen Länken 205 (87½+117½)
6) Tuomo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 200 (90+110)
Martti Ruokolainen Imatran Jyske --- (0+110)
Eeli Juotasniemi Rovaniemen Reipas --- (0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 265 (120+145) II/I
2) Juhani Salakka Karhulan Urheilijat 262½ (120+142½) I/II
3) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 247½ (107½+140)
4) Kalevi Höök Helsingin Jyry 245 (110+135)
5) Kalevi Kallionkieli Porin Pyrintö 242½ (112½+130) III/-
6) Pekka Manninen Karhulan Työväen Urheilijat 240 (105+135)
7) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 237½ (102½+135)
8) Pekka Pulli Siilinjärven Ponnistus 235 (105+130)
9) Mauri Kananen Lahden Atomi 230 (100+130)
10) Pekka Pöllänen Kuvansin Kuohu 227½ (102½+125)
11) Harri Viitasalo Hämeenlinnan Tarmo 227½ (95+132½)
12) Pasi Riihimäki Porin Herkules 220 (95+125)
Jorma Lempinen Tampereen Pyrintö --- (105+0)
Erkki Snoro Kajaanin Kuohu --- (0+140) -/III

Sarja 75 kg:
1) Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 307½ (135+172½) I/I
2) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 290 (132½+157½) II/II
3) Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi 275 (120+155) III/III
4) Mikko Vatunen Porin Pyrintö 265 (117½+147½)
5) Markku Walamies Lahden Atomi 257½ (115+142½)
6) Esko Mälkiä Turun Atleettiklubi 242½ (107½+135)
Esa Rikkonen Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Oikaraisen Isku 342½ (145+197½) I/I
2) Tapio Kinnunen Vaasan Kiisto 310 (140+170) II/II
3) Timo Nora Helsingin Atleettiklubi 285 (122½+162½) -/III
4) Tapio Aho Seinäjoen Sisu 282½ (125+157½)
5) Tuomas Kivimäki Toejoen Veikot 282½ (132½+150) III/-
6) Jorma Pikkarainen Oulun Pyrintö 275 (122½+152½)
7) Reijo Parviainen Siilinjärven Ponnistus 250 (110+140)
Paavo Piiparinen Imatran Jyske --- (122½+0)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (120+0)
Pentti Färdig Porin Pyrintö --- (0+0)
Heikki Lummelampi Karhulan Urheilijat --- (0+0)
Markku Hakasalo Porin Pyrintö --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 347½ (157½+190) I/I
2) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 317½ (137½+180) II/III
3) Jouni Kailajärvi Tampereen Pyrintö 315 (132½+182½) III/II
4) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 305 (132½+172½)
5) Seppo Kujala Hämeenlinnan Tarmo 295 (130+165)
6) Ulf Vuorenmaa Pajarin Puntti 275 (125+150)
Jussi Luoma Seinäjoen Sisu --- (125+0)
Hannu Perenius Lahden Atomi --- (0+0)
Kauko Kangasniemi Porin Pyrintö --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Hannu Saarelainen Lohjan Louhi 347½ (150+197½) II/I
2) Kalevi Pakka Vaasan Kiisto 320 (145+175) III/III
Aimo Nieminen Kaipolan Vire --- (160+0) I/-
Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo --- (0+197½) -/II
Tapio Haanpää Oulun Pyrintö --- (0+0)
Taito Haara Lahden Atomi --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 375 (157½+217½) I/I
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 345 (150+195) II/II
3) Matti Everi Lauttakylän Luja 325 (142½+182½) III/III
4) Jarmo Kunnas Tikkurilan Painonnostokerho 320 (140+180)
5) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 310 (130+180)
6) Lauri Rantamaa Tampereen Pyrintö 305 (135+170)

1976

6.-7.3. Tampere

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Porin Pyrintö 195 (85+110) I/I
2) Jorma Mattila Himangan Roima 172½ (80+92½) II/II
3) Arto Salmi Joutsenon Kullervo 165 (75+90) III/III
4) Kari Ojalehto Helsingin Jyry 157½ (67½+90)
5) Mauri Tolvanen Lahden Atomi 145 (65+80)

Sarja 56 kg:
1) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 207½ (90+117½) I/I
2) Arvo Ojalehto Raahen Vesa 197½ (85+112½) II/II
3) Juhani Niemi Helsingin Jyry 182½ (80+102½) -/III
4) Eeli Juotasniemi Rovaniemen Reipas 182½ (82½+100) III/-
5) Erkki Huopalainen Helsingin Jyry 175 (75+100)
Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+0)

Sarja 60 kg:
1) Christian Lesch Helsingin Tarmo 227½ (107½+120) I/III
2) Erkki Anttila Äänekosken Huima 217½ (92½+125) III/I
3) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 205 (85+120) -/II
4) Herbert Ståhlström Lovisa Tor 205 (90+115)
5) Markku Mattila Himangan Roima 190 (85+105)
Martti Ruokolainen Imatran Jyske --- (97½+0) II/-
Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö --- (0+110)
Heikki Niemelä Lohtajan Veikot --- (0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Juhani Salakka Karhulan Urheilijat 272½ (127½+145) I/I
2) Reijo Hokkanen Lahden Atomi 260 (120+140) II/II
3) Kalevi Höök Helsingin Jyry 255 (117½+137½) III/III
4) Mauri Kananen Lahden Atomi 245 (110+135)
Rauno Tapio Rovaniemen Reipas --- (110+0)
Kalevi Kallionkieli Porin Pyrintö --- (110+0)
Unto Jokitalo Oulun Pyrintö --- (0+0)
Pekka Pöllänen Kuvansin Kuohu --- (0+0)

Sarja 75 kg:
1) Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 310 (135+175) I/I
2) Pentti Pelkonen Helsingin Atleettiklubi 275 (122½+152½) II/II
3) Mikko Vatunen Porin Pyrintö 270 (120+150) III/-
4) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 265 (115+150) -/III
5) Paavo Aho Seinäjoen Sisu 265 (115+150)
6) Esa Rikkonen Imatran Jyske 262½ (112½+150)
7) Markku Walamies Lahden Atomi 260 (115+145)
Kari Tarkiainen Kuvansin Kuohu --- (110+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Porin Pyrintö 337½ (157½+180) I/I
2) Jussi Luoma Seinäjoen Sisu 300 (135+165) II/-
3) Tapio Aho Seinäjoen Sisu 295 (127½+167½) III/III
4) Esko Nikkola Tampereen Pyrintö 290 (125+165)
5) Erkki Töyssy Mäntän Valo 280 (125+155)
6) Pekka Salo Riihimäen Työväen Urheilijat 280 (120+160)
7) Timo Nora Helsingin Atleettiklubi 277½ (122½+155)
8) Unto Honkonen Vaasan Kiisto 275 (125+150)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (125+0)
Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka --- (0+167½) -/II

Sarja 90 kg:
1) Jaakko Kailajärvi Tampereen Pyrintö 327½ (142½+185) I/I
2) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 320 (140+180) II/II
3) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 310 (135+175) -/III
4) Kari Kurko Karhulan Urheilijat 300 (137½+162½) III/-
5) Pentti Viitikko Pajarin Puntti 295 (132½+162½)
Jari Nieminen Riihimäen Kisko --- (125+0)
Ulf Vuorenmaa Pajarin Puntti --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Taito Haara Lahden Atomi 360 (160+200) II/I
2) Aimo Nieminen Kaipolan Vire 355 (165+190) I/-
3) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 347½ (150+197½) -/II
4) Hannu Saarelainen Lohjan Louhi 347½ (152½+195) III/III
Tapio Haanpää Oulun Pyrintö --- (0+180)
Kalevi Pakka Vaasan Kiisto --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 340 (150+190) I/I
2) Matti Everi Lauttakylän Luja 335 (145+190) II/II
3) Veikko Paloriutta Parikkalan Urheilijat 310 (130+180) -/III
4) Lauri Rantamaa Tampereen Pyrintö 307½ (137½+170) III/-

1977

2.-3.4. Pori

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Porin Pyrintö 192½ (85+107½) I/I
2) Ari Välimaa Kauhajoen Karhu 165 (75+90) II/III
3) Reima Alaste Vantaan Jukara 162½ (75+87½) III/-
4) Jarmo Hyvärinen Kuopion Painonnostajat 162½ (67½+95) -/II

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 210 (90+120) III/I
2) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 207½ (90+117½) II/II
3) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 205 (87½+117½) -/III
4) Aarno Ollonen Valkeakosken Painonnostokerho 195 (92½+102½) I/-
5) Arto Salmi Joutsenon Kullervo 190 (85+105)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 245 (110+135) I/I
2) Matti Eskelinen Pyhäselän Urheilijat 227½ (100+127½) III/II
3) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 222½ (97½+125) -/III
4) Martti Ruokolainen Imatran Jyske 220 (100+120) II/-
5) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 215 (95+120)
&) Pekka Manninen Karhulan Työväen Urheilijat 215 (95+120)
7) Herbert Ståhlström Lovisa Tor 200 (85+115)

Sarja 67½ kg:
1) Juhani Salakka Karhulan Urheilijat 262½ (120+142½) I/II
2) Kalevi Höök Helsingin Jyry 260 (115+145) II/I
3) Pekka Pöllänen Varkauden Tarmo 255 (115+140) III/III
4) Jörgen Broman Vaasan Kiisto 230 (100+130)
Erkki Snoro Kajaanin Kuohu --- (107½+0)

Sarja 75 kg:
1) Tapio Kinnunen Tampereen Pyrintö 312½ (140+172½) I/I
2) Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 300 (132½+167½) II/II
3) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 272½ (120+152½) III/III
4) Heikki Kasanen Helsingin Jyry 265 (115+150)
5) Markku Walamies Lahden Atomi 265 (117½+147½)
6) Esa Rikkonen Imatran Jyske 262½ (112½+150)
7) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 255 (112½+142½)
Mikko Vatunen Porin Pyrintö --- (117½+0)
Lauri Vilén Keljon Viesti --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 305 (132½+172½) I/I
2) Tapio Aho Helsingin Atleettiklubi 292½ (130+162½) II/III
3) Pekka Salo Riihimäen Työväen Urheilijat 287½ (127½+160) III/-
4) Raimo Pasanen Keljon Viesti 280 (125+155)
5) Kari Nieminen Riihimäen Kisko 277½ (122½+155)
6) Ylermi Luttinen Turun Atleettiklubi 270 (120+150)
Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka --- (0+167½) -/II
Esko Nikkola Tampereen Pyrintö --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Juhani Avellan Porin Pyrintö 325 (145+180) I/I
2) Pentti Viitikko Joensuun Puntti-Pojat 300 (130+170) III/II
3) Kari Kurko Karhulan Urheilijat 292½ (135+157½) II/-
Aatos Hirvonen Lohjan Louhi --- (0+170) -/III
Heimo Korhonen Joutsenon Kullervo --- (0+155)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 317½ (142½+175) I/I
2) Seppo Kaski Imatran Jyske 295 (135+160) II/II

Sarja 110 kg:
1) Hannu Saarelainen Lohjan Louhi 337½ (147½+190) II/II
2) Mauno Lindroos Porin Pyrintö 337½ (152½+185) I/III
3) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 315 (145+170) III/-
Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo --- (0+192½) -/I

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 360 (150+210) I/I
2) Matti Everi Lauttakylän Luja 310 (140+170) II/II

1978

1.-2.4. Imatra

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Porin Pyrintö 195 (82½+112½) I/I
2) Jarmo Hyvärinen Kuopion Painonnostajat 160 (70+90) III/II
3) Ari Välimaa Lahden Atomi 155 (67½+87½) -/III
Rauno Kirri Jyväskylän Voimaklubi --- (70+0) II/-

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 220 (95+125) I/I
2) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 215 (90+125) III/II
3) Arto Salmi Imatran Jyske 202½ (90+112½) II/III
4) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 192½ (87½+105)
5) Jorma Mattila Himangan Roima 185 (80+105)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 252½ (110+142½) I/I
2) Matti Eskelinen Pyhäselän Urheilijat 220 (100+120) II/II
3) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 212½ (95+117½) III/III

Sarja 67½ kg:
1) Juhani Salakka Karhulan Urheilijat 270 (125+145) I/II
2) Kalevi Höök Helsingin Jyry 265 (117½+147½) II/I
3) Jorma Lempinen Hämeenlinnan Tarmo 242½ (102½+140) -/III
4) Tuomo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 240 (105+135)
5) Unto Jokitalo Oulun Pyrintö 237½ (107½+130) III/-
Kalevi Kallionkieli Porin Pyrintö --- (105+0)

Sarja 75 kg:
1) Arvo Ala-Pöntiö Tampereen Pyrintö 300 (130+170) I/I
2) Heikki Kasanen Helsingin Jyry 275 (120+155) III/II
3) Antero Halonen Helsingin Tarmo 267½ (122½+145) II/-
4) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 265 (115+150) -/III
5) Lauri Vilén Keljon Viesti 257½ (112½+145)
Arto Kormilainen Joensuun Puntti-Pojat --- (117½+0)
Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö --- (115+0)
Esa Rikkonen Imatran Jyske --- (110+0)
Harri Viitasalo Hämeenlinnan Tarmo --- (0+0)
Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry --- (0+0)
Jorma Husar Nurmijärven Jukolaiset --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Porin Pyrintö 310 (140+170) I/I
2) Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka 292½ (125+167½) -/II
3) Pentti Pelkonen Lahden Atomi 287½ (125+162½) -/III
4) Markku Walamies Lahden Atomi 285 (127½+157½) II/-
5) Ylermi Luttinen Turun Atleettiklubi 285 (125+160)
6) Mikko Vatunen Porin Pyrintö 282½ (122½+160)
7) Markku Härkönen Koskelankylän Riento 275 (125+150)
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (125+0) III/-
Esko Nikkola Tampereen Pyrintö --- (122½+0)
Kari Nieminen Riihimäen Kisko --- (0+160)

Sarja 90 kg:
1) Kari Kurko Karhulan Urheilijat 302½ (142½+160) I/-
2) Paavo Piiparinen Imatran Jyske 295 (135+160) II/II
Jari Nieminen Riihimäen Kisko --- (0+170) -/I
Mikko Kytö Helsingin Atleettiklubi --- (0+160) -/III

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 322½ (142½+180) I/I
2) Pentti Viitikko Joensuun Puntti-Pojat 307½ (135+172½) II/II
3) Tauno Mäkelä Turun Atleettiklubi 285 (120+165) III/III

Sarja 110 kg:
1) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 337½ (145+192½) I/I
2) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 312½ (140+172½) II/II
3) Seppo Kaski Imatran Jyske 305 (135+170) III/III

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 360 (150+210) I/I
2) Matti Everi Lauttakylän Luja 320 (140+180) II/II
3) Pertti Alakylä Turun Atleettiklubi 302½ (135+167½) III/III

1979

31.3.-1.4. Helsinki

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Merikarvian Into 190 (77½+112½) II/I
2) Ari Välimaa Lahden Atomi 175 (80+95) I/II
3) Urpo Korpelainen Outokummun Vesa 160 (70+90) III/III
4) Jari Vepsä Savonlinnan Jyry 150 (65+85)

Sarja 56 kg:
1) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 205 (85+120) III/I
2) Viljo Issakainen Rovaniemen Reipas 200 (87½+112½) I/II
3) Herbert Ståhlström Lovisa Tor 190 (85+105) II/III
Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu --- (0+0)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 242½ (107½+135) I/I
2) Arto Salmi Imatran Jyske 225 (100+125) II/II
3) Matti Eskelinen Pyhäselän Urheilijat 217½ (97½+120) III/-
4) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 215 (95+120) -/III
5) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 200 (85+115)

Sarja 67½ kg:
1) Juhani Salakka Sunilan Sisu 270 (127½+142½) I/II
2) Pekka Pöllänen Varkauden Tarmo 257½ (115+142½) III/II
3) Kalevi Höök Helsingin Jyry 257½ (117½+140) II/-
4) Jorma Lempinen Hämeenlinnan Tarmo 242½ (107½+135)
5) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 240 (105+135)
Tapio Kinnunen Tampereen Pyrintö --- (0+147½) -/I

Sarja 75 kg.
1) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 275 (125+150) I/-
2) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 272½ (120+152½) II/I
3) Heikki Kasanen Helsingin Jyry 270 (117½+152½) III/II
4) Jorma Husar Nurmijärven Jukolaiset 262½ (110+152½) -/III
5) Olli Palo Savonlinnan Jyry 255 (115+140)
Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö --- (115+0)
Lauri Vilén Keljon Viesti --- (0+0)
Arto Kormilainen Joensuun Puntti-Pojat --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Juhani Avellan Lauttakylän Luja 322½ (142½+180) I/I
2) Tapio Aho Helsingin Poliisivoimailijat 297½ (127½+170) II/II
3) Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka 290 (125+165) -/III
4) Mikko Vatunen Porin Pyrintö 282½ (120+162½)
5) Markku Walamies Lahden Atomi 272½ (122½+150)
Timo Wirén Helsingin Tarmo --- (127½+0) III/-
Raimo Pasanen Keljon Viesti --- (125+0)

Sarja 90 kg:
1) Paavo Piiparinen Imatran Jyske 310 (142½+167½) I/III
2) Jari Nieminen Riihimäen Kisko 307½ (135+172½) III/I
3) Markku Härkönen Rovaniemen Reipas 305 (135+170) -/II
Ylermi Luttinen Turun Atleettiklubi --- (140+0) II/-
Aatos Hirvonen Lohjan Louhi --- (135+0)
Mikko Kytö Helsingin Atleettiklubi --- (0+0)
Ulf Vuorenmaa Helsingin Atleettiklubi --- (0+0)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Lauttakylän Luja 337½ (150+187½) I/I
2) Kalevi Pakka Kyrön Voima 327½ (147½+180) II/III
3) Pentti Viitikko Pajarin Puntti 322½ (140+182½) III/II
4) Pekka Salo Riihimäen Työväen Urheilijat 280 (120+160)
Tauno Mäkelä Turun Atleettiklubi --- (0+160)

Sarja 110 kg:
1) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 335 (142½+192½) I/I
2) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 335 (142½+192½) II/II
3) Veikko Muhonen Imatran Jyske 290 (130+160) III/-
4) Ari Moilanen Rovaniemen Reipas 280 (120+160) -/III

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 362½ (155+207½) II/I
2) Taito Haara Lahden Atomi 360 (160+200) I/II
3) Matti Everi Lauttakylän Luja 300 (130+170) III/III

- - - Updated - - -

1980

1.-2.3. Huittinen

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Merikarvian Into 195 (85+110) I/I
2) Urpo Korpelainen Outokummun Vesa 157½ (65+92½) III/II
3) Ismo Aalto Lahden Atomi 155 (65+90) II/III

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 225 (100+125) I/I
2) Ari Välimaa Lahden Atomi 195 (87½+107½) II/II
Jorma Mattila Himangan Roima --- (80+0) III/-

Sarja 60 kg:
1) Jouni Grönman Vähärauman Viesti 230 (102½+127½) I/I
2) Pekka Teräväinen Savonlinnan Jyry 202½ (87½+115) II/III
Rauno Pentikäinen Imatran Jyske --- (0+120) -/II
Raimo Martiskainen Kajaanin Kuohu --- (0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Juhani Salakka Sunilan Sisu 270 (120+150) II/I
2) Kalevi Höök Helsingin Jyry 270 (122½+147½) I/II
3) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 250 (110+140) -/III
4) Erkki Snoro Kajaanin Kuohu 247½ (107½+140)
5) Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas 237½ (107½+130)
Pekka Pöllänen Varkauden Tarmo --- (115+0) III/-
Pekka Huhtanen Kauhajoen Karhu --- (107½+0)
Arto Salmi Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tapio Kinnunen Tampereen Pyrintö 312½ (142½+170) I/I
2) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 295 (130+165) II/II
3) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 280 (122½+157½) III/III
4) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 265 (115+150)
5) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 260 (115+145)
6) Pertti Lippojoki Imatran Jyske 260 (115+145)
Ari Outinen Nastolan Vilke --- (115+0)
Jorma Husar Nurmijärven Jukolaiset --- (115+0)

Sarja 82½ kg:
1) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 297½ (127½+170) I/II
2) Esko Nikkola Tampereen Pyrintö 292½ (122½+170) -/I
3) Mikko Vatunen Porin Pyrintö 292½ (125+167½) II/III
4) Markku Walamies Lahden Atomi 275 (122½+152½)
Antero Halonen Helsingin Tarmo --- (120+0)
Juhani Pihlajaniemi Kauhajoen Karhu --- (120+0)
Tuomo Palisalo Nilsiän Nujakka --- (0+165)

Sarja 90 kg:
1) Juhani Avellan Kauhajoen Karhu 327½ (147½+180) I/I
2) Markku Härkönen Rovaniemen Reipas 315 (140+175) II/II
3) Jari Nieminen Riihimäen Kisko 315 (140+175) -/III
4) Seppo Hjelm Lohjan Louhi 295 (125+170)
Kari Kurko Karhulan Urheilijat --- (140+0) III/-
Jouko Kokkonen Helsingin Poliisivoimailijat --- (115+0)
Ylermi Luttinen Porin Puntti-Karhut --- (0+0)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 347½ (147½+200) I/I
2) Pentti Viitikko Pajarin Puntti 330 (140+190) III/II
3) Mikko Kytö Helsingin Atleettiklubi 310 (145+165) II/-
4) Tauno Mäkelä Turun Atleettiklubi 300 (130+170) -/III
5) Ari Moilanen Rovaniemen Reipas 295 (132½+162½)
Ulf Vuorenmaa Helsingin Atleettiklubi --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Viktor Sirkiä Helsingin Tarmo 340 (150+190) I/I
2) Kari Pollari Vaasan Poliisiurheilijat 310 (140+170) II/-
Esa Alatörmänen Rovaniemen Reipas --- (0+175) -/II
Veikko Muhonen Imatran Jyske --- (0+170) -/III

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 367½ (157½+210) I/I
2) Kalevi Niemelä Rovaniemen Reipas 287½ (132½+155) II/II


1981

4.-5.4. Pori

Sarja 52 kg:
1) Aimo Tuomisto Merikarvian Into 192½ (82½+110) I/I
&) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 192½ (82½+110) II/I
3) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 180 (80+100) -/III
4) Juha Hakala Tampereen Sisu 175 (80+95) III/-
5) Kai Kuorikoski Kaustisten Pohjan-Veikot 172½ (77½+95)
Urpo Korpelainen Outokummun Vesa --- (75+0)

Sarja 56 kg:
1) Ari Välimaa Lahden Atomi 192½ (85+107½) I/I
2) Ismo Aalto Lahden Atomi 185 (80+105) III/II
3) Jari Vepsä Savonlinnan Jyry 182½ (80+102½) II/III

Sarja 60 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 235 (102½+132½) I/I
2) Arto Salmi Imatran Jyske 230 (100+130) II/II
3) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 222½ (97½+125) III/III
4) Matti Eskelinen Pyhäselän Urheilijat 217½ (97½+120)
5) Jyrki Kononen Äänekosken Huima 210 (95+115)
6) Petti Kuivalainen Seinäjoen Sisu 210 (92½+117½)
7) Raimo Martiskainen Kuhmon Kiva 200 (90+110)

Sarja 67½ kg:
1) Kalevi Höök Lohjan Louhi 280 (122½+157½) II/I
2) Jouni Grönman Vähärauman Viesti 270 (125+145) I/II
3) Risto Leskenmaa Tampereen Pyrintö 247½ (110+137½) -/III
4) Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas 247½ (112½+135) III/-
Heikki Ollikkala Valkeakosken Painonnostokerho --- (0+135)

Sarja 75 kg:
1) Tapio Kinnunen Tampereen Pyrintö 330 (150+180) I/I
2) Juhani Salakka Sunilan Sisu 310 (140+170) II/II
3) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 292½ (127½+165) III/-
4) Heikki Kasanen Keravan Bodonos 290 (122½+167½) -/III
5) Lauri Vilén Keljon Viesti 272½ (122½+150)
6) Heikki Kauhanen Joensuun Puntti-Pojat 270 (122½+147½)
7) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 270 (120+150)
8) Jorma Husar Nurmijärven Jukolaiset 265 (115+150)
9) Jari Hirvonen Lohjan Louhi 265 (125+140)
Rauno Tapio Rovaniemen Reipas --- (120+0)
Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 317½ (142½+175) I/I
2) Olavi Rintanen Oravais Gnistan 305 (132½+172½) II/II
3) Aatos Hirvonen Lohjan Louhi 302½ (132½+170) III/III
4) Esko Nikkola Tampereen Pyrintö 295 (127½+167½)
5) Arto Kormilainen Joensuun Puntti-Pojat 282½ (127½+155)
6) Seppo Keinänen Lahden Atomi 270 (120+150)
Tapio Aho Helsingin Poliisivoimailijat --- (130+0)
Markku Walamies Lahden Atomi --- (0+162½)
Mikko Vatunen Porin Puntti-Karhut --- (0+160)
Juha Laine Turun Atleettiklubi --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Markku Härkönen Rovaniemen Reipas 327½ (147½+180) II/I
2) Paavo Piiparinen Imatran Jyske 325 (150+175) I/II
3) Jukka Lehtikangas Porin Pyrintö 302½ (132½+170)
4) Seppo Hjelm Lohjan Louhi 302½ (130+172½) -/III
5) Jorma Syrjänen Helsingin Atleettiklubi 302½ (135+167½)
6) Matti Toppari Kauhavan Visa 295 (135+160) III/-
7) Ari Mukala Haminan Voimailijat 285 (125+160)

Sarja 100 kg:
1) Ylermi Luttinen Porin Puntti-Karhut 347½ (150+197½) II/I
2) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 345 (150+195) I/II
3) Jari Nieminen Riihimäen Kisko 315 (135+180) -/III
4) Mikko Kytö Helsingin Atleettiklubi 310 (145+165) III/-
5) Ari Moilanen Rovaniemen Reipas 307½ (135+172½)
6) Kalevi Pakka Kyrön Voima 305 (135+170)

Sarja 110 kg:
1) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 332½ (147½+185) I/I
2) Kari Kurko Karhulan Urheilijat 325 (142½+182½) II/II
3) Esa Alatörmänen Rovaniemen Reipas 300 (135+165) III/-
4) Veikko Muhonen Imatran Jyske 295 (125+170)
Pentti Viitikko Pajarin Puntti --- (0+180) -/III
Kalevi Kiintonen Forssan Alku --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Jouko Leppä Heinolan Isku 325 (145+180) I/I
2) Seppo Kaski Imatran Jyske 297½ (137½+160) II/II

1982

3.-4.4. Riihimäki

Sarja 52 kg:
1) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 190 (87½+102½) I/I
2) Aimo Tuomisto Merikarvian Into 180 (80+100) II/II
3) Tommi Rinne Turun Atleettiklubi 160 (70+90) III/III
4) Markku Höök Lohjan Louhi 152½ (67½+85)

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 227½ (105+122½) I/I
2) Juha Hakala Tampereen Sisu 205 (90+115) II/II
3) Jorma Welling Tampereen Pyrintö 200 (85+115) -/III
4) Ismo Aalto Lahden Atomi 197½ (87½+110)
5) Juho Lassila Mietaan Nuorisoseuran Urheilijat 197½ (90+107½) III/-
6) Raimo Mäkelä Rovaniemen Reipas 157½ (72½+85)
Urpo Korpelainen Outokummun Vesa --- (0+0)

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 242½ (105+137½) I/I
2) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 220 (100+120) II/II
3) Jari Hämäläinen Savonlinnan Jyry 215 (97½+117½) III/III
4) Jyrki Kononen Äänekosken Huima 207½ (92½+115)
5) Arto Lahti Forssan Alku 205 (90+115)
6) Jorma Väänänen Oulun Pyrintö 202½ (92½+110)
7) Raimo Makkara Saloisten Salama 200 (90+110)

Sarja 67½ kg:
1) Jouni Grönman Porin Puntti-Karhut 267½ (122½+145) I/I
2) Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas 262½ (120+142½) II/II
3) Harri Viitasalo Riihimäen Kisko 257½ (115+142½) III/III
4) Asko Kajanoja Turun Atleettiklubi 245 (107½+137½)
5) Arto Salmi Imatran Jyske 242½ (107½+135)
Unto Jokitalo Oulun Pyrintö --- (0+0)
Jouni Kemppainen Oulun Pyrintö --- (0+0)

Sarja 75 kg:
1) Tapio Kinnunen Tampereen Pyrintö 310 (140+170) I/I
2) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 292½ (130+162½) II/II
3) Juhani Salakka Sunilan Sisu 285 (127½+157½) III/-
4) Heikki Kasanen Keravan Bodonos 280 (120+160)
5) Jorma Husar Riihimäen Kisko 275 (115+160) -/III
6) Jouni Malava Joensuun Puntti-Pojat 275 (125+150)
7) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 270 (117½+152½)
8) Kalevi Höök Lohjan Louhi 262½ (120+142½)
9) Markku Peuhkuri Lappeenrannan Painonnostajat 260 (115+145)
Heikki Kauhanen Jyväskylän Voimaklubi --- (122½+0)
Lauri Vilén Keljon Viesti --- (0+150)
Kimmo Virtanen Turun Atleettiklubi --- (0+0)
Ari Pentti Oulun Pyrintö --- (0+0)
Jari Hirvonen Lohjan Louhi --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Sakari Seppänen Savonlinnan Jyry 307½ (135+172½) II/I
2) Seppo Keinänen Lahden Atomi 295 (132½+162½) III/-
3) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 292½ (127½+165) -/III
4) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 285 (125+160)
Juha Laine Turun Atleettiklubi --- (142½+0) I/-
Keijo Tahvanainen Keravan Bodonos --- (130+0)
Timo Wirén Helsingin Tarmo --- (127½+0)
Keijo Äijö Joutsenon Kataja --- (125+0)
Harri Virtanen Riihimäen Kisko --- (0+170) -/II
Tapio Aho Helsingin Poliisivoimailijat --- (0+0)
Markku Walamies Lahden Atomi --- (0+0)

Sarja 90 kg:
1) Juhani Avellan Liikuntapisteen Nostajat-82 327½ (147½+180) I/II
2) Seppo Hjelm Lohjan Louhi 322½ (140+182½) III/I
3) Markku Härkönen Rovaniemen Reipas 322½ (142½+180) II/III
4) Esko Nikkola Tampereen Pyrintö 300 (130+170)
5) Matti Toppari Kauhavan Visa 295 (135+160)
6) Jorma Syrjänen Helsingin Herakles 290 (130+160)
7) Ari Mukala Haminan Voimailijat 290 (130+160)
Jari Pellinen Keravan Bodonos --- (0+0)
Paavo Piiparinen Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 350 (150+200) I/I
2) Jouko Kokkonen Helsingin Poliisivoimailijat 335 (140+195) II/II
3) Arto Savonen Loimaan Leisku 300 (135+165) III/-
4) Tapio Tahvanainen Keravan Bodonos 290 (130+160)
Kari Kurko Karhulan Urheilijat --- (0+185) -/III
Paavo Laamanen Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Pentti Viitikko Kesälahden Urheilijat 320 (137½+182½) II/I
2) Tapio Haanpää Oulun Pyrintö 320 (140+180) I/II
3) Kari Silventoinen Karhulan Urheilijat 305 (130+175) III/III
4) Markku Leppänen Keravan Bodonos 295 (125+170)
5) Kalevi Kiintonen Forssan Alku 290 (125+165)

Sarja yli 110 kg:
1) Seppo Kaski Imatran Jyske 325 (142½+182½) I/I
2) Jari Vainikka Riihimäen Kisko 292½ (122½+170) II/II


1983

26.-27.3. Kotka

Sarja 52 kg:
1) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 190 (85+105) I/I
2) Tommi Rinne Turun Atleettiklubi 185 (82½+102½) II/II

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 237½ (105+132½) I/I
2) Juho Lassila Kauhajoen Karhu 195 (90+105) III/II
3) Urpo Korpelainen Outokummun Vesa 190 (90+100) II/III

Sarja 60 kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 255 (110+145) II/I
2) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 227½ (102½+125) III/II
3) Juha Hakala Tampereen Sisu 220 (100+120) -/III
4) Arto Lahti Forssan Alku 212½ (95+117½)
5) Ismo Aalto Lahden Atomi 207½ (92½+115)
6) Jorma Väänänen Oulun Pyrintö 205 (95+110)
Arto Salmi Imatran Jyske --- (112½+0) I/-

Sarja 67½ kg:
1) Jouni Grönman Porin Puntti-Karhut 292½ (132½+160) I/I
2) Jouni Kemppainen Oulun Pyrintö 245 (107½+137½) -/III
3) Jari Hämäläinen Savonlinnan Jyry 242½ (112½+130) II/-
4) Reijo Kiiskilä Sievin Sisu 242½ (105+137½) -/II
5) Kimmo Myyryläinen Haminan Voimailijat 235 (107½+127½)
6) Jari Johansson Tampereen Pyrintö 230 (105+125)
Asko Kajanoja Turun Atleettiklubi --- (110+0) III/-
Ari Outinen Lahden Atomi --- (105+0)
Juha Turtiainen Joensuun Puntti-Pojat --- (0+130)

Sarja 75 kg:
1) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 305 (132½+172½) II/I
2) Jari Hirvonen Lohjan Louhi 305 (137½+167½) I/II
3) Mika Ollonen Rovaniemen Reipas 285 (125+160) III/III
4) Jorma Husar Riihimäen Kisko 277½ (120+157½)
5) Kari Kattainen Imatran Jyske 277½ (117½+160)
6) Timo Kukkonen Haminan Voimailijat 275 (122½+152½)
7) Voitto Savolainen Iisalmen Visa 270 (122½+147½)
8) Risto Pesäkivi Ruotsinpyhtään Kisailijat 260 (115+145)
Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö --- (122½+0)
Harri Viitasalo Riihimäen Kisko --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Keijo Tahvanainen Keravan Bodonos 317½ (142½+175) I/I
2) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 305 (132½+172½) III/II
3) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 302½ (132½+170) -/III
4) Seppo Keinänen Lahden Atomi 297½ (132½+165) II/-
5) Heikki Kasanen Keravan Bodonos 292½ (127½+165)
6) Harri Virtanen Riihimäen Kisko 290 (125+165)
7) Markku Walamies Kuusankosken Kisa 277½ (120+157½)
8) Aki Männistö Riihimäen Kisko 275 (125+150)

Sarja 90 kg:
1) Tapio Aho Helsingin Poliisivoimailijat 310 (132½+177½) -/I
2) Jukka Lehtikangas Porin Pyrintö 307½ (142½+165) II/-
3) Seppo Hjelm Lohjan Louhi 307½ (135+172½) -/II
4) Hannu Kaski Imatran Jyske 300 (132½+167½) -/III
5) Paavo Laamanen Imatran Jyske 290 (130+160)
6) Markku Juutilainen Lahden Atomi 285 (125+160)
Markku Härkönen Rovaniemen Reipas --- (147½+0) I/-
Juha Laine Turun Atleettiklubi --- (140+0) II/-
Olavi Rintanen Oravais Gnistan --- (0+0)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 332½ (142½+190) II/I
2) Paavo Piiparin Imatran Jyske 330 (150+180) I/II
3) Matti Toppari Kauhavan Visa 310 (140+170) III/-
4) Jukka Lampinen Keljon Viesti 305 (135+170) -/III
5) Jorma Syrjänen Helsingin Painonnostoklubi-82 290 (135+155)

Sarja 110 kg:
1) Ylermi Luttinen Porin Puntti-Karhut 342½ (147½+195) II/I
2) Kari Kurko Kotkan Voima-Veikot 337½ (147½+190) I/II
3) Arto Savonen Loimaan Leisku 307½ (142½+165) III/-
4) Antero Heinänen Petäjäveden Petäjäiset 297½ (130+167½) -/III
5) Pasi Porola Oulun Pyrintö 297½ (132½+165)
6) Kalevi Kiintonen Forssan Alku 290 (125+165)
Markku Leppänen Keravan Bodonos --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Tapio Kuusela Salon Viesti 330 (155+175) I/II
2) Jari Vainikka Riihimäen Kisko 320 (140+180) III/II
3) Kari Kumpulainen Äänekosken Huima 305 (135+170) -/III
4) Markku Suokas Helsingin Poliisivoimailijat 302½ (132½+170)
5) Ahti Hämäläinen Lohjan Louhi 290 (125+165)
Hannu Saarelainen Hyvinkään Voima-Veikot --- (142½+0) II/-

1984

31.3.-1.4. Imatra

Sarja 52 kg:
1) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 200 (95+105) I/I
2) Pekka Lampiluoto Keravan Bodonos 157½ (70+87½) II/II

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 235 (102½+132½) I/I
2) Tommi Rinne Turun Atleettiklubi 205 (90+115) II/II
3) Ismo Aalto Lahden Atomi 200 (90+110) III/III
4) Jorma Mattila Himangan Roima 180 (80+100)
Urpo Korpelainen Joensuun Puntti-Pojat --- (0+100)

Sarja 60 kg:
1) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 230 (102½+127½) I/I
2) Juha Hakala Tampereen Sisu 225 (100+125) II/II
3) Juha Turtiainen Joensuun Puntti-Pojat 210 (95+115) III/III
4) Jorma Väänänen Oulun Pyrintö 200 (90+110)

Sarja 67½ kg:
1) Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto 270 (115+155) II/I
2) Arto Salmi Imatran Jyske 265 (117½+147½) I/II
3) Kalevi Höök Lohjan Louhi 252½ (112½+140)
4) Reijo Kiiskilä Sievin Sisu 250 (110+140) -/III
5) Jaarli Pirkkiö Rovaniemen Reipas 250 (112½+137½) III/-
6) Jouni Kemppainen Oulun Pyrintö 245 (107½+137½)
7) Kalevi Kannasoja Tampereen Sisu 235 (105+130)
Jyrki Kononen Keravan Bodonos --- (105+0)
Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas --- (0+140)
Jari Hämäläinen Savonlinnan Jyry --- (0+0)

Sarja 75 kg:
1) Jouni Grönman Porin Puntti-Karhut 317½ (140+177½) I/I
2) Reijo Toivainen Porin Puntti-Karhut 292½ (130+162½) II/II
3) Harri Viitasalo Riihimäen Kisko 287½ (127½+160) III/-
4) Timo Kukkonen Sunilan Sisu 282½ (122½+160) -/III
5) Jouni Malava Joensuun Puntti-Pojat 275 (125+150)
Risto Pesäkivi Ruotsinpyhtään Kisailijat --- (125+0)
Voitto Savolainen Iisalmen Visa --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Aki Männistö Riihimäen Kisko 292½ (135+157½) I/III
2) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 290 (130+160) II/I
3) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 290 (130+160) III/II
4) Jarmo Jokiniemi Turun Atleettiklubi 280 (125+155)
5) Heikki Kauhanen Jyväskylän Voimaklubi 275 (125+150)
6) Juhani Pihlajaniemi Kauhajoen Karhu 272½ (120+152½)
Juhani Tossavainen Keravan Bodonos --- (122½+0)
Mauno Kenttälä Rovaniemen Reipas --- (120+0)

Sarja 90 kg:
1) Keijo Tahvanainen Keravan Bodonos 320 (140+180) I/I
2) Jari Pellinen Keravan Bodonos 305 (140+165) II/III
3) Harri Virtanen Riihimäen Kisko 297½ (125+172½) -/II
4) Matti Knuuttila Sunilan Sisu 292½ (135+157½) III/-
Veijo Tervo Hämeenlinnan Tarmo --- (0+0)
Kari Kärkkäinen Iisalmen Visa --- (0+0)
Ari Mukala Haminan Voima --- (0+0)

Sarja 100 kg:
1) Antero Heinänen Petäjäveden Petäjäiset 312½ (140+172½) II/I
2) Matti Toppari Kauhavan Visa 312½ (142½+170) I/II
3) Juha Roukala Kalajoen Junkkarit 297½ (137½+160) III/-
4) Juha Pekkarinen Karhulan Urheilijat 292½ (130+162½) -/III
5) Jouko Lammi Porin Pyrintö 290 (130+160)
Pekka Salo Riihimäen Työväen Urheilijat --- (120+0)
Ari Moilanen Rovaniemen Reipas --- (0+160)
Jukka Lampinen Keljon Viesti --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Kalevi Kiintonen Forssan Alku 295 (127½+167½) II/I
2) Pasi Porola Oulun Pyrintö 277½ (127½+150) III/II
Juha Piironen Helsingin Painonnostoklubi-82 --- (130+0) I/-
Ylermi Luttinen Porin Puntti-Karhut --- (0+0)

Sarja yli 110 kg:
1) Jari Vainikka Riihimäen Kisko 320 (145+175) I/I
2) Markku Suokas Helsingin Poliisivoimailijat 310 (140+170) II/II
3) Hannu Saarelainen Hyvinkään Voima-Veikot 300 (135+165) III/III
4) Kari Kumpulainen Äänekosken Huima 282½ (125+157½)
Ahti Hämäläinen Lohjan Louhi --- (0+0)

1985

30.-31.3. Lahti

Sarja 52 kg:
1) Pekka Lampiluoto Keravan Bodonos 162½ (70+92½) I/I
2) Kyösti Blomerus Helsingin Herakles 160 (70+90) II/II
3) Petri Kilponen Kuhmon Kiva 145 (62½+82½) III/III

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 230 (100+130) I/I
2) Tommi Rinne Turun Atleettiklubi 215 (95+120) II/II
3) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 200 (92½+107½) III/III
4) Urpo Korpelainen Joensuun Puntti-Pojat 185 (85+100)
5) Seppo Hepo-oja Rovaniemen Reipas 172½ (77½+95)

Sarja 60 kg:
1) Juha Hakala Tampereen Sisu 220 (95+125) II/II
2) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 212½ (95+117½) I/III
3) Jorma Väänänen Oulun Pyrintö 205 (95+110)
4) Marko Kiviniemi Toholammin Urheilijat 205 (90+115)
Juha Turtiainen Joensuun Puntti-Pojat --- (95+0) III/-
Ismo Aalto Lahden Atomi --- (90+0)
Uolevi Kahelin Vaasan Kiisto --- (0+137½) -/I
Pentti Kuivalainen Seinäjoen Sisu --- (0+110)
Arto Salmi Imatran Jyske --- (0+0)

Sarja 67½ kg:
1) Kalevi Höök Lohjan Louhi 270 (120+150) II/I
2) Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas 262½ (120+142½) I/III
3) Reijo Kiiskilä Sievin Sisu 260 (115+145) -/II
4) Reijo Heikkinen Kajaanin Kuohu 255 (115+140)
5) Jari Hämäläinen Savonlinnan Jyry 247½ (115+132½) III/-
6) Matti Pekkarinen Nilsiän Nujakka 240 (105+135)
7) Reijo Toivainen Porin Puntti-Karhut 232½ (102½+130)
8) Kalevi Kannasoja Tampereen Sisu 225 (100+125)

Sarja 75 kg:
1) Jouni Grönman Porin Puntti-Karhut 315 (140+175) I/I
2) Jaarli Pirkkiö Rovaniemen Reipas 282½ (127½+155) II/II
3) Timo Kukkonen Sunilan Sisu 270 (120+150) III/-
4) Jorma Husar Riihimäen Kisko 267½ (115+152½) -/III
5) Harri Viitasalo Riihimäen Kisko 260 (115+145)
6) Antti Hyväri Rovaniemen Reipas 260 (115+145)
7) Jorma Kasanen Keravan Bodonos 257½ (112½+145)
8) Lasse Törmikoski Oulun Pyrintö 252½ (112½+140)
Risto Pesäkivi Ruotsinpyhtään Kisailijat --- (120+0)

Sarja 82½ kg:
1) Seppo Keinänen Helsingin Herakles 305 (135+170) II/I
2) Jari Hirvonen Lohjan Louhi 305 (137½+167½) I/III
3) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 300 (132½+167½) III/II
4) Heikki Kauhanen Jyväskylän Voimaklubi 287½ (130+157½)
5) Rauno Tapio Rovaniemen Reipas 285 (125+160)
6) Hannu Neijonen Petäjäveden Petäjäiset 280 (125+155)
7) Vesa Männistö Riihimäen Kisko 280 (122½+157½)
8) Juhani Pihlajaniemi Kauhajoen Karhu 280 (125+155)
9) Aki Männistö Riihimäen Kisko 275 (125+150)
Jarmo Jokiniemi Turun Atleettiklubi --- (120+0)

Sarja 90 kg:
1) Keijo Tahvanainen Keravan Bodonos 317½ (140+177½) I/I
2) Jukka Lehtikangas Porin Pyrintö 305 (140+165) II/II
3) Ari Mukala Haminan Voimailijat 290 (130+160) III/III
4) Mauno Kenttälä Rovaniemen Reipas 282½ (127½+155)
5) Matti Knuuttila Sunilan Sisu 282½ (127½+155)

Sarja 100 kg:
1) Pekka Niemi Tampereen Pyrintö 320 (137½+182½) II/I
2) Antero Heinänen Petäjäveden Petäjäiset 315 (135+180) III/II
3) Arto Savonen Porin Pyrintö 312½ (142½+170) I/-
4) Juha Roukala Kalajoen Junkkarit 290 (130+160)
5) Ismo Lammi Porin Pyrintö 285 (130+155)
Markku Härkönen Rovaniemen Reipas --- (0+175) -/III
Reima Kesseli Tampereen Pyrintö --- (0+162½)
Pentti Färdig Porin Pyrintö --- (0+0)
Matti Toppari Kauhavan Visa --- (0+0)

Sarja 110 kg:
1) Tapio Kuusela Loimaan Voima 335 (150+185) I/I
2) Ari Moilanen Rovaniemen Reipas 330 (147½+182½) II/II
3) Jari Salonen Savonlinnan Jyry 295 (135+160) III/III
4) Pasi Porola Oulun Pyrintö 292½ (132½+160)

Sarja yli 110 kg:
1) Markku Suokas Helsingin Poliisivoimailijat 320 (145+175) I/I
2) Jari Vainikka Riihimäen Kisko 300 (135+165) II/III
3) Kari Kumpulainen Äänekosken Huima 295 (125+170) III/II

1986

22..-23.3. Oulu

Sarja 52 kg:
1) Kyösti Blomerus Helsingin Herakles 176 (81+95) I/I
2) Samuli Pirkkiö Rovaniemen Reipas 163 (71+92) III/II
3) Juho Lassila Mietaan Nuorisoseuran Urheilijat 163 (75+88) II/III
4) Pekka Lampiluoto Keravan Bodonos 155 (70+85)

Sarja 56 kg:
1) Arvo Ojalehto Kauhajoen Karhu 244 (109+135) I/I
2) Petri Kilponen Kuhmon Kiva 199 (91+108) III/II
3) Petri Kantola Turun Atleettiklubi 198 (92+106) II/-
4) Seppo Hepo-oja Rovaniemen Reipas 192 (85+107) -/III
5) Seppo Lahtinen Aavasaksan Urheilijat 180 (85+95)
6) Urpo Korpelainen Joensuun Puntti-Pojat 178 (83+95)

Sarja 60 kg:
1) Arto Salmi Imatran Jyske 225 (100+125) I/I
2) Raimo Makkara Uudenkylän Isku 218 (98+121) II/III
3) Rauno Pentikäinen Imatran Jyske 216 (95+121) -/II
4) Kyösti Pekkarinen Nilsiän Nujakka 212 (95+117) III/-
5) Raimo Mäkelä Rovaniemen Reipas 207 (92+115)
6) Matti Eskelinen Pyhäselän Urheilijat 206 (91+115)
7) Jorma Väänänen Oulun Pyrintö 190 (85+105)

Sarja 67½ kg:
1) Jouni Grönman Porin Puntti-Karhut 313 (143+170) I/I
2) Rauno Tolppi Rovaniemen Reipas 271 (121+150) II/II
3) Reijo Kiiskilä Sievin Sisu 265 (120+145) III/III
4) Reijo Heikkinen Kajaanin Kuohu 262 (118+144)
5) Matti Pekkarinen Nilsiän Nujakka 242 (105+137)
Ilkka Piittisjärvi Rovaniemen Reipas --- (0+120)

Sarja 75 kg:
1) Jaarli Pirkkiö Rovaniemen Reipas 299 (130+169) I/I
2) Jouni Kemppainen Oulun Pyrintö 271 (121+150) II/II
3) Harri Viitasalo Riihimäen Kisko 265 (120+145) III/-
4) Juha Koivunen Porin Puntti-Karhut 264 (117+147) -/III
5) Voitto Savolainen Iisalmen Visa 260 (118+142)
6) Jari Juntunen Suomussalmen Vastus 255 (115+140)
Jorma Husar Riihimäen Kisko --- (0+0)

Sarja 82½ kg:
1) Jarmo Nieminen Riihimäen Kisko 290 (130+160) I/II
2) Tapio Aho Helsingin Poliisivoimailijat 282 (127+155) III/-
3) Juhani Pihlajaniemi Kauhajoen Karhu 278 (123+155)
4) Matti Knuuttila Sunilan Sisu 277 (127+150)
Jari Hirvonen Lohjan Louhi --- (0+160) -/I
Vesa Männistö Riihimäen Kisko --- (0+156) -/III
Juhani Tossavainen Keravan Bodonos --- (0+150)

Sarja 90 kg:
1) Keijo Tahvanainen Keravan Bodonos 335 (147+188) I/I
2) Markku Härkönen Rovaniemen Reipas 315 (140+175) II/II
3) Jukka Lehtikangas Porin Pyrintö 300 (137+163) III/III
4) Sauli Nurmi Porin Pyrintö 285 (130+155)

Sarja 100 kg:
1) Jari Pellinen Keravan Bodonos 305 (140+165) I/-
2) Reima Kesseli Tampereen Pyrintö 295 (130+165) III/-
3) Pentti Färdig Porin Puntti-Karhut 285 (130+155) II/-
Pekka Niemi Tampereen Pyrintö --- (0+181) -/I
Juha Roukala Kalajoen Junkkarit --- (0+172) -/II
Jouko Lammi Porin Pyrintö --- (0+166) -/III

Sarja 110 kg:
1) Arto Savonen Porin Pyrintö 342 (155+187) I/I
2) Matti Toppari Kauhavan Visa 293 (133+160) II/II
Jari Salonen Savonlinnan Jyry --- (0+160) -/III

Sarja yli 110 kg:
1) Tapio Kuusela Loimaan Voima 335 (152+183) I/I
 
Liittynyt
18.1.2009
Viestejä
1 092
1973 1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 390 (180+210) I/I, tämä taitaa olla suurin yhteistulos mitä on SM kilpailuissa nähty? Vuosina 1973-1976 näyttäis olevan sarjoissa 90-,+110 kiloa todella hyvä taso, paljon yhteistuloksia 350 tasolla.
 
Liittynyt
18.2.2012
Viestejä
139
1973 1) Kalevi Lahdenranta Porin Herkules 390 (180+210) I/I, tämä taitaa olla suurin yhteistulos mitä on SM kilpailuissa nähty? Vuosina 1973-1976 näyttäis olevan sarjoissa 90-,+110 kiloa todella hyvä taso, paljon yhteistuloksia 350 tasolla.
Kyllä on. Lahdenranta teki tuossa vuoden 1973 SM-kisoissa tempauksen ME:n 181 kiloa ja työnsi tosiaan 210, eli nykyisillä lastaussäännöillä yt olisi ollut 391. Tuo on kautta aikojen toiseksi kovin suomalaisnostajan tekemä yt-tulos, Taito Haara voimaili vuoden 1979 poliisien SM-kisoissa yli 110-kiloisiin 392½ (175+217½) kilon yt:n, mikä jäi sitten tuon sarjan ikuiseksi SE:ksi. Lahdenrantahan teki eri kisoissa 185/215(½), mutta ei saanut 400 kilon rajaa samassa kisassa rikki.

1970-luvulla ysikympistä ylöspäin tulostaso oli SM-kisoissa varsin hyvä (olihan se sitä myös alemmissa painoluokissa) ja samoissa kiloissa oli sarja kuin sarja monta ukkoa.
 
Liittynyt
30.4.2012
Viestejä
133
PARKANOON VEIKKAUSENI:

48:
1.laura niemelä
2.kirsi-marja mukkala
3.siri sytelä

53:
1.sini kukkonen
2.?
3.?

58:
1.jenni puputti
2.päivi aho
3.pauliina utoslahti

63:
1.anna everi 86+110 ?
2.heidi harju
3.sanna savolainen

69:
1.anni vuohijoki 77+105
2.?
3.?

75:
1.meri ilmarinen 97+115
2.tiia lönnholtz
3.?

+75:
1.susanna samuelsson
2.mirka viitamäki
3.heidi horelli

Sitten miehiin jossa tasaisia sarjoja ja varmasti kovia kilpailuita mitaleista. hienot sm-kisat tulossa varmasti!

56:
1.joonas kankaanpää 73+88
2.tommi rinne
3.samuel kaikkonen

62:
1.toni lintula 100+120
2.samuli pirkkiö 88+107
3.arto lähdekorpi 85+105

69:
1.simo nurmi 105+142
2.matias mukkala 113+133
3.juho seipäjärvi 105+137
4.pasi hirttiö 115+130 (tempauksen kultaa)

77:
1.mikko kuusisto 122+152
2.jere johansson 117+147
3.jesse nykänen 115+140

85:
1.milko tokola 143+175
2.iiro hartikainen 132+158
3.toni grönman 125+145

94:
1. eero retulainen 140+177 (tempaa 145 ja työntää 183 mutta tuomarit hylkäävät punnerruksen takia) :D
2.kimmo lehtikangas 133+160
3.rikhard pirkkiö 130+153

105:
1.miika antti-roiko 152+195
2.juho vesterinen 135+160
3.eero halunen 125+155

+105:
1.eero oja 151+200
2.teemu roininen 150+195
3.antti niiranen 120+175

Näinhän se kutakuinkin menee ;)
 
Liittynyt
21.10.2009
Viestejä
1 104
flyweight division:
1.Arto Lähdekorpi 80-95
2.joonas kankaanpää
3.tommi rinne


62:
1.toni lintula 102+123
2.Jykä Welling 90+113
3.samuli pirkkiö 92+110

69:
1.Mikko Kuusisto 116+145
2.Simo Nurmi 108+146
3.Matias Mukkala 113+134


77:
1.jere johansson 120+155
2.jesse nykänen 118+140
3.Juhana Leppiaho 116+136

85:
1.Milko Tokola 148+182 (vetää SE:n rinnalle)
2.iiro Hartikainen 135+160
3.toni grönman 120+145

94:

1. Eero Retulainen 144+183
2.Kimmo Lehtikangas 133+160
3.Rike Pirkkiö 134+158

105:
1.Juho Vesterinen 132+165
2.Eero Halunen 128+162
3.Ville Iisakkila 128+160

Kalajoen kenokaula on sekaisin Arrowin uusimmista juonenkäänteistä ja vetää kolme tempausta takaseinästä sisään ;)
+105:
1.Teemu Roininen 154+205
2. Ebro Oja 152+200
3.Antti Niiranen 135+180

Tulkaahan ihmeiset sankoin joukoin kattoon kisoja niin on parempi mahdollisuus meillä nostelijoilla saada itestämme jotain irti sielä lavalla. Jos katsomossa on massiiviset 20 ihmistä istumassa kun kirkon penkillä niin sitten sekä katsojat että nostajat haukottelee vuorotellen! :)
 
Liittynyt
11.2.2014
Viestejä
6
PARKANOON VEIKKAUSENI:

48:
1.laura niemelä 55kg+65kg=120kg
2.siri Sytelä 48kg+59kg=107kg
3.kirsi-marja mukkala 43kg+54kg=97kg
4.johanna tammela 43kg+51kg=94kg
5. Jenna koski 40kg+45kg
(Laura vie kokemuksella ja voimalla ylivoimaisen mestaruuden jo avaus nostoilla, mihin tulee myös jäämään. Hopeasta ja pronssista käydään armoton kamppailu joka päättyy Sytelä,mukkala,tammela.

53:
1.sini kukkonen 68kg+83kg=151kg
2.hanna multanen 55kg+65kg=120kg
3.tea suojanen 52kg+66kg=118kg
(Sini ottaa omansa vuosi vuoden perään ja tekee rutiini tuloksen niinkuin aina!)

58:
1.jenni puputti 73kg+91kg=164kg
2.päivi aho 70kg+90kg=160kg
3.pauliina utoslahti 67kg+86kg=153kg
(Jenni tekee tarvittavan mestaruuteen. Päivi nöyryyttää vielä voimalla hyvin kehittynyttä pauliinaa, ainakin vielä tänävuonna)

63:
1.anna everi 87kg+109kg=196kg
2.heidi harju 82kg+95kg=177kg
3.sanna savolainen 70kg+91kg=161kg
4.essi koskinen 71kg+86kg=157kg
(Anna on ylivoimainen,ylivoimainen! Heidi tekee comebackin eikä anna hopean lipsua muille! Crossfit puolelta tulleet Oulun naiset käyvät kovan taistelun pronssisesta mitalista jonka voittaa vielä tänävuonna Sanna savolainen ollessaan kovempi työntäjä! Essi saa kumminkin kotiin viemiseksi tempauksen pronssin!)

69:
1.anni vuohijoki 81kg+110kg=181kg
2.johanna ylinen 70kg+90kg=160kg
3.minna nauha 69kg+81kg=150kg
(Anni kohauttavat yleisöä vetämällä 83kg romut tempauksessa niskaan ,mutta sisuuntuneena runttaa työnnössä hirmuiset kilot 110kg kuin tyhjää! Voi jopa lastauttaa viimeiseen työntöön uudet SE lukemat 117kg.)

75:
1.meri ilmarinen 97kg+116kg=213kg
2.tiia lönnholtz 64kg+83kg=147kg
3.elle myllykoski 63kg+83kg=146kg
(Ilmarinen on kovassa kunnossa mutta jättää EM lavalle 100kg tempauksen, tekee kovan tuloksen siitä huolimatta 97kg+116kg, Tiia ja elle taistelevat hopeasta!)

+75:
1.susanna samuelsson 72kg+93kg= 165kg
2.mirka viitamäki 71kg+93kg=164kg
3.heidi horelli 58kg+95kg=153kg
(Suski jälleen kerran ykkönen! Crossfit puolelta tullut voimanpesä Heidi horelli paukauttaa työnnössä kultaisen mitalin Poriin!!!)

Sitten miehiin jossa tasaisia sarjoja ja varmasti kovia kilpailuita mitaleista. hienot sm-kisat tulossa varmasti!

56:
1.joonas kankaanpää 72kg+90kg=162kg
2.tommi rinne 70kg+90kg=160kg
3.timo toivonen 65kg+75kg=140kg
(Joonas lyö jauhot suuhun kaikille! Arto lähdekorpi saattaa tulla kammotteluihin mukaan, jos näin on niin kultaa parkanoon!)

62:
1.toni lintula 100kg+127kg
2.samuli pirkkiö 91kg+110kg=201kg
3.arto lähdekorpi 88kg+107kg=195kg
( Toni on omaa luokkaansa, kultaisen mitalin jälkeen käydään kova kammoittelu sampan ja arton välillä joka kuitenkin tulee olemaan murskavoitto Rovaniemen reippaan Samuli pirkkiölle!!!!)

69:
1.simo nurmi 110kg+145kg=265kg
2.matias mukkala 115kg+135kg=250kg
3.juho seipäjärvi 108kg+137kg=245kg
4.pasi hirttiö 117kg+127kg=244kg(kultaa tempauksessa)
(Simo on kovassa työntö kunnossa ja vie mestaruuden! Matias parantelemaan jälleen ennätyksiään ja murskaa Juhon ja pasin hopea haaveet!)

77:
1.mikko kuusisto 122kg+153kg=275kg
2.jere johansson 117kg+152kg=269kg
3.jesse nykänen 118kg+141kg=259kg
(Mikko on varmaakin varmempi mestari! Jere joutuu nöyrtymään tempauksessa Lahden sankarille Jesse nykäselle, mutta vahvempana työntäjänä tuo Tampereelle hopeaa!)

85:
1.milko tokola 142kg+172kg=314kg
2.iiro hartikainen 132kg+160kg=292kg
3.toni grönman 125kg+145kg=270kg
(Mitä tästäkin sanoisi, yllätyksiä voi tulla!)

94:
1. eero retulainen 145kg+183kg=328kg
2.kimmo Lehtikangas 140kg+160kg=300kg
3.rikhard pirkkiö 135kg+157kg=292kg
(Lohjan jääkarhu karjahtee muilta ripulit housuun ja tekee valtavan tuloksen!)

105:
1.miika antti-roiko 160kg+205kg=365kg
2.juho vesterinen 140kg=165kg=305kg
3.eero halunen 125+160kg=285kg
4.petri lindfors 125kg+160kg=285kg
(Miika ottaa omansa! Reippaan vesterinen karjahtelee hopean arvoisesti ja pronssista käydään kova kisa! Kumpi vaan voi voittaa!)

+105:
1. Teemu roininen 152kg+205kg=357kg
2. Eero oja 155kg+200kg=355kg
3.antti niiranen 130kg+180kg=310kg
(SuPerin möhkäleestä käyvät kovan kisan jonka vie vahvempana Teemu! Eero työntää kuitenkin 200kg!.. Niiranen on Niiranen joten mitä vaan voi tapahtua)

Kova tasoiset karkelot tulossa! Kaikki paikalle ihmettelemään ku rauta saa kyytiä!!!!
 
Liittynyt
29.11.2012
Viestejä
4
Tulos veikkauksia naisten kisaan :)

48kg:
1. Laura Niemelä 55+68=123kg
2. Tea Suojanen 54+65= 119kg
3. Siri Sytelä 50+60=110kg

53kg:
1. Sini Kukkonen 67+85=152kg
2. Hanna Multanen 54+62=116kg
3. Iida Peltola 50+63=113kg

58kg:
1. Päivi Aho 70+94=164kg
2. Jenni Puputti 73+91=164kg
3. Pauliina Utoslahti 68+86=154kg

63kg:
1. Anna Everi 87+109=196kg
2. Heidi Harju 88+106=194kg
3. Sanna savolainen 70+91=161kg

69kg:
1. Anni Vuohijoki 81+106=187kg
2. Johanna Ylinen 72+92=164kg
3. Minna Nauha 68+83=151kg

75kg:
1. Meri Ilmarinen 98+116=214kg
2. Elle Myllykoski 63+83=146kg
3. Tiia Lönnholtz 62+82=144kg

+75:
1. Mirka Viitamäki 71+95=166kg
2. Susanna Samuelsson 72+93= 165kg
3. Heidi Horelli 60+94=154kg

Tiukkoja taisteluja SM mitaleista tullaan näkemään Parkanon Urheilutalon lavalla!
 
Liittynyt
18.2.2012
Viestejä
139
TULOKSET

Naiset


Sarja 48 kg
1. Laura Niemelä LoLif (-83/47,64) 118 kg (55+63) 194,715 p.
2. Tea Suojanen TP (-82/47,98) 110 kg (49+61) 180,381 p.
3. Siri Sytelä AU (-00/47,54) 106 kg (48+58) 175,239 p.
4. Kirsi-Marja Mukkala RoRe (-99/39,69) 95 kg (40+55) 186,613 p.
5. Jenna Koski RK (-99/47,11) 87 kg (39+48) 144,994 p.
6. Johanna Tammela TP (-96/47,56) 85 kg (37+48) 140,470 p.
Tempaus: 1. Laura Niemelä 2. Tea Suojanen 3. Siri Sytelä
Työntö: 1. Laura Niemelä 2. Tea Suojanen 3. Siri Sytelä

Sarja 53 kg
1. Päivi Aho TP (-78/52,71) 150 kg (66+84) 227,265 p. kaikki tulokset N35SE
2. Sini Kukkonen PaPu (-86/51,83) 149 kg (65+84) 228,855 p.
3. Taru Itäpelto Herakles (-77/52,51) 125 kg (56+69) 189,969 p.
4. Iida Peltola AU (-96/50,49) 107 kg (48+59) 167,949 p.
5. Hanna Multanen JoPuPo (-81/52,21) 111 kg (53+58) 169,477 p.
Tempaus: 1. Päivi Aho 2. Sini Kukkonen 3. Taru Itäpelto
Työntö: 1. Sini Kukkonen 2. Päivi Aho 3. Taru Itäpelto

Sarja 58 kg
1. Jenni Puputti TP (-86/57,16) 169 kg (79+90) 240,499 p.
2. Pauliina Utoslahti TP (-89/55,61) 151 kg (68+83) 219,374 p.
3. Essi Koskinen CFO (-89/57,45) 146 kg (62+84) 206,992 p.
4. Saara Leskinen KelVi (-93/57,29) 145 kg (64+81) 205,999 p.
5. Suvi Talasterä PuKa (-99/56,73) 135 kg (62+73) 193,198 p.
6. Saija Määttä OAK (-83/56,14) 128 kg (58+70) 184,625 p.
7. Iida Kalmari AU (-94/57,94) 128 kg (55+73) 180,345 p.
8. Pirita Suoraniemi OAK (-95/57,72) 118 kg (49+69) 166,719 p.
9. Amanda Tuomola TAK (-95/57,03) 114 kg (50+64) 162,505 p.
10. Fanni Niemelä KaJu (-97/56,97) 113 kg (49+64) 161,205 p.
11. Roosa Mattila KPK (-96/57,44) 108 kg (48+60) 153,137 p.
12. Aura Korhonen PuKa (-98/54,72) 100 kg (42+58) 147,095 p.
Tempaus: 1. Jenni Puputti 2. Pauliina Utoslahti 3. Saara Leskinen 4. Suvi Talasterä 5. Essi Koskinen 6. Saija Määttä 7. Iida Kalmari 8. Amanda Tuomola 9. Fanni Niemelä 10. Pirita Suoraniemi 11. Roosa Mattila 12. Aura Korhonen
Työntö: 1. Jenni Puputti 2. Essi Koskinen 3. Pauliina Utoslahti 4. Saara Leskinen 5. Suvi Talasterä 6. Iida Kalmari 7. Saija Määttä 8. Pirita Suoraniemi 9. Fanni Niemelä 10. Amanda Tuomola 11. Roosa Mattila 12. Aura Korhonen

Sarja 63 kg
1. Anna Everi PuKa (-87/62,58) 187 kg (87+100) 249,621 p.
2. Sanna Savolainen OP (-80/61,80) 155 kg (70+85) 208,667 p.
3. Eija Mustasaari RK (-78/60,65) 140 kg (61+79) 190,925 p.
4. Tiina Hirttiö PuKa (-83/62,15) 113 kg (50+63) 151,543 p.
5. Emilia Mäkelä PuKa (-85/62,27) 111 kg (48+63) 148,667 p.
6. Piia Koski KPK (-96/61,78) 102 kg (45+57) 137,346 p.
Tempaus: 1. Anna Everi 2. Sanna Savolainen 3. Eija Mustasaari 4. Tiina Hirttiö 5. Emilia Mäkelä 6. Piia Koski
Työntö: 1. Anna Everi 2. Sanna Savolainen 3. Eija Mustasaari 4. Tiina Hirttiö 5. Emilia Mäkelä 6. Piia Koski

Sarja 69 kg
1. Anni Vuohijoki TP (-88/67,19) 179 kg (78+101) 228,263 p.
2. Minna Nauha KaJu (-91/65,21) 157 kg (72+85) 204,000 p.
3. Johanna Ylinen Atomi (-84/68,25) 145 kg (65+80) 183,150 p.
4. Anniina Mäkelä AU (-93/64,82) 122 kg (52+70) 159,133 p.
5. Pirjo Palosaari RK (-70/66,81) 120 kg (51+69) 153,563 p.
6. Noora Männistö RiKi (-87/67,25) 113 kg (48+65) 144,020 p.
7. Alina Saarikoski PuKa (-97/66,55) 112 kg (50+62) 143,673 p.
Tempaus: 1. Anni Vuohijoki 2. Minna Nauha 3. Johanna Ylinen 4. Anniina Mäkelä 5. Pirjo Palosaari 6. Alina Saarikoski 7. Noora Männistö 8. Salla Vaittinen
Työntö: 1. Anni Vuohijoki 2. Minna Nauha 3. Johanna Ylinen 4. Anniina Mäkelä 5. Pirjo Salosaari 6. Noora Männistö 7. Salla Vaittinen 8. Alina Saarikoski

Sarja 75 kg
1. Meri Ilmarinen LoLif (-91/73,71) 208 kg (97 N23SE+111) 251,384 p.
2. Elle Myllykoski TP (-88/72,35) 148 kg (63+85) 180,713 p.
3. Mari Paananen ÄänHu (-76/73,92) 138 kg (60+78) 166,526 p.
4. Tiia Lönnholz OAK (-95/71,24) 137 kg (60+77) 168,747 p.
5. Marjaana Vähäsantanen KaVo (-76/69,46) 130 kg (63+67) 162,491 p.
6. Heli Kortesmäki KPK (-89/73,41) 119 kg (51+68) 144,141 p.
7. Terhi Vierelä TAK (-72/70,53) 117 kg (53+64) 144,943 p.
8. Annina Nisander PuKa (-98/72,64) 117 kg (52+65) 142,543 p.
9. Marianne Siurua PuKa (-90/72,84) 117 kg (47+70) 142,327 p.
Tempaus: 1. Meri Ilmarinen 2. Marjaana Vähäsantanen 3. Elle Myllykoski 4. Tiia Lönnholtz 5. Mari Paananen 6. Terhi Vierelä 7. Annina Nisander 8. Heli Kortesmäki 9. Marianne Siurua
Työntö: 1. Meri Ilmarinen 2. Elle Myllykoski 3. Mari Paananen 4. Tiia Loönnholz 5. Marianne Siurua 6. Heli Kortesmäki 7. Marjaana Vähäsantanen 8. Annina Nisander 9. Terhi Virelä

Sarja +75 kg
1. Mirka Viitamäki TöVe (-87/118,87) 164 kg (67+97) 167,104 p.
2. Heidi Horelli PuKa (-85/77,93) 145 kg (60+85) 170,227 p.
3. Essi Viitikko Herakles (-82/79,94) 131 kg (61+70) 151,884 p.
4. Rebekka Roukala RK (-96/88,37) 115 kg (51+64) 127,565 p.
Tempaus: 1. Mirka Viitamäki 2. Essi Viitikko 3. Heidi Horelli 4. Rebekka Roukala
Työntö: 1. Mirka Viitamäki 2. Heidi Horelli 3. Essi Viitikko 4. Rebekka Roukala



Miehet


Sarja 56 kg
1. Arto Lähdekorpi PaPu (-82/55,96) 178 KG (82+96) 277,970 P.
2. Tommi Rinne TAK (-66/55,46) 166 kg (75+91) 261,069 p. kaikki tulokset M45SE
3. Joonas Kankaanpää PuKa (-97/51,84) 161 kg (75+86) 267,503 p.
4. Timo Toivonen KuKi (-63/55,76) 130 kg (60+70) 203,584 p.
Tempaus: 1. Arto Lähdekorpi 2. Joonas Kankaanpää 3. Tommi Rinne 4. Timo Toivonen
Työntö: 1. Arto Lähdekorpi 2. Tommi Rinne 3. Joonas Kankaanpää 4. Timo Toivonen

Sarja 62 kg
1. Toni Lintula RoRe (-89/61,96) 217 kg (95+122) 313,979 p.
2. Jyrki Welling TP (-74/61,84) 199 kg (87+112 M40SE) 288,334 p.
3. Samuli Pirkkiö RoRe (-71/61,18) 196 kg (90+106) 286,187 p.
4. Heikki Niemi KaJu (-80/61,35) 173 kg (80+93) 252,098 p.
5. Harri Helin NuVo (-64/61,85) 165 kg (74+91 M50SE) 239,043 p.
6. Samuel Kaikkonen PaPu (-98/60,28) 157 kg (70+87) 231,728 p.
Tempaus: 1. Toni Lintula 2. Samuli Pirkkiö 3. Jyrki Welling 4. Heikki Niemi 5. Harri Helin 6. Samuel Kaikkonen
Työntö: 1. Toni Lintula 2. Jyrki Welling 3. Samuli Pirkkiö 4. Heikki Niemi 5. Harri Helin 6. Samuel Kaikkonen

Sarja 69 kg
1. Mikko Kuusisto PaPu (-82/68,95) 249 kg (112+137) 335,125 p.
2. Juho Seipäjärvi OAK (-91/68,57) 242 kg (105+137) 326,862 p.
3. Pasi Hirttiö PuKa (-77/68,87) 238 kg (112+126) 320,559 p.
4. Aatu Koponen TP (-91/68,61) 232 kg (100+232) 313,237 p.
5. Joonas Koivuniemi TP (-87/68,21) 229 kg (103+126) 310,356 p.
6. Sami Torvi RK (-87/68,21) 220 kg (100+120) 298,159 p.
7. Eero Brännare Tarmo (-82/68,51) 212 kg (97+115) 286,503 p.
8. Lassi Taskinen TP (-88/67,90) 207 kg (90+117) 281,371 p.
9. Jaakko Lähteenmäki MeVo (-96/68,75) 207 kg (95+207) 279,117 p.
10. Akseli Lintulaakso TP (-92/68,89) 201 kg (91+110) 270,674 p.
11. Jasper Kosonen PuKa (-98/66,08) 183 kg (80+103) 253,251 p.
Jere Vento LPN (-89/68,78) – (-+-)
Toni Lappalainen OP (-73/68,42) – (-+132)
Juhana Leppiaho OAK (-82/68,28) – (-+135)
Matias Mukkala RoRe (-92/68,79) – (110+-)
Tempaus: 1. Pasi Hirttiö 2. Mikko Kuusisto 3. Matias Mukkala 4. Juho Seipäjärvi 5. Joonas Koivuniemi 6. Sami Torvi 7. Aatu Koponen 8. Eero Brännare 9. Jaakko Lähteenmäki 10. Akseli Lintulaakso 11. Lassi Taskinen 12. Jasper Kosonen
Työntö: Juho Seipäjärvi 2. Mikko Kuusisto 3. Juhana Leppiaho 4. Toni Lappalainen 5. Aatu Koponen 6. Joonas Koivuniemi 7. Pasi Hirttiö 8. Sami Torvi 9. Lassi Taskinen 10. Eero Brännare 11. Jaakko Lähteenmäki 12. Akseli Lintulaakso 13. Jasper Kosonen

Sarja 77 kg
1. Jere Johansson TP (-87/76,94) 260 kg (116+144) 327,563 p.
2. Antti Hyry (-87/75,62) 256 kg (113+143) 325,724 p.
3. Jesse Nykänen Atomi (-96/74,72) 255 kg (115+140) 326,715 p.
4. Miika Tokola RoRe (-90/76,54) 246 kg (105+141) 310.841 p.
5. Jermu Mäki (-84/76,12) 229 kg (103+126) 290,270 p.
6. Jarkko Nieminen Herakles (-76/76,47) 228 kg (105+123) 288,247 p.
7. Mikael Päiväniemi TP (-95/76,94) 226 kg (98+128) 284,728 p.
8. Harri Norberg OAK (-71/71,05) 200 kg (90+110) 264,138 p.
Kristian Laapotti TP (-92/76,11) – (-+120)
Suthat Duangprom LoVe (-93/75,10) – (-+-)
Tempaus: Jere Johansson 2. Jesse Nykänen 3. Antti Hyry 4. Jarkko Nieminen 5. Miika Tokola 6. Jermu Mäki 7. Mikael Päiväniemi 8. Harri Norberg
Työntö: 1. Jere Johansson 2. Antti Hyry 3. Miika Tokola 4. Jesse Nykänen 5. Mikael Päiväniemi 6. Jermu Mäki 7. Jarkko Nieminen 8. Kristian Laapotti 9. Harri Norberg

Sarja 85 kg
1. Milko Tokola RoRe (-92/84,17) 320 kg (145+175) 384,289 p.
2. Iiro Hartikainen JoPuPo (-78/84,98) 288 kg (131+157) 344,210 p.
3. Toni Grönman PuKa (-82/84,23) 260 kg (120+140) 312,123 p.
4. Joona Suojanen TP (-83/84,29) 247 kg (106+141) 296,411 p.
5. Kimmo Keisala LoVe (-80/82,56) 243 kg (106+137) 294,704 p.
6. Jussi Savolainen KonnU (-84/83,91) 243 kg (113+130) 292,275 p.
7. Ilkka Kallioniemi AU (-95/84,63) 241 kg (116+125) 288,629 p.
8. Peter Sundberg NuVo (-92/84,74) 236 kg (106+130) 282,458 p.
Ville Levomäki PuKa (-81/84,82) – (-+143)
Tempaus: 1. Milko Tokola 2. Iiro Hartikainen 3. Toni Grönman 4. Ilkka Kallioniemi 5. Jussi Savolainen 6. Kimmo Keisala 7. Joona Suojanen 8. Peter Sundberg
Työntö: 1. Milko Tokola 2. Iiro Hartikainen 3. Ville Levomäki 4. Joona Suojanen 5. Toni Grönman 6. Kimmo Keisala 7. Jussi Savolainen 8. Peter Sundberg 9. Ilkka Kallioniemi

Sarja 94 kg
1. Eero Retulainen LoLif (-92/93,70) 328 kg (145+183) 374,707 p.
2. Rikhard Pirkkiö RoRe (-94/92,35) 291 kg (134+157) 334,537 p.
3. Kimmo Lehtikangas PuKa (-92/93,46) 285 kg (131+154) 325,942 p.
4. Tuomas Mäkitalo TP (-87/93,23) 281 kg (120+161) 321,710 p.
5. Jani Heikkinen KaJu (-94/92,91) 260 kg (115+145) 298,111 p.
6. Heikki Haanpää OP (-80/92,17) 255 kg (120+135) 293,403 p.
7. Juhani Lajunen ParU (-88/93,35) 255 kg (115+140) 291,781 p
8. Kimmo Korvenoja PorPa (-84/92,19) 253 kg (112+141) 291,074 p.
9. Jani Lindberg Atomi (-95/92,26) 251 kg (116+135) 288,676 p.
Hannes Keskitalo OAK (-96/91,18) – (90+-)
Tempaus: 1. Eero Retulainen 2. Rikhard Pirkkiö 3. Kimmo Lehtikangas 4. Heikki Haanpää 5. Tuomas Mäkitalo 6. Jani Lindberg 7. Jani Heikkinen 8. Juhani Lajunen 9. Kimmo Korvenoja 10. Hannes Keskitalo
Työntö: 1. Eero Retulainen 2. Tuomas Mäkitalo 3. Rikhard Pirkkiö 4. Kimmo Lehtikangas 5.Jani Heikkinen 6. Kimmo Korvenoja 7. Juhani Lajunen 8. Heikki Haanpää 9. Jani Lindberg

Sarja 105 kg
1. Miika Antti-Roiko KaJu (-88/99,63) 357 kg (157+200) 397,766 p.
2. Juho Vesterinen RoRe (-88/103,15) 296 kg (130+166) 325,542 p.
3. Petri Lindfors KPK (-93/103,90) 276 kg (120+156) 302,756 p.
Ville Iisakkila TP (-89/104,20) – (127+-)
Eero Halunen PyhPa (-86/102,79) – (125+-)
Jari Hirvonen LoLif (-63/104,24) – (120+-)
Markku Roukala RK (-70/102,70) – (-+-)
Tempaus: 1. Miika Antti-Roiko 2. Juho Vesterinen 3. Ville Iisakkila 4. Eero Halunen 5. Petri Lindfors 6. Jari Hirvonen
Työntö: 1. Miika Antti-Roiko 2. Juho Vesterinen 3. Petri Lindfors

Sarja +105 kg
1. Eero Oja OAK (-91/122,77) 338 kg (150+188) 352,675 p.
2. Antti Niiranen Bodonos (-79/114,75) 280 kg (125+280) 297,444 p.
3. Juuso Tuulinen PuKa (-95/117,83) 256 kg (114+142) 269,942 p.
Teemu Roininen LeKi (-86/130,27) – (-+-)
Tempaus: 1. Eero Oja 2. Antti Niiranen 3. Juuso Tuulinen
Työntö: 1. Eero Oja 2. Antti Niiranen 3. Juuso Tuulinen

Seurajoukkuekilpailun pisteet:
Tampereen Pyrintö 192
Puntti-Karhut 131
Rovaniemen Reipas 102
Lohja Lifting 64
Parkanon Puntti 58
Kalajoen Junkkarit 49
Ounasvaaran Atleettiklubi 47
Raution Kisailijat 35
Alavuden Urheilijat 33
Helsingin Herakles 29
Lahden Atomi 25
Joensuun Punttipojat 22
Töysän Veto 21
Oulun Pyrintö 19
Keravan Bodonos 15
Kurikan Punttiklubi 15
Turun Atleettiklubi 15
CFO Barbell Club 11
Keljon Viesti 10
Äänekosken Huima 10
Kuusankosken Kisa 9
Kankaanpään Voimailijat 7
Nummelan Voimailijat 6
Lohtajan Veikot 4
Konneveden Urheilijat 3
Pyhäjoen Pauhu 3
Riihimäen Kisko 2
Porlammin Pamaus 1
 
Liittynyt
11.12.2005
Viestejä
7 139
Harmittava homma Roinisen puolesta, kun viime kuukaudet menivät kuitenkin tosi hyvin. Kiinnostaisi kuulla, että mikä meni pieleen.
 
Liittynyt
21.9.2010
Viestejä
49
Vähän vaatimattomaksi jäi taso kärkinaisilla. Onhan se hiukan hämmentävää, että Suomesta löytyy vain 1 nainen jonka yt on isompi kuin maailmanmestarin pelkkä työntö. Vähän ku ois yhdistetyn kilpailu ja jättäis mäen kokonaan väliin ja silti voittais pelkällä hiihdolla.
 
Liittynyt
9.9.2011
Viestejä
340
Ikä
32
Kaupunki
Jyväskylä
No Everi ja Ilmarinen kuitenkin tempasivat ennätyksensä. Työnnöt olisivat voineet mennä paremminkin, mutta en kyllä sanoisi että kovin vaatimatonta odotuksiin nähden. Vuohijoki ei tosin ollut ihan parhaassa terässä. Miesten puolella Tokolalla isoja yrityksiä, hieno esitys vaikkei niissä onnistunutkaan!
 
Ylös